Mağdur Uzman

Water

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Öncelikle herkese merhaba ben kayseride uzman olarak çalışmaktaydım. Geçtiğimiz ay işimden ayrılmak zorunda kaldım nedeni ücretimi alamadığım işverenimden ücretimi talep ettiğimde üzerime yürüyüp bana bana fiziksel şiddete teşebbüs edecek cesareti göstermesi olmuştur. Hala hakkım olan ücretimi alamamış bulunmaktayım. Bu konuda siz değerli uzman arkadaşlarımdan tavsiyeler almak isterim. Mobbing davası, yada alacak davası konusunda, çsgbye şikayet edersek netice alabilir miyiz? Hepinize şimdiden teşekkür ederim.

Ali GÜLEN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Herşeyden evel geçmiş olsun.
ilk olarak elbetde alacagınızı istemekle başlıyorsunuz olaya. ki bunu denemişsiniz ve olmamış.
sonraki adım ise bir avukata gidiyorsunuz ve durumu anlatıyorsunuz. Artık durum alacak verecek davası oluyor. Yanı borçlar kanununa tabii oluyor bildigim kadarıyla.

Davanın acılması için avukatlık ücreti + masraflar ilk etapda yatırmanız gerekiyor. Bu rakam ise 50 bın liraya yaklaşık sadece masraf kısmı 1400 tl tutuyor. sizin alacagınızı bılmedıgım için sizin harc bedelinini buna göre hesaplayın.

Avukat sizden belge isteyecek. Sözleşme ve sizin orda çalıştıgınızı belgelendirecek diğer yazılı dökümanları. SGK cıktınızı. ve bu saydıklarımın yeterli olmadıgı durumlarda sızın o işi yaptıgınıza dair tanık.

Bu konunun benzerini yaşadım. 14 aylık SGK girişim ve sözleşmem vardı. bunun yanında resmi belgelerde ünvanım kullanılmıştı. Dolayısıyla karşı tarafın benımle anlaşma yapmakdan başka şansı yoktu. Onlar benım alacagım rakamın 1 / 10 unu vermeye calıştılar ama kabul etmeyınce davalık olduk. şimi bana vercekleri rakam dışında birde SGk ya duşuk sigorta gösterdikleri için hem ceza hemde aradakı farkları odemek zorundalar.

Bu tür davalar eger acarsanız ve yargıtay süresinide içine katarsanız 1,5 - 2,5 sene arası sürüyormuş.

alperen3

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Öncelikle herkese merhaba ben kayseride uzman olarak çalışmaktaydım. Geçtiğimiz ay işimden ayrılmak zorunda kaldım nedeni ücretimi alamadığım işverenimden ücretimi talep ettiğimde üzerime yürüyüp bana bana fiziksel şiddete teşebbüs edecek cesareti göstermesi olmuştur. Hala hakkım olan ücretimi alamamış bulunmaktayım. Bu konuda siz değerli uzman arkadaşlarımdan tavsiyeler almak isterim. Mobbing davası, yada alacak davası konusunda, çsgbye şikayet edersek netice alabilir miyiz? Hepinize şimdiden teşekkür ederim.

elbette

Kürşat Dolayman

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Şimdi ben şu şekilde bir bir bilgiye sahibim iş yerinde bir sözleşmeniz ve sgk bildiriminiz var ise mutlaka bir dava sonucu alacağınız para ile birlikte bu süre zarfında çalışmadığınız max ay sınırı vardı hatırlamıyorum ayı olan paranızla birlikte işe iade davasını kazabilirisiniz işçi-işveren davalarında %90 işçinin lehine sonuçlanıyor davalar ama süreç uzun sürebilir burası Türkiye geçmiş olsun kardeşim bu arada 2. yöntem de var ama şimdi anlatması ayıp olur başarılar hayatında

Water

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar, alacağım 1500 tl civarı fakat yaşamış olduğum kötü olaylar sebebiyle tabi ki bu alacak kısmını o adama bırakmak istemiyorum. Bu arada benim sgk girişim var fakat sözleşme imzalamadı benle. Özlük dosyası oluşturmadı anlayacağınız. Çalışma bakanlığının bu konuda bir cezai uygulama yaptığını duydum şikayet etsek bu konuda netice alır mıyız? Ayrıca sgk mı düşük yatırmış. Bunları tanıklarla ispatlayabilirim birde.

çağatayözcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Bence hem ÇSGB müfettişlerine ihbarda bulunun ki anladığım kadarıyla İş Kanunu'nun birçok gereklerini yerine getirmeyen bir firma hem de dava açın hem işveren yaptığı şeyin karşılığını görsün davaya gelip gitmesi bile kendini sorgulamasına yeter biraz olsun hem de hakkınız olan parayı alabilesiniz...

Water

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bende inan öyle düşünüyorum parasında değilim. Birazcıkta olsa yıpransın başı ağrısın istiyorum. Bu arada noterden ihtarnamede çektirdim geçtiğimiz hafta. Böyle insanların cezası neyse çekmesinden yanayım. İş piyasasının ahlakını kirletiyor buna benzer insanlar

çağatayözcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Bence de sonuna kadar gidin...Odada kamera kaydı filan varsa temin edebiliyorsanız edin elinizde mail arşivinizde yine hakaret içeren mailler varsa arşivleyin olayı mobbinge bile dönüştürebilirsiniz eğer elinizde sağlam deliller varsa...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.