Duyuru : Mühendis, Mimar, Şehir Plancilari Tmmob’nin Belirlediği Asgari Ücretin Altinda Çaliştirilamayacak

Mustafa ESEN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Mühendis, mimar ve şehir plancıları artık TMMOB tarafından belirlenen asgari ücretin altında çalıştırılamayacak. Mühendis, mimar ve şehir plancılarının düşük ücretle çalıştırılmaları ve alınan ücretin Sosyal Güvenlik Kurumu’na eksik bildirilmesinin önüne geçmek için Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği arasında protokol imzalandı.

link:http://www.tmmob.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=8289&tipi=2

zseyhan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
belirlenen asgari ücret 2300 TL bütün mühendislik dalları için midir?

AhmetBBozbay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
evet öyle de bugün mmo odasındaydım sordum tüm özel sektör mühendisleri içinde geçerli

alix

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
her zamanki gibi kaş yaparken göz çıkarmışlar, İşveren bu ücretin üzerini verir mi desene maaşlar düşecek :)

AhmetBBozbay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
her zamanki gibi kaş yaparken göz çıkarmışlar, İşveren bu ücretin üzerini verir mi desene maaşlar düşecek :)

Ne alaka ? Yani gercekten sasirdim bu yorumu okurken... Maasi yuksek olani ne entrase eder daha once binde verse kimse birsey diyemiyordu... Birseyin asgarisinin olmasi azamisini etkilemez..

Öner KOÇ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
2300 TL Brüt ücret mi yoksa Net ücret mi?

tuncernet

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
2300 tl nerde yazıyor

umo

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Komik maaşlarla çalışıyoruz malesef. Bu uygulamaya kesinlikle geçilmelidir. Lafta kalmamalıdır.

alix

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Ahmet Bey çok alaka, mühendis misiniz bilmiyorum ama siz kendinizi bu değerde görüyorsanız bisey diyemem. Bu fiyatın altında çalışanlarda mühendis olamaz işçiler bile ikramiye mesailerle bu rakamın üzerinde alıyor.

Burak GÖLLE

Üye
TÜİSAG Üyesi
bu uygulamanın Türkiye'de yapılabileceğine kesinlikle inanmıyorum. Adam Mühendis olsa dahi mühendis olarak çalıştırıldığını nasıl kanıtlayacaksın.

ali yıldırım

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar mühendis asgari ücretleri odalardan sadece maden mühendisleri odasında mevcuttur o miktar ise yani 2300 tl büro calışanları için gecerlidir teknik nezaretcilik yapanlar daha yüksek alıyor size şimdi link göndereceğim inceleyin lütfen

http://www.maden.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=7265&tipi=53&sube=0

ali yıldırım

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
yani 2300 tl yapılan işe göre en düşük ücrettir bu miktar 4000 tl ye kadar yükseliyor

AhmetBBozbay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ahmet Bey çok alaka, mühendis misiniz bilmiyorum ama siz kendinizi bu değerde görüyorsanız bisey diyemem. Bu fiyatın altında çalışanlarda mühendis olamaz işçiler bile ikramiye mesailerle bu rakamın üzerinde alıyor.

Elbette, Makine mühendisiyim ayrıca iş güvenliği uzmanıyım... Ben ilk girişte 2300 alan bir mühendise pek rastlamadım genelde yeni mezunlar 1000-1500 tl alıyorlar... kaldı ki benim şaşırdığım konu asgari ücretin azlığı veya çokluğu değil.. sizin demiş olduğunuz kaş yaparken göz çıkartırlar şimdi bunun üstü fiyata çalıştırırlar mı diye tepki göstermeniz.. şimdi 5000 alan bir mühendisin maaşı 2300 e düşmeyecek ama 1000tl(alan var siz türkiyede mi yurt dışında mı yaşıyorsunuz bilmiyorum) alanın maaşı 2300 tl ye yükselecek bu sadece asgari bir limit bence gayet yerinde bir rakam... Daha önce hukiki easgari bir ücret yoktu mühendisler için.
Umarım eleştirdiğim noktayı anlatabilmişimdir...

Okan67

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Bu uygulama yavaş da olsa yerleşecektir. İşyeri hekimleri için olan asgari ücretler neden İş güvenliği uzmanları için olmasın ki? Hatta İşyeri hemşileri için bile olmalı. Bunlar mesleğin özlük haklarına girer. TMMOB bence çok yerinde bir uygulama başlatmış.

ali yıldırım

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ARKADAŞLAR LÜTFEN MESLEKTAŞIZ BİRBİRİNİZİ ÜZMEYİN... HERKES GÖRÜŞÜNÜ SÖYLEMEKTE ÖZGÜRDÜR. AYRICA BİR MÜHENDİS Bİ YERDE CALIŞMAYA BAŞLADIĞINDA BAĞLI OLDUĞU ODADAN VİZE ALIR BÖYLECE KAÇ PARAYA ÇALIŞACAĞI ORDAN BELLİ OLACAK MADENCİLİKTE DE BÖYLEDİR ZATEN ORDAN BİLİYORUM SABREDİN VE GÖRÜN AMA BİRBİRİNİZİ ÜZMEYİN LÜTFEN...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.