Lütfen Tüm Üyeler Düşüncesini Paylaşsin

Konu, 'Taslaklar, İptaller ve Diğerleri' kısmında igu konya tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Öner KOÇ

Öner KOÇ TÜİSAG Üyesi

Bence garip olan Çevre Mühendislerine "Çevre Görevlisi" belgesinin verilmesi değil Çevre Mühendisliği okumayan ve Çevre Mevzuatlarından bihaber olan diğer meslek gruplarına Çevre Görevlisi belgesinin verilmesidir diye düşünüyorum. Çevre Mevzuatlarına hakim olan bir Çevre Mühendisi işin %90 lık kısmını halletmiş sayılır bence. Geriye kalan % 10 luk kısım ise firma sahiplerini ikna etmeye(çok konuşmasına da diyebiliriz) ve bilgisayar bilgisine bakmaktadır.

2. İbrahim

İbrahim TÜİSAG Üyesi

Sayın msezgin,
    Dışardan hizmet aldığında ücret çok yüksek ve bünyesine uygun bir ücret karşılığında iş güvenliği uzmanı aldı. Pelin Hanım' ın da bahsettiği gibi o arkadaş iş güvenliği konusunda ne kadar çalışma yapabilecek. Şunu diyebilirsiniz: " O firmanın problemi!" Bu işi hakkıyla yaptıracaklar mı? Bu işe gerçekten ciddi bakan firmalar zaten bünyesine uzman alıyor.(Uzman çalıştırmak için gereken sayının altında dahi olsalar)
    Saygılar...

3. msezgin

msezgin TÜİSAG Üyesi

İbrahim Bey,
    Ücret konusu serbest piyasa şartlarında pazarlıkla belirlenir, yüksek veya düşük demek doğru değil. Uzman ne kadar iş yapacak sorusunun karşılığı ise yok. Bu uzmanın tecrübesi, bilgisi, sosyal ilişki kurma becerisine bağlı olarak değişir. İyi veya kötü iş yapıp yapmadığı ise yaşanacak bir olumsuzlukta ortaya çıkacaktır.

4. H.Ece SÜRMEN

H.Ece SÜRMEN TÜİSAG Üyesi

Örnek verdiğimin ve orada asıl konunun bu olmadığının farkındamısınız öner bey...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Öner KOÇ ve mustafademir2002 bu yazıya teşekkür etti.
  5. misg

misg TÜİSAG Üyesi

Açıklanması gereken çok önemli bir konu daha var :

"(5) İş güvenliği uzmanları sözleşmede belirtilen süre kadar işyerinde hizmet sunar. Birden fazla işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı takdirde bu işyerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma süresinden düşülür." düşülür ne demek? Bu açıklanmalı.

Ben şehir dışında bir yere gidiyorsam, örneğin İstanbul'dan Sakarya'ya... İşbaşı sabah 09:00 bitiş 18:00 olsun. Ben İstanbuldan sabah 06:00 da çıkarım. Akşam 18:00 da İstanbul'a dönmek için yola çıkarım. Bize takacakları GPS'in maliyetini kim karşılacak :p

6. Öner KOÇ

Öner KOÇ TÜİSAG Üyesi

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ TASLAĞI
    ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
    İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi ile Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi ile İş Sağlığı ve İş Güvenliği Hizmetlerinin Yürütülmesi için Sağlanacak Şartlar
    Ortak sağlık ve güvenlik birimi
    MADDE 12

(9) OSGB, İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelikte belirtilen niteliklere uygun şekilde oluşturulur ve Ek-1’de belirtilen araç ve gereçlerle donatılır. OSGB’ler iş merkezi, iş hanı ve alışveriş merkezleri gibi binalarda kuruluyor ise binaların, İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmeliğin acil çıkış hükümlerine uygunluğu yeterli kabul edilir.
    (10) OSGB’ler mesken olarak kayıtlı çok katlı binalarda ve bodrum katlarda kurulamaz. OSGB‘lerin zemin katta veya müstakil binalarda kurulması esastır.

Bu maddelerde bir çelişki mi var yoksa ben mi yanlış anlıyorum. 9'uncu maddede OSGB'lerin iş merkezi, iş hanı ve alışveriş merkezi gibi çok katlı binalarda kurulmasından bahsediliyor; 10'uncu maddede ise OSGB'lerin zemin katta veya müstakil binalarda kurulmasının esas olduğundan bahsediliyor. Zemin katta veya müstakil binalarda kurulması esas olunan bir OSGB , iş merkezi, iş hanı ve alışveriş merkezleri gibi çok katlı binalarda nasıl kurulabilir?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

ali ihsan saatci bu yazıya teşekkür etti.
  7. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

Arkadaşlar, bu konuyla ilgili size bilgi olarak şöyle bir katkıda bulunmak isterim.Avrupada mühendisler daha çok proaktif yaklaşımlarda iş güveniliği hizmeti veriyoriYani maden ocağı açıldıktan sonra değil açılmadan önce proje bazında olayı çözmeye çalışıyor,Kimya mühendisi kimyasal tesisler kurulurken inşaat mühendisi ile makina mühendisi ile birlkte proaktif yaklaşımlarda tesisler kurulurken bilgi ve zekalarını kullanma imkanı sunuluyor.Denetleme işi isi yani reaktif yaklaşım mühendisten çok teknik eğitim alan diğer personele yaptırılıyor.Yani Bir A sınıfı uzman inşaat mühendisi gidip madende denetleme yapmıyor.

eisperle bu yazıya teşekkür etti.
  8. Fatih ÖZKAN

Fatih ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

"İş merkezi, iş hanı ve alışveriş merkezleri gibi binaların" zemin katında! Olabilir mi?!

9. Fatih ÖZKAN

Fatih ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

Mesken (Konut) : 1. isim İnsanların içinde yaşadıkları ev, apartman vb. yer, mesken, ikametgâh

Bodrum: 1. isim Bir yapının yol düzeyinden aşağıda kalan bölümü

"Mesken olarak kayıtlı çok katlı binalarda ve bodrum katında kurulamaz" denmiş.

mustafademir2002 bu yazıya teşekkür etti.
  10. igu konya

igu konya TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar Çıkacak olan Taslaklar Hakkındaki Görüşlerimi hazırladım göndermeden öncede sizin ile paylaşmak istedim...Görüşlerimi belirtirken piyasada görmüş yaşamış ve duymuş olduklarım, sizler ile tartışmış olduğumuz konular, sizlerin anlattıkları üzerinden fikirlerimi beyan ettim...
    Resmi bir dille yazamadım çünkü bazı anlatılacak noktalar resmi bir dille anlatılamıyor :D

Bakanlığa göndermeden önce sizlerin fikirlerini almak istedim... Dosyayı indirip okuyup yorumlarsanız çok sevinirim...Çok mu zahmetli oldum ne :utanmış:

Ekli Dosyalar:

mustafademir2002 bu yazıya teşekkür etti.
  11. igu konya

igu konya TÜİSAG Üyesi

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica