Haber Maden Ocakları Savaş Alanı

Konu, 'Sektörel Haberler' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Maden ocakları savaş alanı

nuce_26022014-104010-1393404010.16.jpg

Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) bağlı maden ocakları ile yer üstündeki iş yerlerinde bu yılın ocak ayında meydana gelen iş kazalarında 196 işçi yaralandı. Kuruma bağlı müessese müdürlüklerinden Kozlu, Karadon, Üzülmez, Amasra ve Armutçuk’taki maden ocaklarında göçük, nakliyat, patlayıcı madde, makine, elektrik ve malzeme taşınması ile yer üstünde nakliyat, makine ve elektrik işleri gibi iş kazalarında yaralanan madenciler, hastaneye kaldırıldı.

Yer üstünde bin 930, yer altında 7 bin 689 olmak üzere 9 bin 619 işçinin yanı sıra kadrolu ve sözleşmeli olmak üzere bin 780 memurun çalıştığı kurumda, kömür üretiminin emeğe dayalı olmasının iş kaza oranını artırdığı bildirildi. Ocak ayında Kozlu’da 27, Karadon’da 78, Üzülmez’de 48, Amasra’da 17 ve Armutçuk’ta 26 olmak üzere 196 işçi yaralandı.

Denetim yapılmıyor

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş, geçen yıl kurumda meydana gelen iş kazalarında 2 bin 459 işçinin yaralandığını hatırlattı. Kazalarının iş güvenliği eksikliğinden kaynaklandığını savunan Alabaş, şunları kaydetti: “Türkiye’de bir iş güvenliği yasası var. Ama önemli olan denetimleri sağlamak. Yer altı madencilik faaliyetleri daha çok iş güvenliği tedbirlerinin alınması gereken sektördür. Maalesef hala beden gücüyle üretim yaptığımız için yaralanmalar da bu bölgedeki madencilik faaliyetlerinde daha fazla meydana geliyor.”

Yine bir inşaat cinayeti
    İzmit ilçesinde çalıştığı binanın 10. katından beton zemine düşen işçi hayatını kaybetti. Akpınar köyündeki müteahhitlik firmasında çalışan Temel Şahin (33), dengesini kaybederek 10. kattan beton zemine düştü. Çevredekilerin bildirmesi üzerine olay yerine gelen 112 Acil Servis ekipleri, Şahin’in hayatını kaybettiğini belirledi.

Kaynak: http://www.ozgur-gundem.com/?haberI...rı savaş alanı&action=haber_detay&module=nuce

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica