Kuyumcularda Risk Analizi

Konu, 'Örnek Risk Analizleri ve Değerlendirmeleri' kısmında Aşır tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Aşır

Aşır TÜİSAG Üyesi

Merhaba arkadaşlar, kuyumculuk sektörüyle ilgili elinizde risk analizi var mı,varsa sitede paylaşır mısınız? Teşekkür ederim.

2. ŞAHİN KIRMIZIGÜL

ŞAHİN KIRMIZIGÜL TÜİSAG Üyesi

mrb. koyumcuylarda risk analizini yapmışsanız paylaşabilirmisiniz teşekür ederim

3. turanmst

turanmst TÜİSAG Üyesi

ya bu kadar hazıra konma isteğinizi anlamıyorum heryerin kendine özgü riskleri vardır kopyala yapıştır risk analizi ileride başınıza bela açar altına imza attınız belge ileride sizi savcı karşısına çıkartabilir o yüzden ayrıntılı bi inceleme ister risk analizi, bu yüzden uzmansınız!!

korkut alptug, Aydan ŞİMŞEK ve fcaral bu yazıya teşekkür etti.
  4. nkara

nkara TÜİSAG Üyesi

tabi ki risk analizi emek istiyor ancak, daha önce yapılmış bir risk analizi insana ufuk açıyor bence.hazıra konulmamalı ama paylaşımların da güzel olacağına inanıyorum

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

ŞAHİN KIRMIZIGÜL bu yazıya teşekkür etti.
  5. Ersin

Ersin TÜİSAG Üyesi

1) Vitrinler camdam yapıldıgından, keskin kenarlar kalmamalı
    2) Yerler kaymaz malzemeden ve düzgün olmalı (cam kaplı seramik kullanılıyor genelde ve kayıyor)
    3)Çocukların hemen göz üstü seviyesine eşdeğer yüksekliklerde vitrin veya masa köşeleri olmamalı, bu noktalar yuvarlatılarak geçilmeli
    4)Kullanılan sıra tipi oturaklar sırt dayanacak şekide olmalı (ergonomi açısından)
    5)Aydınlatma için kullanılan her türlü ampül gözü rahatsız etmemeli
    6)Elektrik tesisatında kullanılan malzemeler yönetmeliğe uygun olmalı
    7)Elektrik tesisatı yangına sebeb olmayacak ve kısa devereye neden olmayacak şekilde izole edilerek çekilmiş olmalı
    8)Kullanılan her türlü cam malzeme bor katkılı kolay kırılmayan ve sıcaklık dengesizliklerine karşı dayanıklı malzemeden olmalı
    9) Cam malzeme kırılacaksa patlayan cinsten değilde, araba camları gibi özel üretim dağılmayan camlardan olmalı
    10)Tezgahtarın bulunduğu kısım en az 80 cm genişlikte olmalı, 2 tezgahtar varsa rahat geçişler için en az120 cm olmalı
    11)Altın parlatmak için kullanılan kimyasal varsa bunun özellikleri araştırılmalı ve RD yapılmalı (toksikmi, kansorejenmi, mutajenmi, teratojen mi falan)
    12)Kuyumcuya giriş öncesinde veya kuyumcu içerisinde basmak varsa kaymazlığı, genişliği, yüksekliği yönetmeliğe göre değerlendirilmeli

13)ortam sıcaklığı yazın ve kışın insan sağlığı için uygun sıcaklıkta tutulmalı

6. hcr

hcr TÜİSAG Üyesi

ben C sınıfı uzman adayıyım, bir çalışma yaptım hem eleştiri hem öneri rica edebilirmiyim.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Ekli Dosyalar:

alibey, erkanersoy, Ali KÖKSAL ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
  7. ruayha

ruayha TÜİSAG Üyesi

elinize sağlık, fakat ofis rd gibi olmuş, kuyumcuya özel riskler yok,
    cam tezgahlar, güvenlik, özel aydınlatma, stres vs.

8. Shun

Shun TÜİSAG Üyesi

kuyumcu atlyesinde ne gibi riskler vardır_? altın eritme ocagı makinalar.. vs. vs.?

9. imsiyat

imsiyat TÜİSAG Üyesi

Elinize sağlık ancak bir işletmeye gitmeden risk analizi yapmayın ilk tavsiyem olacak :)

analize gelecek olursak . çok eksik ve bir kuyucumda olması gereken risklerin hiçbiri yok .

10. ssseee

ssseee TÜİSAG Üyesi

Ayrıyeten yangında olasılık puanını da değiştirmişsiniz iyileştirmeden sonra,
    oysa olasılık her zaman aynı kalır şiddet puanı değişir diye biliyorum ben.

11. ruayha

ruayha TÜİSAG Üyesi

tam tersi, gerekli önlemler alındığına, yangın çıkma olasılığı azalır, fakat şiddet aynı kalır

FUNDA3426 bu yazıya teşekkür etti.
  12. ssseee

ssseee TÜİSAG Üyesi

Evet doğru söylüyorsunuz afedersiniz.

13. Fatihhh

Fatihhh TÜİSAG Üyesi

Kuyumcularda dikkat edilmesi gerekenler
    İstim makinas
    Cila makinası
    Sac Yağı
    Hidrozone
    Siyanurlu Pril
    Dokum yapılıyor mu
    Ocaklar
    her turlu kımyasal ve en onemlısı kımyasalların etıketlenıp etıketlenmedıgı

fnsola, Ekrem Taşdemir, emirbuyuran89 ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  14. seda hatip

seda hatip TÜİSAG Üyesi

kimse hırsızlık soygun yaralanma riskine değinmemiş

15. rıza gökmen yılmaz

rıza gökmen yılmaz TÜİSAG Üyesi

en son hali nedir kuyumcu için risk analizinin

16. coolblad

coolblad TÜİSAG Üyesi

Yardımcı olabilecek bir kaynak olduğunu düşünüyorum. İyi çalışmalar

Ekli Dosyalar:

smuluca ve erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
  17. hatice tozcu

hatice tozcu TÜİSAG Üyesi

Merhaba bende olasılık azalır siddet degismez diye biliyorum.bizim amacimiz olasılığı azaltmak degil midir

18. Şeyhmus Çalışır

Şeyhmus Çalışır TÜİSAG Üyesi

olasılık azalır şiddet değişmez arkadaşlar.

19. orcinusorca

orcinusorca TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar konuyu yeni gördüm ve olasılık ve şiddet azalması konusunda bir örnek vermek istiyorum:
    Bir fırında fırıncının küreğinin uzun olması ve arka kısmında ekmek dizme ve kasalama çalışma yapılması işinde ; siz diğer çalışanları kürek mesafesinden uzaklaştırırsanız olasılığı azaltmış olursunuz, küreğin sapına kauçuk ve yumuşak malzeme takarsanız şiddeti azaltmış olurusunuz , her ikisini de yaparsanız hem olasılık hem şiddet azalmış olur..
    saygılarımla,

Neslihan01 bu yazıya teşekkür etti.
  20. klbkbr

klbkbr TÜİSAG Üyesi

elinde örneği olan var mı acaba?

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica