Konu Özeti Mayıs Sınavı Için Elinde Hukuk,genel Isg,sağlıkla Ilgili Kısa Notları Olanlar Paylaşabilir Mi

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında kenny tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

ÖSYM nin yapacağı Mayıs Yükseltme Sınavı sizce Şubat Sınavına göre daha mı kolay daha mı zor olacak?

1. ÖSYM DAHA KOLAY SORULAR SORAR

9,5%
  2. ÖSYM ÇOK ZOR SORULAR SORACAK

90,5%
  1. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bana şu konular hakkında çık kısa,sade özet bilgiler lazım.Forumu araştırdım ama istediğim tipte bir döküman bulamadım...

aradıklarım şunlar
    ----------------------
    Temel hukuk , iş hukuku

isg kavram ve kurallarının gelişimi,isg ye genel bakış ve güvenlik kültürü,Türkiye ve dünyada isg,Ulusal ve uluslararası kuruluşlar ve sözleşmeler,İSG yönetim sistemleri,Çalışma ortamı gözetimi,Korunma politikaları,iş kazaları,isg yönünden yapılması gereken kontroller ve düzenlenecek belgeler,çalışma yaşamında özel politika gerektiren gruplar,vardiyalı çalışma ve gece çalışması,çalışma hayatında etik

kapalı alanlarda isg , kaynak işlerinde isg, tarım orman ve hayvancılık faaliyetlerinde isg

psikososyal risk etmenleri,sağlık gözetimi ve meslek hastalıkları,yetişkin eğitimi,işyerlerinde isg eğitimi ve iletişim..

Benim elimde bu konular hakkında gitmiş olduğum OSGB ye ait notlar bulunuyor ama beş para etmez. sunum halinde hazırlanmışlar ve içinde bilgiden çok resim ve tablolar var.bu tür bir kaynaktan özet çıkartmaya kalksam 2 sayfa bile tutmaz o da işime yaramaz..

Elinde içinde resim , gazete küpürü vs olmayan, salt bilgi içeren notlar olan arkadaşlar varsa ve paylaşırlarsa hepimiz faydalanırız.notların çok uzun olması falan da dert değil ben özetini çıkartıp yine burada paylaşırım...

Bu arada tüm konuları birden yollamanız gerekmiyor elinizde hangi konuda döküman varsa sadece onu yollayabilirsiniz.word dosyası veya pdf tercih sebebidir...

Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar....

şimdiden teşekkürler...

2. arda66

arda66 Guest

kenny ben kursu aradım dedim ki her konuyu yazmışlar tek tek bunlardan mı çıkacak
    yoksa yazılmayan yönetmeliklerden sorumlu değilmiyiz dedim özellikle 3 tane yönetmeliği yazmışlar parantez içinde diğer yönetmeliklerden
    sorumlu değilmiyiz diye sordum
    hocnın verdiği cevap tüm yönetmelikten sorumlusunuz bu konuların hepsi yönetmeliklerin içinden alınmış sadeleşmiş konulardır dedi
    isimleri takılı kalma yönetmeliklere çalış ılo sözleşmelerine çalış zaten onları bilirsen burda yazılan çıkacak denilen konuları bilmiş olursun
    hukuk dahil 4857 ye çalış hukuk tan çıkacak sorular orda dedi..
    anlayacağın yönetmelikleri yalayıp yutmak lazım gerisi yalan

3. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

valla ne bileyim dostum ne çalışacağımızı sapıttık. geçen b sınavında kaynaktan soru sordular mesela hangi ışınlar çıkar diye ultraviyole,kızılötesi,x-ışınları çıkıyormuş.OSGB de böyle öğretmemişlerdi bize. ve ben tek soruyla kaldım sınavdan biliyor musun ?

O yüzden kendi elimdeki notlara güvenemiyorum.yönetmeliklerin falan sorulu cevaplı özetini çıkarttım zaten hatta ana sayfaya da konu açıp dosyayı yükledim ama adamların yazdıklarına göre mevzuat kısmı 30 puan... yani yönetmelikten anca 30 puan alabileceğiz. yukarı yazdığım konuların toplamı da 30 puan. sınavın teknik kısmında sorulacak sorular zaten Allaha emanet tutup makina mühendisi adama bi kimya profösörünün zor yapacağı yada yapamayacağı kimya soruları falan sorabiliyorlar mesela...

amacım yönetmeliklerde yaptığım gibi yukarıdaki konular hakkında da 1 er sf lık özet çıkartıp hepsini birleştirip tek bir dosya haline getirmek.bunu yapabilirsem de buraya upload edicem zaten...

4. arda66

arda66 Guest

bence bu sınavın en dezavantajlı yanı iptal soru olayı olmayacak
    bu bizi baya zorlar yani

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

60 soru sorulacak olması da dezavantaj bence.100 soru varken 1 tane kazık soruyolarsa 3 tane normal soruyorlardı ve daha fazla yanlış yapma hakkımız vardı.

soru sayısını 60 a çekip süreyi değiştirmediler.soru başına 1.5 dk süre düşüyor.bu da kıllandırdı beni...değişik metodlarla risk analizi falan yaptırabileceklerini düşünüyorum yada sayısal hesap gerektiren sorular çıkacak...paragraflar da epey uzunca olacak ve bir paragraf verilip 7,8 soruyu ona göre yapmamız istenecek...

zaten bu sınavı formalite icabı yapıyorlar gibi geliyor bana.belki daha önceki ösym sınavlarında olduğu gibi birileri soruları çalacak bir kaç gün önceden geçecek diğerleri de dökülecek...

başarı oranı % 3-4 arası değişir diyorum çünkü artık alacakları uzmanları aldılar..eğer zerre kadar iyi niyetleri olsaydı şubat sınavını o kadar zor yapmaz ,ayrıca yanlış olduğu bariz belli olan 6,7 soruyu da iptal ederlerdi...

işin en kötü yanı da ileride de bu sınavlara gireceğiz .c de 3 sene çalışıp b olmak için,b de 4 sene çalışıp a olmak için.elimizde 1 tane örnek soru bulunmayacak.tamamen karambole girmiş olacağız.bundan sonra uzman olmak üniversite sınavını kazanmak gibi bir şey olacak.. onlar daha da şanslı en azından sorulacak konular hakkında milli eğitimin kaynak kitapları var.bizim elimizde kaynakta yok bakanlığın yayınladığı doğru dürüst bir yayın da yok.sadece yönetmelik var o da mevzuat kısmında ve % 30 ağırlıkta...

6. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

7. MEHMET AKSAN

MEHMET AKSAN TÜİSAG Üyesi

tabiki hocam söyle e devlete şifrenizle girin orda isg katip seçip girince duyurularda mevcuttur efendim

8. MEHMET AKSAN

MEHMET AKSAN TÜİSAG Üyesi

bide nasıl konu başlıgı açabiliriz bu sitede onuda bulamadıgımdan attım bunu

9. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

Bulmak istediğim notlara ulaştım yönetim konuyu kaldırabilir...!

10. arda66

arda66 Guest

bizle paylaşabilirmisiniz?

11. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

arda66 bu yazıya teşekkür etti.
  12. arda66

arda66 Guest

sağol dostum da hemen pes etme daha 1 ay var çok rahat çalışma zamanı bulursun

13. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

valla dostum benim huyum bu.her türlü ön hazırlığı en ince ayrıntısına kadar yaparım ama oturupta onları ezberleyemem. yönetmelik özetlerini çıkarttım çalışması kolay olsun diye daha bir kez başına oturup çalışamadım..

geçen sınavda 1 puanla kaçırmıştım.. bu sınavın ise formalite icabı yapıldığını düşünüyorum ve zaten geçebileceğimi düşünmüyorum...

hayırlısı bakalım...

14. arda66

arda66 Guest

Kenny dostum Allahını seversen senin için söylüyorum ne olur önyargıdan kurtul
    bu çok kötü birşey önyargı olayı
    ben bunu ÖSS ye girerken birebir tecrübe edindim.Sınavdan önce bu sınav zor yapamıyacam dedim kendi kendime zarar vermişim
    inan soruları okurken bu kadar uzun sorulur mu? hala kendime zarar veriyormuşum matematik sorularını en iyi yaptığım ders olmasına rağmen çözerken toplama çıkarma yanlış yapıyormuşum sınavda bu kadar zor olur mu diye kendi kendime söyleniyordum.
    İnan sınavdan çıktık ben zor dedim yapamadım ertesi gün bi oturdum o zor dediğim sınav soruları o kadar kolaymış ki
    hepsini nasıl çözüyorum ben bu soruları mı yapamadım dedim..
    kenny benden sana tavsiye ne olursa olsun ön yargılı yaklaşma bak soruları ösym hazırlıyor çok uzun olabilir karmaşık olabilir
    ama inan cevap bildiğin cevap olacaktır. sorular zor bil olsa cevabı kolay olacaktır bakar bakmaz bu diyeceksin ama kafanda her zaman neden bu kadar karmaşık anlatmışlar olayı diyeceksin o yüzden sen çalışmana bak gerisi kısmet.

15. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

valla işte dostum benim aklıma bir şeyin girebilmesi için çok kısa özetini çıkartmam ve onları satır satır ezberlemem gerekiyor.kimileri roman okur gibi yönetmelik okuyor aklına kalıyor konular.bende dikkat eksikliği hastalığı var ve ne yazık ki ona bağlı hafıza sorunları yaşıyorum..

yönetmelik özetleri de süzme özet.atlayabileceğin bir tarafı yok tamamının ezberlenmesi gerekiyor.60 sayfa benim ezber kapasitemin dışında.ki daha yönetmelik dışı konular da var..

sadece 5,10 kez okuyup gireceğim.olursa oldu olmazsa da ne yapalım kısmet değilmiş...

16. arda66

arda66 Guest

ezber yapma boşver ezber yapmalısın diyenleri yapmamız gerekn okurken öğrenmeliyiz o da soru çözerek olur
    önce konuyu yönetmeliği okuyup daha sonra da bol bol test çözmeliyiz ki çözdüğümüz testlerin doğruşuğundan emin olmak için
    yönetmelik ile karşılaştırmalıyız bak o zaman nasıl aklında kalıyor ezber yapan herkes unutur
    ama bilerek öğrenerek pekiştirerek çalışan hem unutmaz hem de her daim aklında kalır
    o kadar sayfayı kimse ezberleyemez zaten ezberledim diyen yalan söyler
    ezberlese bile belli bi süre sonra tüm rakamları karıştırır..
    bu sınav bu kadar abartılacak bi sınav değil bak arkadaşımın yalancısıyım ama kesinlikle kolay kolay yalan söylemez
    Ankaraya otobüsle 3 saatlik yolculuk esnasında çalıştım çıkmış sorulara baktım ve geçtim dedi..
    biraz da kısmet işi ama ne olursa olsun çalışmak önemli

17. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

şubat sınavı için bir OSGB nin hazırlık kursuna katılmıştım.bazı hocalar geldi adam gibi ders anlattı bazıları da sadece geçmiş yıllarda çıkan konuları çözdü gitti.tüm konularda işlenmedi...

ders anlatan hocaların tüm anlattıklarını not aldım 8 sf falan tutmuştu.onları ezberledim,eski sınavlarda o konu ile ilgili çıkan soruları da çözdüm,yapamadıklarımı notlara ilave bilgi olarak ekledim ve hepsini birden ezberleyip sınava girdim..

sınavda bilmediklerimi mantık yürütüp salladım..bi kısmı tuttu bi kısmı tutmadı. ve tek soru ile sınavı kaçırdım..

şubat sınavı diğer zamanlarda sorulan b sınıfı sorularına nazaran çok zordu ama dediğin gibi atla deve de değildi. eğer o sınavdan önce bir kez yönetmelikleri okumuş olsam belki geçecektim..

ama şimdi işler değişti.sınavı ösym yapıyor.ösym nin işi soru üretmek. bir çok bilgiyi birden kullanmamız gereken sorular soracaklardır. yani ne bileyim tüm vücut titreşimi için eşik değerleri nedir gibi sorular çıkacağını hiç sanmıyorum.atıyorum öyle bir soru soracak ki yapabilmen için hem titreşimi,hem hijyeni,hem sağlığı birden bilmen gerekecek...

o yüzden bu sınavda işimiz zor..

bir de artık uzman ihtiyaçları kalmadı. 10.000 küsür a sınıfı uzman var mesela. aralıkta yeterli sayıda uzman olmadığı için o kadar kolay sormuşlardı.başarı oranı % 93 olupta millet uzman olunca artık yeter dediler şubat sınavında oturttular.mayıs ise artık iyinin iyisinin iyisi hak hazansın diye yapılacak bir sınav olacak gibi sanki...

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica