Kompresör Ve Jeneratör Çeklist

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığına Giriş' kısmında serkan bilgin tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. serkan bilgin

serkan bilgin TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar elinizde kompresör ve jeneratör bakımları için bir çeklist var mıdır acaba?
    Varsa yollayabilirseniz memnum olurum.
    Saygılar.

kürşad atasever bu yazıya teşekkür etti.
  2. c-huseyin

c-huseyin TÜİSAG Üyesi

jeneratör
    1-Kullanım talimatları doğrultusunda kullanılmalıdır.
    2-Elektirik kablolarının yalıtımına dikkat edilmelidir.
    3-Topraklamasını ve periyodik bakımının yapılması gereklidir.
    4-Çalışır vaziyetteyken yakıt dolumu yapılmamalıdır.
    5-Jeneratörü çalıştırırken yanıcı maddelerden en az bir metre uzak tutulmalıdır.
    6-Jeneratörü başka bir kaynaktan elektrik alan prizlere bağlamayın (yangın veya elektrik tesisatı zarar görebilir.)
    7-Jeneratörün nominal kapasitesini aşacak kullanım yapılmamalıdır.
    8-Egzost gazı karbonmonoksit içerdiğinden jeneratör iç mekanlarda çalıştırmamalıdır.
    9-Jeneratör ıslak ellerle çalıştırılmamalı ve hareketli parçalara dokunulmamalıdır.
    10-Çalışır vaziyetteyken jeneratörün üzeri örtülmemelidir.

kompresör

1-Makinenin bakım kullanım emniyet talimatı olmalıdır.
    2-Bakım talimatında yazan periyotlarda yetkili kişiler tarafından periyodik bakımları yapılmalıdır.
    3-Basınçlı kaplar muayenesi yılda en az bir defa yetkili kişiler tarafından yapılıp raporlanmalıdır.
    4-Kompresor bağlantıları ve hava hattı takılma düşmelere neden olmayacak şekilde dizayn edilmelidir.
    5-Çalışanların hava kullanarak kendi temizliklerini yapmaları engellenmelidir.
    6-Kompresorün ses yalıtımı yapılacak şekilde kapalı alan içerisine veya dış alana taşınması uygun olacaktır.
    7-Kompresorün patlama riskine karşı çelik kafes içerisine alınması ve çalışma sahası içerisinden uzakta olması gerekmektedir.
    İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği(bakınız)
    resmi gazete Tarihi: 25.04.2013 resmi gazete Sayısı: 28628

alpinis, Uğur Coşkun, muhendishi ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  3. serkan bilgin

Hüseyin bey teşekkür ederim.

4. c-huseyin

c-huseyin TÜİSAG Üyesi

çek list değil ama risk analizinde yazabilirsin diye yolladım işini görür umarım

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. serkan bilgin

Risk analizini tamamladım ancak işveren benden çeklist istedi. Ben de sizlere bir danışayım dedim.

6. c-huseyin

c-huseyin TÜİSAG Üyesi

gönderdiklerim işini görüyor mu?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. serkan bilgin

Kendim çeklist hazırlamaya çalışcam bu gönderdiğiniz mevzuat ışığında artık :)
    Hazırda var mıdır diye merak etmiştim.
    Hazıra konmamak lazım di mi herzaman

Katya bu yazıya teşekkür etti.
  8. c-huseyin

c-huseyin TÜİSAG Üyesi

Hazırda olduğunu zannetmiyorum yani varsa da yayınlayan olmuşmudur bakmak lazım ama sen hazırladıktan sonra bu konu başlığı altında yayınlamak istersen herkes faydalanabilir.
    iyi çalışmalar.

alpinis bu yazıya teşekkür etti.
  9. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Paylaşan var mı diye merak ettim, bir forumda bunu buldum. Paylaşan arkadaşa teşekkürler.

Ekli Dosyalar:

nurselcik7777, karbon, erkanersoy ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  10. Ufuk Ylc

Ufuk Ylc TÜİSAG Üyesi

Kompresör akım çizelgesi örneği.

Ekli Dosyalar:

nurselcik7777, karbon, erkanersoy ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  11. birgülatk

birgülatk TÜİSAG Üyesi

merhaba arkadaşlar jeneratörün teras kata (Açık alan) konmasında herhangi bir tehlike oluşturur mu

12. uzmancan

uzmancan TÜİSAG Üyesi

CEVAP:
    ---Etrafı kapatılırsa olumsuzluklar oldukça azalır.Çevreye ve üzerinde bulunduğu binaya olan ; gürültü, eksoz, titreşim etkileri gõz õnünde bulundurulmalıdır.
    ---Arıza, bakım ve onarım durumlarında yapılacak çalışmalar (filtre, yedek parça değişimi, terasa sabitlenme ve yastıklanma teknik detayı çok iyi projelendirilmelidir.
    ---Yağmur, kar, güneş, nem, rüzgar, toz,yabani hayvan (uçan..yuva yapan...) etkileri gõz önüne alınmalıdır.
    ---Yakıt ikmali kat yükseliğinden olumsuz etkilenmemeli.
    ---Elektrik tesisat kablolarının bina tesisatına bağlantı ve devreleri iyi projelendirilmelidir.
    ---İlk montaj ve işlevini yitirdiğinde terasa çıkarma ve terastan indirme operasyonları uzman ekip tarafından yapılmalıdır.
    ---Bina yapı statiğine ve onaylı projeye adaptasyonu ve tadilatınin yetkili kurumca onaylı olmasına dikkat edilmelidir.
    ---Kat mülkiyeti kanunu ve yõnetim planında maliklerce onaylı olması sağlanmalıdır. (DASK.,diğer komşu binalara zarar vermemek ve diğer hukuki ve maddi mağduriyetler yaşanmaması için)
    ---Jeneratõr gõvde veya montaj elemanlarından herhangibir parça kopması ve bu parçaların binadan yüksekten düşerek maddi ve manevi zararların olabileceğini göz õnünde bulunmalıdır.

NOT:Bina kat yüksekliği ve bulunduğu çevreye göre (3-5 kat veya 15-20 katlı bir gökdelen olabilir.ek unsurlar dikkate alınmalıdır.)
    İyi çalışmalar dilerim.

13. smr01

smr01 TÜİSAG Üyesi

JENERATÖR ÇEKLİST

Ekli Dosyalar:

halit sönmez bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. jeneratör periyodik bakım yönetmeliği

,
  2. buhar jenaratör riskleri