Soru : Manlift Ile 8m Yüksekte Çalışma

Armağan Kocabaş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Herkese iyi günler. manlift kullanılarak 8m yükseklikteki tavana kutu profil döşenecektir. işçilerin bunu yaparken paraşüt tip emniyet kemerlerini manliftin sepetine bağlamasında bir problem oluşurmu? nasıl bir önlem alınmalı sizce?

ediko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Armağan Bey, kullanacağınız manliftin büyüklüğü çok önemli, eğer büyük ve en az 1 ton ve üstü kapasiteli bir manlift kullanırsanız emniyet kemeri kullanmanıza bile gerek kalmayabilir platformu çok büyük ve yeterince korumalı olacaktır, ancak küçük bir manlift kullanırsanız emniyet kemeri kullanmak durumunda kalabilirsiniz onu da manlift dışında tavanda oluşturacağınız sağlam bir ankraj noktasına bağlamanız daha doğru olacaktır...

Armağan Kocabaş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
yardımınız için teşekkür ederim. ancak şöyle bir problem var ki o da işçilerin kaynak işi her bölgede anlık oluyor. yani bu durumda tüm tavanı delmek gerekecek. usta yukarda kaynağı atıyor, hemen yanına geçiyor. işleyiş bu şekilde

ediko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
sıkıntı olmaz eğer dizel motorlu hareketli bir manlift kullanırsanız. Böylece istedikleri an istedikleri yerde çalışabilirler. Ben genel olarak emniyet kemerini manlifte bağlatma taraftarı değilim ancak hiç bir çözüm olmazsa manlifte bağlanılsın diye düşünüyorum.

Hakan FIRAT

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Tavanda belli noktalarda ankarajlar atılarak , bu ankarajlar arasına çelik halat çekilebilir.

ok1

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
manlifti boşuna kullanmıyorsunuz koruması ve dengeli bir manlift kullanıyorsanız hiçbir ekstra detayla kendinizi yormayın

Onur ÖZKAYA

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Manlift kullanırken paraşüt tipi emniyet kemeri kesinlikle kullanılmalıdır.Sonuçta hidrolik sistemle kaldırma yapan bir alet. Ve sepet çok kolay bir şekilde sarsılabiliyor. Busebepten dolayı düşmeleri engellemek için kemer kullanmak şart olmalıdır.

chilqen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Armağan Bey;

Aynı şekilde manlift bizdede mevcut. Ana firma manlıftte çalışan personellerden emniyet kemeri bağlanmalarını istiyor. Mantık olarak gereksiz korkuluğu mevcut ama personellere eğilerek iş yaptığı durumda takılması gerekmektedir.

ismailemrem

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar bence emniyet kemerini manlıfte bağlamanın bir espirisi yok. Öncelikle şunu düşünmek lazım. Biz bu koruma tedbirini niçin alıyoruz? Hangi risklere karşı alıyoruz? Bu sorulara cevap verdiğiniz zaman emniyet kemerini manlıfte değil de tavana bağlamanın daha uygun olduğu kanaatine varabilirsiniz.

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
yardımınız için teşekkür ederim. ancak şöyle bir problem var ki o da işçilerin kaynak işi her bölgede anlık oluyor. yani bu durumda tüm tavanı delmek gerekecek. usta yukarda kaynağı atıyor, hemen yanına geçiyor. işleyiş bu şekilde

Yönetmelik ve bazı imalatçıların uygulamalarını baz alarak durumu değerlendirmemizin daha iyi olacağını düşünüyorum.Burada önemli olan ,İş kazasına sebep olabilecek şartları ortaya koymaktır.Burada DÜŞME en önemli unsur olarak karşımıza çıkıyor.Personelin düşmesi,kullanılan malzemenin düşmesi,Kullanılan alet-avadanlığın düşmesi,Platformun devrilmesi(bir nevi yatay düşme de diyebiliriz sanırım).İş yerinin proje ve inşaatında tüm bu Bakım-Onarım ve Tamiratlar için İşyerinin/Tesisin dışında ve içinde olmak üzere her noktasında Emniyet-Güvenlik donanımı yapılması çok idealist bulunabilir.Her şeyden önce maliyet olarak bu hususlar özellikle atlanmış/tercih edilmiş olabilir.
Ekdeki bilgiler umarım size faydalı olur.İyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

• Manlift.docx
    158.2 KB · Görüntüleme: 624

yileri

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Benim iş yerimdede Manlift kafama takılmıştı. 110*130 cm eni var sepetin 6 metre yukarı kalktığında yere pabuçlar basıyo ama sallanma oluyor. Düsmeye karsı korkukluklar var dedim kendi kendime. Adam sarkarsa korkuluktan! problem baslayacak.

Yapı işleri.... yönetmeliğinde yüksekte çalışmalarda;
"Çalışma yerlerinde çalışanların güvenliği öncelikle, güvenli korkuluklar, düşmeyi önleyici platformlar, bariyerler, kapaklar, çalışma iskeleleri, güvenlik ağları veya hava yastıkları gibi toplu koruma tedbirleri ile sağlanır."

Kullanma talimatlarına Sarkmayın! yazılması yeterli olacaktır sanıyorum

Emniyet kemerini sepet devrilir diye harici ankraj ile kullanmak işi yapılmaz hale getirecektir, bence dahili olması da işe yaramayacaktır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.