Soru Kumlama Makinasında Kullanılması Gereken Kişisel Koruyucu Donanımlar

Konu, 'Kişisel Koruyucu Ekipmanlar' kısmında gizem alev tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. gizem alev

gizem alev TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar Merhaba;

Kumlama makimasının çalışması ve kullanılması gereken kişisel koruyucu donanım hakkında beni aydınlatabilecek arkadaş var mı?

2. Ayhan BAŞKAL

Ayhan BAŞKAL TÜİSAG Üyesi

Daha ayrıntılı bilgi verirsen aydınlatıcı olabilir mesela kumlanacak yüzey sabit mi yoksa parça mı kumalanacak ? Burda kumlanacak parça veya yüzeyin hassasiyetine göre kumlama makinesinin kaç barda çalışacağını belirleyebilirsiniz.Ayrıca kumlama özellikle kapalı alanda olucaksa kumlama çadırı kurulup güzelce izole edilmeli ve içerisinin aydınlatması ve havalandırma fanları yeterli sayıda olmalı. KKD konusunda ise kumlama yapıcak kişinin kumlama maskesinin hava girişini kontrol et derim ben bunun dışında koruyucu kulaklık ve tulum kullanmalı. Kumlama işi uzun sürücekse 1 saat gibi aralıklarla dönüşümlü olarak kumlama yaptırırsan daha sağlıklı olur. Kumlama makinesinin çalıştırılması bence senin işin değil kumlamacı ayarlar onu ama kaç bar basınçta kumlama yapılıcaksa ona göre basıncı kontrol edip ayrıca kumlama hortumunun makineye bağlanan kısmının kelepçe var ise iyi sıkılmış olması gerekir ama kilit sistemi olması daha emniyetli olur ve son olarak nozulun kumlama yapılacak yüzey veya parçaya göre seçilmesi gerekir büyük alanlarda belki 10luk veeya 12 lik nozul kullanabilirsiniz ama buda kumun çabuk bitmesine sebep olur. Kumlama hassas yüzeyde ve ayrıntılı olucaksa 6 lık veya 8 lik nozul idealdir.

Hacer ULUSOY ve gizem alev bu yazıya teşekkür etti.
  3. gizem alev

gizem alev TÜİSAG Üyesi

Ayhan Bey bana detayları sormuşsunuz ama siz yeterince ayrıntılı bir açıklama yapmışsınız zaten. yüzey sabit değil farklı parçalar gelecek kumlanacak ve atölyeye gicedek kaynak veya boya için. açık alada yapıyoruz ama yine bir çadır kuruldu biraz derme çatmada olsa bana yeterli gelmedi ayrıca havalandırması da yok bunun için bir örnek görmem lazım aslında benimde

4. noradrenalin

noradrenalin TÜİSAG Üyesi

ayrıca kumlama makinesinin yanında surekli sabit bir eleman çalışacaksa mutlaka KKD olarak gözlük, maske, kulaklık, eldiven ve iş ayakkabısı kullanması gerekir. çalıştığım firmada tamburlu kumlama makinesi mevcut. tambur kapağının altında boş bir alan var hava girişini sağlıyor. makinede patlaçlar var o esnada altından kum tanecikleri sıçratıyor. makine günlük haftalık olarak temizlenmiyorsa üst kısmında makine çalışırken kumun hareketini sağlayan bölgeden ve kapağın altından toz kaçırıyor. mevcut kullandığımız makine üretici firma makinenin 75 dB gürültü çıkardığını söylüyor fakat ben operatörlere isteyenlere kulaklık veriyorum. iş ayakkabısı makineye parça yükleme ve boşaltma esnasında parçaların düşme riskine karşılık iş mutlaka kullanılmalı.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Hacer ULUSOY bu yazıya teşekkür etti.
  5. efe3411

efe3411 TÜİSAG Üyesi

basınçlı kumlama veye taspa yapıldığı zamanlarda zincir tipi kilitlerde kullanılması esastır kelepçe yerinden çıkınca tutar ve 6-7-8 barlık şiddete hakim olmuş olursunuz

6. Ayhan BAŞKAL

Ayhan BAŞKAL TÜİSAG Üyesi

Evet haklısınız normalde benim personelim iş ayakkabısı ve koruyucu gözlük olmadan sahaya çıkamadıkları için onları yazmadım yardımcı eleman içinde dediğiniz gibi kulaklık , toz maskesi ve tulum gerekli.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica