Tartışma : Meb'te İş Sağlığı Ve Güvenliği

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sayın Uzmanım, şöyle bir uygulama yapabilirsiniz; 1- kurum tehlike sınıfını belirle tescille, nace kodunu onaylattır.. 2- kurumda e-bildirge şifresi iş veren adına mı ( ilçe mem müdürü) değilse düzenleme yaptır SGK dan yoksa aldır.. 3- İSG kurulu için kurul üyelerini ilgili yönetmelik kapsamına belirle.. ilçede iseniz kaymakamlık olurunu alın.. kurul üyelerine görev tebliğlerini yapın.. kurul eğitimlerini verin..4-kurul toplantısını yapın.. kurul üyelerine en az 48 saat önceden toplantı ; yeri , saati ve gündemi hakkında bilgi,verin.. 5- isg kurulunun çalışma esaslarını belirlerin, iç yönergenizi hazırlayın. 6- yıllık çalışma takviminizi hazırlayın 7- risk değerlendirme ekibinizi kurun, risk analizlerinizi yapın.. 8- acil durum ekiplerinizi kurun , acil durum ve tahliye planlarınız yapın.. tatbikat planlarınızı hazırlayın... iş yerinize sağlık ve güvenlik işaretlerini asın/yerleştirin..
kurul yoksa iç yönergeye gerek var mı, çalışan sayım 20 olduğu için

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
aynı şekilde yıllık çalışma planı yapılmayacak değil mi? kurul olmadığı için

Osman ÇİMENLİ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Sayın Uzmanım, şöyle bir uygulama yapabilirsiniz; 1- kurum tehlike sınıfını belirle tescille, nace kodunu onaylattır.. 2- kurumda e-bildirge şifresi iş veren adına mı ( ilçe mem müdürü) değilse düzenleme yaptır SGK dan yoksa aldır.. 3- İSG kurulu için kurul üyelerini ilgili yönetmelik kapsamına belirle.. ilçede iseniz kaymakamlık olurunu alın.. kurul üyelerine görev tebliğlerini yapın.. kurul eğitimlerini verin..4-kurul toplantısını yapın.. kurul üyelerine en az 48 saat önceden toplantı ; yeri , saati ve gündemi hakkında bilgi,verin.. 5- isg kurulunun çalışma esaslarını belirlerin, iç yönergenizi hazırlayın. 6- yıllık çalışma takviminizi hazırlayın 7- risk değerlendirme ekibinizi kurun, risk analizlerinizi yapın.. 8- acil durum ekiplerinizi kurun , acil durum ve tahliye planlarınız yapın.. tatbikat planlarınızı hazırlayın... iş yerinize sağlık ve güvenlik işaretlerini asın/yerleştirin..

hocam cevap için teşekkürler, ilk işler için ufak bir cilt yapmaya çalışacağım. Sizin cevabınızı da değerlendirerek inşallah tamamlarım ve paylaşırım. İlçede birim kurulmuş ve diğer tüm işler bizden isteniyor. İnşallah alnımızın akıyla çıkarız işin içinden.

mfk44

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
50 den fazla olanlar kurul kurmak zorundalar. 50 den az çalışanınız varsa da kurmayın denmiyor.. kurabilirsiniz.. benim kanaaitim kurulması yönünde.. işlerin daha düzenli ve sistemli olarak yürütülmesi için kurun derim. meb lığı yıllık çalışma takvimini illere göndermişti.. oradan istifade ederek çalışmalarınızı yürütün..

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Konu: Destek elemanı konuları,sayıları, ekip adları oluşturma
6331 İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu 11. Madde (1) nolu fıkra,
ç)Destek elemanı: Asli görevinin yanında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önleme, koruma, tahliye, yangınla mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda özel olarak görevlendirilmiş uygun donanım ve yeterli eğitime sahip kişiyi,

burada destek elemanı tanımında önleme, koruma, tahliye, yangınla mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda denilmekte

…. ve benzeri konularda….. net bir ifade değil, yorum gerekli o zaman (farklı kanun ve yönetmelikler de işin cabası) işyerine göre değişecek o halde destek elamanı konuları,

Uygulamalarınızı paylaşırsanız orta bir yol buluruz.

Mevzuat bizzat kendisi 1-6331 İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu

2-İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik

3-Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik

4- İlkyardım Yönetmeliği

5- vb diyorum ben de muhakkak başka ilgili mevzuat da vardır.

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik, 126. Madde (1) nolu fıkra

a) Söndürme ekibi,

b) Kurtarma ekibi,

c) Koruma ekibi,

ç) İlk yardım ekibi.

Söndürme ve kurtarma ekipleri en az 3‘er kişiden; koruma ve ilk yardım ekipleri ise, en az 2‘şer kişiden oluşur.

İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik 11. Madde (1) nolu fıkra,

a) Arama, kurtarma ve tahliye,

b) Yangınla mücadele,
konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.

(2) İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir.

clip_image004.gif

Örnek Uygulama :

(6331 açısından değerlendirdim)

1-Yangınla Mücadele

2-Arama ve Kurtarma (kanun tanımında geçmiyor)

3-Tahliye

önleme, koruma konuları kanun tanımında geçmesine rağmen oluşturulmamış

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
iç yönergeniz olmalı isg kurulunuzun olup olmaması önemli değil..
Teşekkür ederim.
Neye dayanarak bunu söylüyorsunuz, mevzuata göre mi, uygulamadaki örnekler yola çıkarak.
İGU biraz da sanat sanki, belli olmayan yoruma açık hususlar mevcut. ama önceliği mevzuata vermeliyiz.
Elbette yorumlarla oluşturulmuş uygulamalardan faydalanılabilir(hukuka aykırı olmamak koşuluyla ve İSG ruhuyla bağdaşması şartıyla)
veya bizzat uygulanabilir

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
50 den fazla olanlar kurul kurmak zorundalar. 50 den az çalışanınız varsa da kurmayın denmiyor.. kurabilirsiniz.. benim kanaaitim kurulması yönünde.. işlerin daha düzenli ve sistemli olarak yürütülmesi için kurun derim. meb lığı yıllık çalışma takvimini illere göndermişti.. oradan istifade ederek çalışmalarınızı yürütün..
Saygı duyarım ve uygunsuz bulmam.Ama ben tercih etmiyorum, işyerimin çalışan sayısı, okul müdürü dahil 20

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Risk değerlendirmesi belli periyotlarda yapılacaksa yıllık çalışma planı mantıklı, bence kamuda Kasım veya aralık ayında yılda bir kez
risk değerlendirmesi yeterli, okullarda iyileştirmeler uzun vadeli olur, yeni durumlar(ekipman alımı, personel değişikliğ vb.) az çıkar ortaya .....

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
konuyu biraz da karıştırdım, yıllık çalışma planı paylaşımı olursa daha iyi yorum yapabilirim
kendim hiç yapmadım, ve risk değ. belli periyotları var iyi örnek değildi.

mfk44

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Teşekkür ederim.
Neye dayanarak bunu söylüyorsunuz, mevzuata göre mi, uygulamadaki örnekler yola çıkarak.
İGU biraz da sanat sanki, belli olmayan yoruma açık hususlar mevcut. ama önceliği mevzuata vermeliyiz.
Elbette yorumlarla oluşturulmuş uygulamalardan faydalanılabilir(hukuka aykırı olmamak koşuluyla ve İSG ruhuyla bağdaşması şartıyla)
veya bizzat uygulanabilir
İç yönergeler sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için alınacak önlemleri belirlemesi için hazırlanır.. bunun için kurul kurulmasına ihtiyaç yoktur diye düşünüyorum.. kurumunuzda kurul kurmuş olsaydınız yönerge hazırlamak kurulun işi olacaktı..

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İç yönergeler sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için alınacak önlemleri belirlemesi için hazırlanır.. bunun için kurul kurulmasına ihtiyaç yoktur diye düşünüyorum.. kurumunuzda kurul kurmuş olsaydınız yönerge hazırlamak kurulun işi olacaktı..
Demek ki iç yönerge faydalı, fakat kurul olmayacağı için fazla bir çalışma olur bence

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
yani isg kurul olsa olmasa da iç yönerge hazırlamak zorundamıyız işveren vekili olarak

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
destek elemanı atama yazısı örneği gönderiyorum, siz de örneklerinizi paylaşırsanız, daha uygun bir form ortaya çıkarabiliriz.
Bir arkadaşımız şöyle bir sorun ortaya koymuş:
İl Milli Eğitim, İlçe Mlilli Eğitim de kurul kurmamıza gerek olmadığını sadece risk değerlendirme ekibi oluşturarak,çalışan temsilcisi ve destek elemanı seçimlerini ücretli öğretmenleri hesaba katmadan ilçede çalışan tüm personel sayısını ( kadrolu işçi vb)dikkate alarak seçmemi söyledi.Ancak bana mantıksız gelen bir şey var ki yönetmelik 50 den fazla çalışanı olan 6 aydan fazla işçi çalıştıran her kurum için isg kurulu kurulmalı diyor.Ücretli öğretmenleri çıkınca sayı 50 yi aşıyorsa bile kurul kurma denildi.Siz nasıl yaptınız?Gerçekten kurmayacaksak nedenini biliyor musunuz?

Ben de cevaben;

Benim anladığım çalışan sayısına öğrenciler hariç,
müdürlüğün, oab nin çalıştıtrdığı, değişik kurumlardan gelen
çalışanlar v.b. dahil edilecek. İGU çalışma süresi hesabı farklı o sadece müdürlüğün
çalıştırdığı sgk'lı kişilere göre yapılacak.
Bu nedenle bence kurul kurma şartı için bütün çalışanları baz alacağız.
Bu konuyu forum sayfamızda değerlendirirseniz, çeşitli yorumlar alıp, ortak bir karar alabiliriz.
dedim.

Sizin yorumunuz ne olur, bu konuda?
ben kurmayacağım kanuna dayanarak...

Ekli dosyalar

• destek elemani atama yazısı.docx
    21.4 KB · Görüntüleme: 119

Osman ÇİMENLİ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaşlar kurulda bulunması gereken çalışan temsilcisi için yetkili sendika varsa direk atanabilir gibi bir metin var. Diyelimki ilçede 520 personel var, bu da 4 temsilci seçeciğimiz anlamına geliyor. Seçime başvurmadan, sendikalı sayısına göre nasıl seçilir?

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Risk Değerlendirmesi Ekibi Oluşumu Ve Onayı‏ ile yaptığım ugulamayı paylaşmak istiyorum.

1-Önce Risk Değerlendirmesi Ekibini oluşturup ilçeye onaya yolladım.

2-Kabul görürse atamasını ve görev tebliğini yapacağım.

Risk Değerlendirmesi Ekibi Eğitimleri Hakkında Tereddüte Düşülen Hususları da paylaşıyorum sizinle, Görüş ve eleştirilerinizi almak istiyorum.

Ekli dosyalar

• Risk değerlendirme ekipi üye onay Listesi_gönder2.xlsx
    11.7 KB · Görüntüleme: 112
  • Risk Değerlendirmesi Ekibi Eğitimleri Hakkında Tereddüte Düşülen Hususlar_gönder2.docx
    12.8 KB · Görüntüleme: 118

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ekin devamı

Ekli dosyalar

• Risk Değerlendirmesi Ekibi Eğitimleri Hakkında Tereddüte Düşülen Hususlar_gönder2.docx
    12.8 KB · Görüntüleme: 98
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.