Haber Madende Göçük: 30 Işçi Mahsur Kaldı - Karaman

Konu, 'İş Kazası Haberleri' kısmında merve3535 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. merve3535

merve3535 TÜİSAG Üyesi

Karaman'ın Ermenek İlçesi'ndeki Pamuklu Köyü yakınlarındaki kömür ocağındaki göçükte işçiler mahsur kaldı.
    Olay bugün öğle saatlerinde meydana geldi. Sabah vardiyasına giren işçiler çalışırken, ocakta su basması nedeniyle göçük oldu. Ocakta mahsur kalan 30 kadar işçiyi kurtarmak için çalışma başlatıldı. Göçüğün meydana geldiği kömür ocağına, kurtarma ve sağlık ekipleri sevk edildi.

VALİ’DEN AÇIKLAMA

Karaman Valisi Murat Koca, Ermenek ilçesine bağlı Güneyyurt beldesindeki bir kömür ocağında işçilerin mahsur kalmasıyla ilgili, "Olay, yeraltındaki biriken suyun galeriyi işgal etmesi. Mevcut çalışılan galerinin bir kısmını işgal etmesi. Şu anda 20 işçimiz çalışılan bölümde var. Diğer galeride olanlarda sıkıntı yok. 40'ın üzerinde arkadaş vardı. Onlar çıktı. Şu anda 20 arkadaşımız yeraltında" dedi.

'İLK BİLGİLER PEK İÇAÇICI DEĞİL'
    Maden İş Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, Karaman’daki patlamayla ilgili Hürriyet’e konuştu. “Orada örgütlü değiliz ancak genel başkan yardımcımız yola çıktı. O bölgeyi iyi biliyoruz oradaki arkadaşlarla konuştuk. Su kaynağı patlaması olduğu yönünde ilk gelen bilgiler var. Ancak ilk bilgiler de pek içaçıcı değil” dedi. Manisa Milletvekili Özgür Özel, Soma’dan Ankara’ya yürüyen işçilerin yanından önce Karaman’a hareket edeceğini söyledi. Karaman’a hareket eden Maden İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Mahir Yiğit de hurriyet.com.tr ile ilk gelen bilgileri paylaştı: “25-30 arkadaşımızın yeraltı su kaynağı patlaması nedeniyle mahsur kaldığını öğrendik. Yasal bir maden Has Şekerler Şirketi’ne ait bir ocak. Patlak büyük olduğu için suyu gördüler, bir anda su dolmuş” dedi. Türkiye Maden İş Sendikası Başkan Yardımcısı Mahir Yiğit de konuyla ilgili Vali, Kaymakam ve Belediye Başkanına ulaşmaya çalıştıklarını belirtirken, sendikanın orada bir yetkilisinin bulunmadığı bilgisini verdi.

O MADEN HAS ŞEKERLER MADENCİLİK'İN
    Mahir Yiğit, su patlaması sonucu meydana gelen maden ocağı göçüğünde 25 işçinin mahsur kaldığı bilgisini aldıklarını söyledi. Yiğit, Madenin Has Şekerler Madencilik İşletmesi'ne ait küçük bir ocak olduğunu belirtti. Has Şekerler Madencilik Enerji Nakliyat İnşaat şirketinin geçtiğimiz 25 Haziran’daki ticaret sicil kayıtlarına gören şirketin tek hissedarının Saffet Uyar olduğu bilgisi yer alıyor.

TTK'NIN KURTARMA EKİPLERİ HAZIRLIKLARA BAŞLADI
    TTK Genel Müdürü Burhan İnan, mahsur kalan maden işçilerini kurtarma çalışmalarına katılmak üzere uzman ekiplerinin hazırlıklarına başladığını söyledi. İnan, kurtarma ekibinin uçak ya da helikopterle bölgeye ulaştırılması konusunda Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığıyla (AFAD) görüştüklerini kaydetti. AFAD İl Müdürü Ahmet Güngör de ekibin en kısa sürüde bölgeye ulaştırılması için gerekli çalışmaların yapıldığını dile getirdi.

BAKANLAR KARAMAN'A GİDİYOR
    Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan kaza yaşanan maden ocağına gidecek. Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, Yıldız ve Elvan, maden kazası haberinin alınmasının ardından uçakla Konya'ya hareket edecek. Bakanlar daha sonra kara yoluyla Karaman Ermenek'te bulunan maden ocağına geçerek incelemelerde bulunacak.

(dha, aa)

2. Öznur Buldu

Öznur Buldu TÜİSAG Üyesi

Yine maden yine kaza yine yanan yürekler...

3. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

4. Gamze

BURSA_HABER_20141029_1.jpgBURSA_HABER_20141029_8.jpg

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Gamze

6. Gamze

BURSA_OLAY_20141029_1.jpgBURSA_OLAY_20141029_9.jpg

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Gamze

8. Gamze

9. Gamze

10. Gamze

11. Serçin YAPRAK

Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi

Madendeki O Su İlk Kez Görüntülendi

1.jpg

Madenin üç çıkışından birine ait olan ve faciadan 30 saat 25 dakika sonra çekilen bu fotoğrafta, kurtarma ekipleri 18 maden işçisine ulaşmak için çabalıyor.

Dün akşam saat 18.40’ta çekilen bu fotoğraftaki yer, işçilerin çalışmalarını tamamlayıp çıktıkları, nefeslik ve nakliye için kullanılan yaklaşık 350 metrelik bölüm.

Çalışmalar 230’uncu metrede devam ediyor.

İşçiler ise 350 metrelik bölüm geçildikten sonra, aşağıya inen 50 metrelik bölümdeler.

BU fotoğraf, 18 maden işçisini yutan kömür ocağına ait.

Dün akşam saat 18.40 sıralarında çekildi.

İşçilerin çalışmalarını tamamlayıp çıktıkları, nefeslik ve nakliye için kullanılan yer.

Bu bölüm, yaklaşık 350 metreden oluşuyor.

Çalışmalar 230’uncu metrede devam ediyor.

İşçiler ise 350 metrelik bölüm geçildikten sonra, aşağıya düz olarak inen 50 metrelik bölümdeler.

Madenin üç çıkışından birine ait ve faciadan 30 saat 25 dakika sonra çekilen bu fotoğrafta, kurtarma ekipleri, 18 maden işçisine ulaşmak için çabalıyor. Ancak işleri hiç de kolay değil.

Zira çalışmalar güçlükle yürüyor. Kurtarma ekibinde yer alanlardan biri de A.K. Kazanın ardından çağırılan A.K., tahlisiye ekibinden. Dün sabah saat 03.30’da 12 kişilik ekiple birlikte madene inmiş. Sabaha karşı yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

“Kurtarma çalışmaları başladıktan sonra sabaha karşı 02.30’da telefonla arayıp acele ocağa çağırdılar. Aşağı indiğimizde 03.30’du. Sabah 09.30’a kadar aralıksız çalıştık.

Aşağıya sabaha kadar su borusu çektik dalgıç, motor, pompa indirdik. Toplam dört motor çalıştı.”

MOTORLAR BALÇIK YÜZÜNDEN BOZULDU

Ancak kurtarma ekibi sadece suyla mücadele etmiyor. Balçık, işlerini hayli zorlaştırıyor. A.K. bununla ilgili şöyle devam ediyor:

“Monte ettiğimiz motorlardan ikisi su artık balçık halini aldığından, mil yüzünden bozuldu. Yeni dalgıç motorlar sallandırıldı. 220-230 metreye kadar indik. Daha 90-100 metrelik bölüm aşağıya kadar su doluydu.

SU ÇEKİLDİKÇE SU GELİYOR

Suyu çektikçe yeniden su geliyor. Bizim olduğumuz saatlerde ancak 2 buçuk metre su çekilebildi. Balçığa çakılması çalışmaları zorlaştırıyor.

Arkadaşlarımızın bunun da altında olan anayol düzlüğünde olduğu tahmin ediliyor. Dinlenip akşamüstü 18.30’da tekrar indim.”

A.K., çalışmalarını tamamlayıp madenden çıktıktan sonra yaşadığı zorluğu ise şöyle anlatıyor:

“Aşağıda da yukarı çıkınca da zor anlar yaşadık. Ailelerin hepsi yanımıza koşuyor, haber bekliyor. Ama en acısı kimsenin yüzüne bakıp da bir şey diyemiyoruz.”

OCAKTA MAHSUR KALANLAR

Osman Çoksöyler, Hüsnü Çolak, Ali Haznedar, Kerim Haznedar, Mehmet Tokat, Hüseyin Çolak, İsa Gözbaşı, Bahri Üzer, Kamil Yaman, Tezcan Gökçe, Uğur İlhan, Hüseyin Gültekin, İsmail Gürses, Mehmet Baha, Mehmet Özcan, Hasan Tuncer, Recep Çiloğlu, Ömer Cansu.

Dalgıçlar 3-4 metre giremedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Dalgıçlar indiler, baktılar çok fazla girmelerinin anlam ifade edemeyeceğini, orada 3-4 metre bile dalamayacaklarını söylediler.

Daha sonra kendi can güvenlikleriyle ilgili sıkıntının doğacağı anlaşıldı. Biz buna rağmen ‘girin’ talimatı veremeyiz.

Onlar da bizim için son derece önemli, yapılan tetkiklerde hem masada hem de suyun yanında böyle bir sonuca varıldı.

Aşağıda 10-12 bin ton su var. Suyun ne kadar beslendiğini bilmiyoruz. O yüzden boşaltma konusunda zaman veremeyiz.

Balıkadamları tehlikeye atamayız

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Biz aşağıda iken tahliye hattında bir sorun oldu. Plastik boru işlevsiz hale geldi. Bu bir zaman kaybı. Su baskınının nasıl olduğunu ancak su atımından sonra bir neticeye ulaştırmak mümkün olabilir. Teknik olarak herkes ne yapması gerekiyorsa geldi, baktı. Eğer yapacakları bir şey var ise yapacaklar.

Daha içeriyi görmeden konuşmak doğru değil. Balıkadamların hayatlarını da tehlikeye atmak doğru değil.

Onlar ne yapacaklarını biliyorlar. Yapılacak bir görev varsa onun için gelmişler zaten. Eğer yapamıyorlarsa şartlar uygun değil.

3 savcı görevde

Güneyyurt'ta meydana gelen maden kazasını soruşturmak amacıyla 3 savcıdan oluşan bir ekip kuruldu. Savcılık kaynakları, Hürriyet’e, “Hak, hukuk ne gerektiriyorsa o yapılacak, kimsenin endişesi olmasın” diyerek, soruşturmayla ilgili şu bilgileri verdi:

“Kazanın ardından 3 ayrı Cumhuriyet savcısı olay mahalline giderek, şirketin tüm evraklarına, haritalarına, bilgisayarlarına el koydu.

Üniversiteden ve Adli Tıp Kurumu’ndan oluşan iki ayrı heyet kuruldu.

Kurtarma işlemleri tamamlandığı takdirde güvenlik önlemi alınacak ve heyet ile birlikte madene inerek ilk incelemeler yapılacak.”

Kaynak: Hürriyet

12. Serçin YAPRAK

O Madende Yine Göçük Meydana Geldi

Ermenek'te mahsur kalan işçileri kurtarma çalışmaları devam ettiği sırada bir göçük daha meydana geldi çalışmalar şuan için durduruldu.

Karaman'ın Ermenek ilçesi Güneyyurt beldesindeki madende yaşanan su baskınında mahsur kalan işçileri kurtarma çalışmaları devam ettiği sırada göçük meydana geldiği ve su tahliyesinin durduğu öğrenildi.

Ermenenk'teki maden ocağında 18 işçinin mahsur kaldığı facianın 3. gününde işçilere ulaşmak için su tahliyesi devam ederken, gece göçük meydana geldi.

Göçük nedeniyle su tahliyesinin durduğu öğrenilirken, madencilerin yapacağı incelemenin ardından itfaiyecilerin su tahliyesine devam edebileceği bildirildi. Göçüğün meydana geldiği günden bu yana bölgede bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sabah saatlerinde maden ocağına gelerek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. 3 bakanın madendeki göçükle ilgili açıklama yapması bekleniyor.

13. Serçin YAPRAK

İşçinin Üç Kuruş Maaşına Karşılıksız Çek

1.jpg

Gencecik madenciler, 'işin fıtratı' gereği yerin metrelerce altında can verirken maden ocakları hakkında gelen bilgiler, isyan ettirdi.

Karaman Ermenek’te facianın yaşandığı maden ocağının sahibi Saffet Uyar ile, çok sayıda ölümlü iş kazası ile gündeme gelen Soma’daki Uyar Madencilik’in sahiplerinin yakın akraba oldukları öğrenildi.

Soma’daki ocaklarını geçtiğimiz yıl sonu kapatan Uyar Madencilik 800 kadar işçinin parasını ödemedi. İşçilere 2016-17 ödeme tarihli senet veren şirket geçtiğimiz aylarda da iflas erteleme istedi. Bazı işçilere verilen çekleri de karşılıksız çıkan şirketin SGK prim borcu ise 30 milyon TL’yi aşıyor.

OCAĞI GEÇEN YIL KAPATTI

Saffet Uyar’ın sahibi olduğu Has Şekerler Madencilik’e ait ocakta önceki gün yaşanan facia nedeni ile 18 işçi mahsur kaldı. 11 bin ton suyun biriktiği ocakta işçilerin kurtarılması için çalışmalar ise sürüyor. Maden ocağı, Karaman Ermenek’in önde gelen ailelerinden Uyar’lardan Saffet Uyar’a ait.

Facianın yaşandığı ocağın sahibi Saffet Uyar’ın yakın akrabası Azmi Uyar ise 1990’ların başında Manisa Soma ve Aydın Söke’de faaliyet gösterdi. Azmi Uyar'ın oğulları İbrahim ve Ersin Uyar'ın yönetiminde bulunduğu Uyar Madencilik Enerji Sağlık Turizm şirketi ise özellikle geçtiğimiz yıllarda çok sayıda ölümlü iş kazası ile gündeme geldi. Şirket geçtiğimiz yıl kasım ayı başında işlettiği Darkale ve Azyak Maden Ocakları’nı kapattı. Şirket yetkilileri kapatma kararı sonrası işçi alacaklarının ödeneceğini söyledi. Ancak edinilen bilgilere göre 800 kadar işçinin maaş ve kıdem tazminatları ödenmedi.

Bir işçiye verilen bin 100 liralık senet ödenmedi. Senet işleme konuldu ancak tahsilat yapılamadı.

madenkaraman.jpg

İşçi yakınları, mahsur kalan 18 işçiden umutlu bir haber bekledi

İŞÇİLERE SENET VERİLDİ

İşçi alacaklarının tahsili için uzun bir uğraş verdiklerini söyleyen MHP Soma İlçe Başkanı Vedat Erdem “Kimse parasını alamadı. İşçilere senet verdiler. Senetlerin ödeme tarihi 2016-17 gibi… İşçi alacakları ortalama 10 bin TL ile 25 bin TL arasında değişiyor. İşletme müdürüne ise çek vermişlerdi. Ancak bu çek de karşılıksız çıktı. Şirket sahiplerinin üzerinde bir mal varlığı gözükmüyor. Şirket sahihlerine ise ulaşılamıyor; buradan gittiler. Ancak yaptığımız araştırmalara göre ailenin Denizli, Antalya ve Kuşadası’nda otelleri ve benzinlikleri bulunuyor. Ancak bu yerler şirket sahiplerinin üzerine yapılmamış. Alacaklı bir banka Azyak ocağındaki bazı malları aldı” şeklinde konuştu.

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay ise şirketin 30 milyon TL’yi aşan prim borçlarını hazırladığı soru önergesi ile Meclis gündemine taşıdı. Akçay, şirketin sık sık isim değiştirdiğini, bu durumun alacak takiplerini güçleştirdiğine işaret etti.

MADEN RUHSATINA HACİZ

Hürriyet'in haberine göre, Manisa Barosu avukatlarından Oğuzhan Gezer ise 40 kadar işçinin alacağı için takipte bulunduğunu ifade ederek “Şirket kasım ayında yaşanan bir ölümlü kazaya kadar ödeme yapıyordu. Ancak ocağı kapattıktan sonra ödeme yapılmadı. Şirkete ait bir maden ruhsatına haciz koydu. Ancak şirket Denizli’deki mahkemede iflas erteleme talebinde bulunup tedbir kararı aldığı için tahsilatı yapamadık. Çok sayıda işçinin elinde senet var ancak tahsil edebileceğimizi düşünmediğim için almıyorum bu dosyaları” dedi.

Yunus Güçlü isimli işçi, Uyar Madencilik'in işlettiği ocakta geçtiğimiz yıl 20 Ekim'de yanarak yaşamını yitirdi.

Kaynak: Hürriyet

trapezuslu bu yazıya teşekkür etti.
  14. Gamze

15. Gamze

ANADOLU_20141030_1.jpgANADOLU_20141030_7.jpg

trapezuslu bu yazıya teşekkür etti.
  16. Serçin YAPRAK

Madendeki Su Tahliyesi Tüm Hızıyla Sürüyor

1.jpg
    2.jpg

Karaman’ın Ermenek ilçesindeki maden kazasında su tahliye çalışmaları Ahtapot aracının da devreye girmesiyle tüm hızıyla devam ediyor.

3.jpg

4.jpg

Başbakanlık AFAD koordinasyonunda 379 kişilik ekibin üstün gayreti ve 62 araç ile yürütülen arama kurtarma çalışmaları kesintisiz sürüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bölgeye gönderilen Ahtapot aracının da devreye girmesiyle su tahliyesi tüm hızıyla devam ediyor.

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

Kaynak: IHA

17. Gamze

18. Serçin YAPRAK

Maden Faciasında Üçüncü Gün

Salı günü meydana gelen su baskınıyla yerin 350 metre altında mahsur kalan 18 işçiyi kurtarma çalışmalarından henüz sonuç alınamadı.

Karaman'ın Ermenek İlçesi'ne bağlı Pamuklu Köyü yakınlarındaki Has Şekerler Madencilik Limited Şirketi'ne ait linyit özel şirkete ait kömür ocağında salı günü meydana gelen su baskınıyla yerin 350 metre altında mahsur kalan 18 işçiyi kurtarma çalışmalarından henüz sonuç alınamadı. 'Ahtapot' adı verilen su tahliye aracının devreye girmesiyle galerideki su seviyesi düşmeye başladı. Çalışmaların devam edebilmesi için molozlar çıkarılıp galeri sağlamlaştırma çalışmaları yapılıyor.

Ermenek İlçesi'nin kömür ocaklarının yoğun olduğu Güneyyurt Beldesi ile Pamuklu Köyü arasında bulunan Has Şekerler Madencilik Limited Şirketi'ne ait linyit kömürü ocağındaki facia geçen salı günü saat 12.15'te meydana geldi. Sabah vardiyasındaki işçiler ocak içinde öğle yemeği molasındayken, yeraltı su düzeyinin altında bulunan 350 metrelik galeriye bir anda su dolmaya başladı. Sanki baraj kapağı açılmış gibi galeri duvarını patlatan tonlarca su ocağı kapladı ve bu bölümde çalışan işçilerden 16'sı kendi çabalarıyla kurtulmayı başarırken, 18'i su ile dolan bölümü geçemedi.

420 KİŞİLİK EKİP ÇALIŞMA YAPIYOR

Facianın duyulması ardından sevk edilen ekipler, çalışmalara başladı. İşçileri kurtarma ümidi giderek tükenirken, AFAD koordinasyonundaki 420 kişilik ekip maden ocağında bulunan 12 bin tona yakın olduğu değerlendirilen suyu motopomplarla çekmeye çalışırken İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait dakikada 8 bin 500 litre su tahliye edebilen 'Ahtapot' adı verilen su tahliye aracı dün akşamdan itibaren kullanılmaya başlandı. Motopompların su ile birlikte çektiği taş ve moloz parçaları bunların sık sık devre dışı kalmasına neden oldu. Arızalanan motopompları yeniden çalıştırmak için görevliler aralıksız çalıştı.

CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN BÖLGEDE İNCELEME YAPTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün akşam saatlerinde Ermenek'e gelip, maden ocağında inceleme yapıp, mahsur kalan işçilerin aileleriyle görüştü.

Maden ocağındaki suyun tahliye çalışmaları aralıksız sürerken AFAD Koordinasyon Merkezi'nde çalışmaları yakından takip eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, saat 01.00 sıralarında maden ocağına girip çalışmaları inceledi ve AFAD yetkililerinden bilgi aldı.

"SU TAHLİYE İŞLEMİ 1 HAFTA SÜREBİLİR"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait dakikada 8 bin 500 litre su tahliye eden aracın akşam saatlerinde devreye girmesiyle tahliye işlemlerinde ilerleme sağlandı. Yaklaşık 50 kişilik kurtarma ekibi içinde yer alan madenci Durmuş Ali Uçar, saat 01.00 sıralarında su seviyesinin 10 metre düştüğünü belirtti. 'Ahtapot' adlı aracın devreye girmesiyle tahliyenin hızlandığını belirten Uçar, ''Ancak alttan su gelmeye devam ediyor. Ahtapot adlı araçtan önceki tahliye çalışmalarında kullanılan borular inceydi. Kaya parçaları tıkanma yapması sonrası borular patlamıştı. Ama Ahtapot tahliye etmeye başlayınca bu sorun ortadan kalktı" dedi. Uçar, su tahliye işleminin bir kaç gün sürebileceğini söyledi.

Gece boyu devam eden su tahliye işlemleri sayesinde su düzeyi yaklaşık 20 metre düştü. Sabah saatlerinde ocakta biriken su nedeniyle galeride çökmeler görülebildiği belirtilirken sağlamlaştırma çalışmalarına da ağırlık veriliyor.

TMMOB: ESKİ GALERİLERDE BİRİKEN SU ALTTAKİ GALERİLERE AKIYOR

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan, işletmenin üst kotlarda bulunan eski galerilerinde biriken suların, galeri duvarlarının incelerek zayıflaması ve sonuçta yıkılmasıyla halen faaliyette bulunan alt kotlardaki galerilere doğru ani boşaldığını, eski galerilerde biriken suların alt kotlardaki galerilere boşalımının halen devam ettiğini söyledi. Ocakta eski ve halen faaliyet gösterilen galerilerin boyutları (hacimleri) ile ilgili henüz bilgi edinilemediğini anlatan Alan, eski galerilerde su seviyesi gözlemi yapılabilecek bir olanak olup olmadığı, bu tür bir gözlem için bir girişimde bulunulup bulunulmadığı konusunda da bir bilgi bulunmadığını ifade etti. Alan, şöyle konuştu:

“Ocakta yer alan kömürün Miyosen yaşlı kırıntılı seri içinde yer almakta olduğu, bu genç serinin çevresi ve olasılıkla tabanının; Mesozoyik yaşlı allokton ve genelde geçirimsiz birimlerin hakim olduğu kaya birimlerinden oluştuğu, bölgesel özellikleri dikkate alındığında, allokton birimin, boyutlarının bir kaç kilometre kareye ulaşabilen geçirimliliği yüksek, yeraltı suyu içeren karbonatlı kayaç blokları içerebildiği anlaşılmaktadır. Alandan gelen ilk bilgiler, su boşalımının yer altı suyu sistemiyle ilgili olmadığı yönünde olmasına karşın, allokton birimlerin bu genel karakterinin göz ardı edilmemesi gerektiği düşünülmektedir. Bununla birlikte, su baskını meydana gelen maden ocağının bulunduğu alanda yerel jeolojik yapı ile ilgili henüz ayrıntılı bir bilgiye ulaşılamamıştır. Jeolojik yapıya ilişkin bilgiler ışığında bu olasılık yeniden değerlendirilecektir.”

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan, su baskınına neden olan suyun kaynağı ile ilgili bilgi edinmek amacıyla tahliye edilen sudan örnekleme yapılması için gereken girişimlerde bulunulduğunu ifade ederken Ermenek Baraj gölünün maksimum su kotu, işletmenin en derin noktasından daha düşük olduğunu hatırlattı.

BÖLGEDE YAĞMUR BAŞLADI

Kurtarma çalışmasına katılan ve yorgun düşen ekipler ateş yakarak ısınmaya çalıştı. Bölgede bu sabah saat 06.00'da başlayan yağmur aralıklarla devam ediyor.

Kömür ocağında mahsur kalan 18 işçinin yakınları Kızılay'ın çadırında beklemeyi sürdürüyor.

Kaynak: DHA

19. Gamze

20. Serçin YAPRAK

Madencilere 'Primleri Yakarız' Tehdidi

1.jpg

Hem oğlu hem de damadı madende mahsur kalan Hasan İlhan anlatıyor: 'Yemeği, yolu kendiniz karşılayacaksınız. Çalışmazsanız primlerinizi yakarız’ diye tehdit ettiler. Zorlayarak işbaşı yaptırdılar.

İlhan, "Büyük ihmal var. Allah’tan umut kesilmez elbet ama herşey de ortada işte" dedi.

Doğma büyüme Ermenekli Hasan İlhan’ın torun severek geçen sakin hayatı, Salı öğleden sonra gelen acı haberle alt üst oldu.

Aynı vardiyada çalışan 28 yaşındaki oğlu Uğur İlhan ile 35 yaşındaki damadı Mehmet Topbaş’ın madende mahsur kaldığını öğrenen İlhan, kızlarıyla birlikte madenin yolunu tuttu.

'Tehditle, zorlayarak iş başı yaptırdılar'

Tek erkek çocuğu ve damadından saatlerce haber alamayınca evine döndü Hasan İlhan. Burada Al Jazeera Türk’e anlattıkları, Ermenek'te madencinin açmazını özetliyordu:

“Çocukları ‘Yemeğinizi, yolunu kendiniz karşılayacaksınız. Bu koşullarda çalışacaksanız çalışın. Eğer çalışmazsanız primlerinizi yakarız’ diye tehdit ettiler. Kimi mahkemeye verdi, kimi korkudan bizim çocuklar gibi çalışmaya başladı. Yani onları zorlayarak işbaşı yaptırdılar. Ne denetim, ne kontrol, yeter ki maden çalışsın para gelsin, işçi ölmüş kimin umurunda.”

Ermenek'teki madenlerin çoğu, maden işçilerinin çalışma koşullarını iyileştiren torba yasanın kabul edilmesiyle kapandı.

İşveren maliyetlerin artmasını gerekçe gösteriyordu. İşçilerin çoğu 2-3 ay çalışamadı.

İşverenin 'yemek, yol sizden' restine, bazısı boyun eğmek zorunda kaldı ve madenlerde faaliyet tekrar başladı.

Büyük ihmal var

“İhmal var evlat, büyük ihmal var” diyen Hasan İlhan’ın konuşurken sesi titriyordu.

“Böyle vicdansızlık mı olurmuş. Önlem almadan, tedbir almadan o zavallı sabileri toprağın altına gönderiyorsun. Soluk aldırmadan çalıştırıyorsun, dışarıda yemek yemelerine bile izin vermiyorsun. Büyük ihmal var.

Allah’tan umut kesilmez elbet, ama herşey de ortada işte.”

Kaynak: Al Jazeera

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica