Soru Kule Vinç Devrilmesi

Konu, 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' kısmında mackerell tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. mackerell

mackerell TÜİSAG Üyesi

slm.işyerinde kule vincin devrilmesi neden işkazası değildir?bunu açıklayabilecek bir arkadaş varmı?

2. unsalun

unsalun TÜİSAG Üyesi

İş kazası olabilmesi için; yaşanan kazanın insanın ölümüne veya yaralanmasına sebebiyet vermesi gerekiyor. Malesefki bu şekilde tanımlanıyor.

mackerell bu yazıya teşekkür etti.
  3. fimrek

fimrek TÜİSAG Üyesi

Ramak kala olaydır.

4. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

Sayın mackerell, bence iş kazasıdır yalnızca kimseye birşey olmadıysa SGK ve Çalışma bakanlığına bildirilmez ama Sigorta firmasına bildirmeniz için sizin kesin fotoğraf çekip rapor tutarak araştırma yapmanız gerekmektedir. Çünkü kesin şantiyenin all risk sigortası vardır ve bu zarar burdan karşılanacaktır. Bu sebeple hem siz hem de sigorta ekibi konuyla ilgili detaylı araştırma yapacaktır veya yapmalıdır diye düşünüyorum.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. kovboyyy

kovboyyy TÜİSAG Üyesi

Bir olayın iş kazası olabilmesi için olayda zarar gören bir işçinin olması gerekir. Kule devrilmesinde zarar görenden bahsedilmediği için iş kazası değil, yalnızca kazadır.

6. Ufuk Ylc

Ufuk Ylc TÜİSAG Üyesi

6331 de iş kazası tanımı aşağıdaki şekilde. Altı çizili kelime kapsamında bence iş kazası sayılabilmeli bu tip kazalar. Şahsen bu tip bir olaya şahit olsam, beni ruhen engelli hale getirebilir :)

''İş kazası: İşyerinde veya işin yürütümü nedeniyle meydana gelen, ölüme sebebiyet veren veya vücut bütünlüğünü ruhen ya da bedenen engelli hâle getiren olayı,''

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. serkan bilgin

serkan bilgin TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar maddi hasarlı sonuçlanan kazalar da İŞ KAZASI'dır.

Last edited by a moderator: 25 Eylül 2013
  8. remzi gülbahar

remzi gülbahar TÜİSAG Üyesi

ramak kala olayının tanımında hiç bir ekipmana zarar gelmemesi gerektiği açıkça belli bence tanımı kontrol edin. :) ben ekliyorum direk risk yönetmeliğinden alınmıştır.
    d) Ramak kala olay: İşyerinde meydana gelen; çalışan, işyeri ya da iş ekipmanını zarara uğratma potansiyeli olduğu halde zarara uğratmayan olayı tanımlar.
    umarım katkım olmuştur.

9. fimrek

fimrek TÜİSAG Üyesi

Uygulamada maalesef öyle olmuyor. İş kazası kaydı tutamadığımız olaylara(iş kazasının tanımına da bakın) ramak kala kaydı tutmamız uygun oluyor.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. is yerinde kule vincin devtilmesi is kazasi midir

Yandex.Metrica