Lütfen Tüm Üyeler Düşüncesini Paylaşsin

Öner KOÇ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bunda bir gariplik olabilir ama peki mühendis olmayan arkadaşlar? Peki gerçekten üniversiteden çıkınca sahada çalışmayı bilerek mi başlıyoruz mesleğe? Örnek veriyorum; çevre mühendislerine "Çevre görevlisi" belgesi doğrudan veriliyor, peki bu işi yapmayı gerçekten biliyorlar mı?
O zaman sizin dediğinize göre şu şekilde bir orta yol bulunabilir C sınıfında 3 senesini nerede harcadıysa öyle devam etsin...

H.Ece ALTINTAŞ
C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı
Bence garip olan Çevre Mühendislerine "Çevre Görevlisi" belgesinin verilmesi değil Çevre Mühendisliği okumayan ve Çevre Mevzuatlarından bihaber olan diğer meslek gruplarına Çevre Görevlisi belgesinin verilmesidir diye düşünüyorum. Çevre Mevzuatlarına hakim olan bir Çevre Mühendisi işin %90 lık kısmını halletmiş sayılır bence. Geriye kalan % 10 luk kısım ise firma sahiplerini ikna etmeye(çok konuşmasına da diyebiliriz) ve bilgisayar bilgisine bakmaktadır.

İbrahim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Sayın msezgin,
Dışardan hizmet aldığında ücret çok yüksek ve bünyesine uygun bir ücret karşılığında iş güvenliği uzmanı aldı. Pelin Hanım' ın da bahsettiği gibi o arkadaş iş güvenliği konusunda ne kadar çalışma yapabilecek. Şunu diyebilirsiniz: " O firmanın problemi!" Bu işi hakkıyla yaptıracaklar mı? Bu işe gerçekten ciddi bakan firmalar zaten bünyesine uzman alıyor.(Uzman çalıştırmak için gereken sayının altında dahi olsalar)
Saygılar...

msezgin

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
İbrahim Bey,
Ücret konusu serbest piyasa şartlarında pazarlıkla belirlenir, yüksek veya düşük demek doğru değil. Uzman ne kadar iş yapacak sorusunun karşılığı ise yok. Bu uzmanın tecrübesi, bilgisi, sosyal ilişki kurma becerisine bağlı olarak değişir. İyi veya kötü iş yapıp yapmadığı ise yaşanacak bir olumsuzlukta ortaya çıkacaktır.

H.Ece SÜRMEN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Bence garip olan Çevre Mühendislerine "Çevre Görevlisi" belgesinin verilmesi değil Çevre Mühendisliği okumayan ve Çevre Mevzuatlarından bihaber olan diğer meslek gruplarına Çevre Görevlisi belgesinin verilmesidir diye düşünüyorum. Çevre Mevzuatlarına hakim olan bir Çevre Mühendisi işin %90 lık kısmını halletmiş sayılır bence. Geriye kalan % 10 luk kısım ise firma sahiplerini ikna etmeye(çok konuşmasına da diyebiliriz) ve bilgisayar bilgisine bakmaktadır.

Örnek verdiğimin ve orada asıl konunun bu olmadığının farkındamısınız öner bey...

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Açıklanması gereken çok önemli bir konu daha var :

"(5) İş güvenliği uzmanları sözleşmede belirtilen süre kadar işyerinde hizmet sunar. Birden fazla işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı takdirde bu işyerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma süresinden düşülür." düşülür ne demek? Bu açıklanmalı.

Ben şehir dışında bir yere gidiyorsam, örneğin İstanbul'dan Sakarya'ya... İşbaşı sabah 09:00 bitiş 18:00 olsun. Ben İstanbuldan sabah 06:00 da çıkarım. Akşam 18:00 da İstanbul'a dönmek için yola çıkarım. Bize takacakları GPS'in maliyetini kim karşılacak :p

Öner KOÇ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ TASLAĞI
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi ile Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi ile İş Sağlığı ve İş Güvenliği Hizmetlerinin Yürütülmesi için Sağlanacak Şartlar
Ortak sağlık ve güvenlik birimi
MADDE 12

(9) OSGB, İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelikte belirtilen niteliklere uygun şekilde oluşturulur ve Ek-1’de belirtilen araç ve gereçlerle donatılır. OSGB’ler iş merkezi, iş hanı ve alışveriş merkezleri gibi binalarda kuruluyor ise binaların, İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmeliğin acil çıkış hükümlerine uygunluğu yeterli kabul edilir.
(10) OSGB’ler mesken olarak kayıtlı çok katlı binalarda ve bodrum katlarda kurulamaz. OSGB‘lerin zemin katta veya müstakil binalarda kurulması esastır.

Bu maddelerde bir çelişki mi var yoksa ben mi yanlış anlıyorum. 9'uncu maddede OSGB'lerin iş merkezi, iş hanı ve alışveriş merkezi gibi çok katlı binalarda kurulmasından bahsediliyor; 10'uncu maddede ise OSGB'lerin zemin katta veya müstakil binalarda kurulmasının esas olduğundan bahsediliyor. Zemin katta veya müstakil binalarda kurulması esas olunan bir OSGB , iş merkezi, iş hanı ve alışveriş merkezleri gibi çok katlı binalarda nasıl kurulabilir?

Levent KAVLAK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar, bu konuyla ilgili size bilgi olarak şöyle bir katkıda bulunmak isterim.Avrupada mühendisler daha çok proaktif yaklaşımlarda iş güveniliği hizmeti veriyoriYani maden ocağı açıldıktan sonra değil açılmadan önce proje bazında olayı çözmeye çalışıyor,Kimya mühendisi kimyasal tesisler kurulurken inşaat mühendisi ile makina mühendisi ile birlkte proaktif yaklaşımlarda tesisler kurulurken bilgi ve zekalarını kullanma imkanı sunuluyor.Denetleme işi isi yani reaktif yaklaşım mühendisten çok teknik eğitim alan diğer personele yaptırılıyor.Yani Bir A sınıfı uzman inşaat mühendisi gidip madende denetleme yapmıyor.

Fatih ÖZKAN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ TASLAĞI
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi ile Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi ile İş Sağlığı ve İş Güvenliği Hizmetlerinin Yürütülmesi için Sağlanacak Şartlar
Ortak sağlık ve güvenlik birimi
MADDE 12

(9) OSGB, İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelikte belirtilen niteliklere uygun şekilde oluşturulur ve Ek-1’de belirtilen araç ve gereçlerle donatılır. OSGB’ler iş merkezi, iş hanı ve alışveriş merkezleri gibi binalarda kuruluyor ise binaların, İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmeliğin acil çıkış hükümlerine uygunluğu yeterli kabul edilir.
(10) OSGB’ler mesken olarak kayıtlı çok katlı binalarda ve bodrum katlarda kurulamaz. OSGB‘lerin zemin katta veya müstakil binalarda kurulması esastır.

Bu maddelerde bir çelişki mi var yoksa ben mi yanlış anlıyorum. 9'uncu maddede OSGB'lerin iş merkezi, iş hanı ve alışveriş merkezi gibi çok katlı binalarda kurulmasından bahsediliyor; 10'uncu maddede ise OSGB'lerin zemin katta veya müstakil binalarda kurulmasının esas olduğundan bahsediliyor. Zemin katta veya müstakil binalarda kurulması esas olunan bir OSGB , iş merkezi, iş hanı ve alışveriş merkezleri gibi çok katlı binalarda nasıl kurulabilir?

"İş merkezi, iş hanı ve alışveriş merkezleri gibi binaların" zemin katında! Olabilir mi?!

Fatih ÖZKAN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Mesken (Konut) : 1. isim İnsanların içinde yaşadıkları ev, apartman vb. yer, mesken, ikametgâh

Bodrum: 1. isim Bir yapının yol düzeyinden aşağıda kalan bölümü

"Mesken olarak kayıtlı çok katlı binalarda ve bodrum katında kurulamaz" denmiş.

igu konya

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar Çıkacak olan Taslaklar Hakkındaki Görüşlerimi hazırladım göndermeden öncede sizin ile paylaşmak istedim...Görüşlerimi belirtirken piyasada görmüş yaşamış ve duymuş olduklarım, sizler ile tartışmış olduğumuz konular, sizlerin anlattıkları üzerinden fikirlerimi beyan ettim...
Resmi bir dille yazamadım çünkü bazı anlatılacak noktalar resmi bir dille anlatılamıyor :D

Bakanlığa göndermeden önce sizlerin fikirlerini almak istedim... Dosyayı indirip okuyup yorumlarsanız çok sevinirim...Çok mu zahmetli oldum ne :utanmış:

Ekli dosyalar

• Taslaklar Hakkındaki Görüşlerim.pdf
    1.2 MB · Görüntüleme: 29
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.