Mayıs 2013 Sınavı Hakkında Endişeler

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Murat KOÇAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Murat KOÇAK

Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar kursta tam bir kavram kargaşası var,

hocalar ders verirken 4857 e göre veriyorlar. Daha yeni yönetmelikler de çıkacak diyorlar. Hatta iş hukukunu veren hoca diyor ki 1 ocakta 4857 iptal olmayacak orada yazilan maddeler 6331 de yoksa onlar geçerli olacak diyor.

Aklım birbirine girdi. Bir de yönetmelikler değişirse ne çok yiyeceğiz anlamadım

kimyagerhayriye bu yazıya teşekkür etti.
  2. Onur ATALAY

Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

çözüm ikisine de bakmak hem yeni yönetmeliklerle karşılaştırma fırsatı doğurur farklara daha hakim olursunuz..kursa henüz başlamamış arkadaşlarında ocaktan sonraki kurslara kaydolmaları.

3. nr1A2fan

nr1A2fan TÜİSAG Üyesi

4857 aynen kalıyor zaten ama bu kanunun isg ile olan maddeleri ( 77. ile 105. sanırım ) yılbaşından sonra 6331 sayılı İSG Kanunu olarak yürürlüğe girecek...
    Bu kanundan sorumluyuz bikere , iyice okumak lazım...

İkinciside hali hazırda olan yönetmeliklerin çoğu değişir, yani en azından Kapsam kısmı değişir, 4857 demezde 6331 der...
    Ha bazı yönetmeliklerde de köklü değişiklikler olabilir , yeni yönetmelikler gelebilir kanun kapsamında , yani yılbaşından sonra hepsine bakıp incelemek lazım...

Bunlardan sorumlu olcaz çünkü...

4. Murat KOÇAK

Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

evet doğru hocalarda aynen öyle diyor

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Ersin K

Ersin K TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar Ocak ayından itibaren değişiklik oldumu

6. ÖmerFaruksvnl

ÖmerFaruksvnl TÜİSAG Üyesi

ARKADASLAR SORULAR YIL BASINDAN ÖNCE HAZIRLANMIŞ. SINAVA GİRCEKLER 26 Aralık'tan öncekilere çalışacağız. Bilginİze!

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

sercal75tr bu yazıya teşekkür etti.
  7. Ersin K

Ersin K TÜİSAG Üyesi

Resmi bir açıklamamı yoksa duyummu?

8. ÖmerFaruksvnl

Resmi bir ağızdan duyum :)

9. Ersin K

Ersin K TÜİSAG Üyesi

paylaştığınız için teşekkürler

10. Ersin K

Ersin K TÜİSAG Üyesi

Ocak 2013 den sonraki değişikliklerden çıkarsa da yandık artık ::)

11. Derya Öz

Derya Öz TÜİSAG Üyesi

Tam bir kargaşa oldu yeni kanun, yönetmelikler umarım hepimiz doğru şeylere çalışıp, sınavı geçeriz arkadaşlar.Benim 2. hakkım bir de bu yüzden sınavı kaçırmak istemiyorum. 26 Aralık duyumu eğer doğruysa iyi olur en azından çalışacağımız konular belli oldu demektir. Gerçi sanırım tüzük ağırlıklı çalışırsak bayağı bir şey yanıtlarız gibi geliyor bana ama yine de belli olmaz :)

12. ÖmerFaruksvnl

Mesleğimiz olacağı için sınavda çıkmasa bile 26 Aralık'tan sonra çıkanları/degisiklikleri okuyalım derim.

13. caferk

caferk TÜİSAG Üyesi

Ne yani şimdi iş güvenliği uzmanının çalışma süresini soran bir soru çıkarsa 29 aralıkta yanınlanan yönetmelikteki süreler geçerli olmayacak sorular 26 aralıktan önce hazırlandığı için eski süreler geçerli olacak öyle mi? Ne kadar saçma bir düşünce.
    Not:Yazılanlara göre düz mantık yürüttüm sadece!!

14. ÖmerFaruksvnl

Düz mantık yürütmelere haklisin. Ama son cikanlari okumaktan fayda var. Ben son cikanlari okudun, tasfiye ederin.

15. engineer17

engineer17 TÜİSAG Üyesi

bizim kurstaki hocalar hem 4753ü bilmelisiniz hem de 6331 için çıkan ve sınava kadar çıkacak yönetmeliklerden sorumlu olacaksınız diyorlar. ama dersler hem 4753 hem de 6331 e göre anlatılıyor. Yani eskiden böyledi, şimdi böyle diyerek...yeni yasa için çıkan 3 yönetmelik var ve sınava daha 5 ay var. Bunlardan sorumlu olmamak bana biraz saçma geldi...

16. ÖmerFaruksvnl

Evet bence saçma ama duyum böyle. Dediğim gibi bundan sonra sınava kadar cikanlari bence kesinlikle okumalıyız. Garanti olması için.

17. Derya Öz

Derya Öz TÜİSAG Üyesi

sınav TARİHİNE GÖRE SINAVDAN ÖNCE ÇIKMIŞ YÖNETMELİK VE KANUNLARDAN SORUMLU OLMAMAK TABİ Kİ SAÇMALIK ARKADAŞLAR. AMA BURASI TÜRKİYE.ONA BAKARSANIZ 21 EKİM SINAVINDAKİ SORULARDA BENCE İSG İLE ÇOK YAKINDAN İLGİSİ OLMAYAN MİLLİ EĞİTİMİN HERHANGİ BİR BRANŞINDAKİ ÖĞRETMENLERCE HAZIRLANMIŞ GİBİ SORULARDI. SORULAN SORUDA HANGİ YÖNETMELİĞE GÖRE YADA TÜZÜĞE/ YÖNETMELİĞE GÖRE Mİ SORULDUĞU BELLİ DEĞİLDİ.ŞIKLARA BAK YORUM YAP İŞARETLE GİBİ BİR DURUM VARDI. O NEDENLE BİRŞEYLERİN NET OLMAMASI GAYET NORMAL BU ÜLKEDE....

18. bukalemun3458

bukalemun3458 TÜİSAG Üyesi

o mu bu mu diyeceğinize oturun hepsine çalışın...

19. muhendis87

muhendis87 TÜİSAG Üyesi

o mu bu mu hepsine çalışın diyen arkadaş !!! bu nasıl mantık anlamadım , değişen yönetmelikler var ve önce farklı sonra farklı olan konular , maddeler var okumadığınız belli oluyor !!! bir sınava böyle çalışılır mı ??? hangi yönetmelikten sorumluyuz böyle bişey var mı ???

engineer17 bu yazıya teşekkür etti.
  20. muhendis87

muhendis87 TÜİSAG Üyesi

bu arada bizim kurstaki hocalarda bugün mail atmışlar eski yönetmeliklerden sorumlusunuz demişler ...inanmak istiyorum ama kafam karışık ...

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica