Tartışma : Meb'te İş Sağlığı Ve Güvenliği

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,
Bir uğrayayım dedim.
EU-OSHA kısaltması Türkçeye nasıl çevrilmiş?
OSHA:Occupational Safety and Health Administration(İş Sağlığı ve Güvenliği İdaresi) ajansı da deniyor
EU:Avrupa mı? Avrupa Birliği mi? European Union mı?

90/270/EEC
90 : .......
270: .......
EEC: ....... anlamları?

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bir de; European Agency for Safety and Health at Work var

Bülent Avşar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Hükümet konagindaki mem için sadece kendi kullandığınız odaların değerlendirmesini yapın.diğer kısımlara karışmayın.kendi acil durum eylem planinizi olusturun.acil eylem ekiplerini kaymakamluk belirlesin siz onlardan isimleri alıp acil durum eylem planına koyarsınız...
kaymakamlık bu işlere aldırmıyor maalesef :(

Bülent Avşar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar ben ilçe milli eğitimde çalışıyorum. İşyeri sağlık güvenlik modülü var. Hassas bölgeler bilgi girişi diye bir linkten bilgi girişi yapmam lazım. Burada binanın açık alan metrekarasi, binanın hizmete alındığı yıl gibi binayla ilgili soruları cevaplamam gerekiyor. bina ilçe hükümet binasında ve binayla ilgili ayrıntılı bilgileri kaymakamlığa gidiyorum net bilgi veren yok. kaçak akım rölesinden, kazan dairesindeki makinelerle ilgili bilgilere kadar bir çok ayrıntılı bilgi var. Benim gibi milli eğitimde çalışanlar varssa bu bilgileri nereden temin ettiklerini yazarlarsa memnun olurum.

Bülent Avşar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar bir de kazan dairesinde kullanılan makine cihazlar ve bunların üretim yılları periyodik kontrolleri talimatları ile ilgili bilgileri nasıl elde edebilirim hükümet konağında bilen var mı

Zeynep Fatma Katagal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Hocam siz sadece kullandığınız
Alanlarin metrekaresini girin.kazan dairesi elektrik vs. Kaymakamliga ait siz onlarin girişini yapmayın.

bbozan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Okullarda isg uzmanı olarak yaptığımız risk analizi için herhangi bir ücret alabiliyor muyuz?

Zeynep Fatma Katagal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Okullarda isg uzmanı olarak yaptığımız risk analizi için herhangi bir ücret alabiliyor muyuz?
Milli egitimle yaptığın uzmanlık anlasmasinda aldığın tüm ve tek ücret memuraaniz 80 saat ek ders , ogretmenseniz 80+haftalık 18 saat ucreti kapsar onun disinda yolluk,yevmiye..vb ücret yoktur

Bülent Avşar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Milli egitimle yaptığın uzmanlık anlasmasinda aldığın tüm ve tek ücret memuraaniz 80 saat ek ders , ogretmenseniz 80+haftalık 18 saat ucreti kapsar onun disinda yolluk,yevmiye..vb ücret yoktur
80 saat ek ders değil 80 saat iş güvenliği hizmet ücreti. bu ücretten sadece damga vergisi kesiliyor yaklaşık 1500 tl yi buluyor artı 18 saat ek ders ücreti. aynen bu öğretmenler için geçerli.

bbozan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Sorumu düzelterek şu şekilde sorayım. Okulda iş güvenliği uzmanı olarak herhangi bir sözleşme yapmadık. Malum yasa henüz okullar için yürürlüğe girmedi. Ancak il milli eğitimden gelen yazı gereği okulumuzda risk analizi yapmamız istendi. okul müdürü de uzmanlık sertifikam olduğu için bunu benim yapmamı istedi. Yaptığım bu risk analizi için bir ücret alabiliyormuyum.

Zeynep Fatma Katagal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Sorumu düzelterek şu şekilde sorayım. Okulda iş güvenliği uzmanı olarak herhangi bir sözleşme yapmadık. Malum yasa henüz okullar için yürürlüğe girmedi. Ancak il milli eğitimden gelen yazı gereği okulumuzda risk analizi yapmamız istendi. okul müdürü de uzmanlık sertifikam olduğu için bunu benim yapmamı istedi. Yaptığım bu risk analizi için bir ücret alabiliyormuyum.
Alamazsınız hocam risk değerlendirmesinin sorumluluğunu tek basiniza ustlenmeyin ekip olarak gezin.ve ekip olarak riskleri belirleyen para almak için uzman olarak görev yapmanız yani isg katioten sozlesmeniz olmalidir

Moderatör tarafında düzenlendi:

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,
Bir uğrayayım dedim.
OSHA:Occupational Safety and Health Administration(İş Sağlığı ve Güvenliği İdaresi) ajansı da deniyor

90/270/EEC
merhaba igular
ses soluk yok?

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
nasıl gidiyor işler

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,
Bir uğrayayım dedim.

90/270/EEC
Arkadaşlar nerelerdesiniz?

Bülent Avşar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Acil durum ve tahliye çizimlerinde dikkat etmemiz gereken ıso standartları var. ıso 7010 ıso 6301 gibi. bu standartlara nereden ulaşabiliyoruz. türkçesi varmı bilen var mı? ben biraz kurcalayım dedim hem ingilizce hemde paralı çıktı karşıma.

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,
Bir uğrayayım dedim.

90/270/EEC

stajyer öğrenci iş kazası bildirimini kim yapar?

KISA VADELİ SİGORTA KOLLARI UYGULAMA TEBLİĞİ

(Resmi Gazete Tarihi: 28.09.2008 Resmi Gazete Sayısı: 27011)

İş kazasının bildirimi ve bildirim süresi

MADDE 7– (I) İş kazası, Kanunun 13 üncü maddesinin ikinci fıkrasına göre, 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının;

a) (a) bendinde sayılan sigortalılar ile Kanunun 5 inci maddesinin (a) ve (c) bendinde sayılan sigortalıların iş kazası geçirmeleri halinde işverenleri, Kanunun 5 inci maddesinin (b) ve (e) bentlerinde belirtilen sigortalıların iş kazası geçirmeleri halinde ise, eğitim veya staj gördükleri işyeri işverenleri tarafından kazanın olduğu yerdeki yetkili kolluk kuvvetlerine derhal, Kuruma en geç kazadan sonraki üç iş günü içinde, Kanunun 5 inci maddesinin (g) bendinde sayılan sigortalının iş kazası geçirmesi halinde, işvereni tarafından kazanın olduğu ve ülkemiz ile sosyal güvenlik sözleşmesi bulunmayan ülkelerdeki yerel kolluk kuvvetlerine derhal, Kuruma ise en geç kazadan sonraki üç iş günü içinde,

Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu

(Yayımlandığı R.Gazete : Tarih: 16/6/2006 Sayı : 26200)

Bazı sigorta kollarının uygulanacağı sigortalılar

MADDE 5- Kısa ve uzun vadeli sigorta kolları bakımından aşağıda sayılan kişiler hakkında uygulanacak sigorta kolları şunlardır:

…………..

b) (Değişik: 13/2/2011-6111/24 md.) 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde meslekî eğitim gören öğrenciler hakkında iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası; meslekî ve teknik ortaöğretim ile yükseköğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrenciler, mesleki ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimi gören öğrenciler, kamu kurum ve kuruluşları tarafından desteklenen projelerde görevli bursiyerler ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 46 ncı maddesine tabi olarak kısmi zamanlı çalıştırılan öğrencilerden aylık prime esas kazanç tutarı, 82 nci maddeye göre belirlenen günlük prime esas kazanç alt sınırının otuz katından fazla olmayanlar hakkında ise iş kazası ve meslek hastalığı sigortası uygulanır. Bu bentte sayılanlar, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılırlar ve bunlardan bakmakla yükümlü olunan kişi durumunda olmayanlar hakkında ayrıca genel sağlık sigortası hükümleri uygulanır. (3)(4)

–––––––––––––

(3) 16/2/2016 tarihli ve 6676 sayılı Kanunun 21 inci maddesiyle, bu bentte yer alan “staja tabi tutulan öğrenciler” ibaresinden sonra gelmek üzere “, kamu kurum ve kuruluşları tarafından desteklenen projelerde görevli bursiyerler” ibaresi eklenmiştir.

(4) 2/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Kanunun 54 üncü maddesiyle, bu bentte yer alan alan “meslek liselerinde okumakta iken veya yüksek öğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrenciler” ibaresi “meslekî ve teknik ortaöğretim ile yükseköğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrenciler, mesleki ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimi gören öğrenciler” şeklinde değiştirilmiştir. 9788

…………..

e) (Değişik: 13/2/2011-6111/24 md.) Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen meslek edindirme, geliştirme ve değiştirme eğitimine katılan kursiyerler, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılırlar ve bunlar hakkında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası ile (…)(1) genel sağlık sigortası hükümleri uygulanır. (Ek cümle: 11/10/2011-KHK-665/30 md.) Bunlar için Türkiye İş Kurumu prim ödeme yükümlüsü olmakla birlikte bu Kanun kapsamında işyeri ve işveren sayılmaz.(1)

4/4/2015 tarihli ve 6645 sayılı Kanunun 44 üncü maddesiyle, bu bentte yer alan “bunlardan bakmakla yükümlü olunan kişi durumunda olmayanlar hakkında ayrıca” ibaresi madde metninden çıkarılmıştır.

………………

Sigortalı sayılanlar

MADDE 4- (Değişik: 17/4/2008-5754/2 md.)

Bu Kanunun kısa ve uzun vadeli sigorta kolları uygulaması bakımından;

a) Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar,

Moderatör tarafında düzenlendi:

İsmail Peksöz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
80 saat ek ders değil 80 saat iş güvenliği hizmet ücreti. bu ücretten sadece damga vergisi kesiliyor yaklaşık 1500 tl yi buluyor artı 18 saat ek ders ücreti. aynen bu öğretmenler için geçerli.
Farklı ilçelerde görevlendirme olursa yine yolluk alinmayacakmi

Bülent Avşar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ho
hocam bir yazıda farklı ilçelerde olsa bile yolluk yevmiye gibi ücretler alınmayacağı yazıyordu ondan sonra yeni bir yazı gelmedi konuyla ilgili
konunun başını anlamadım,
kadrosu başka ilçede olup, başka bir ilçeye igu olanlar için bu söyledikleriniz?

Bülent Avşar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
konunun başını anlamadım,
kadrosu başka ilçede olup, başka bir ilçeye igu olanlar için bu söyledikleriniz?
hocam birden fazla ilçe de görevlendirilenler için yolluk yevmiye gibi ücretlerin verilemeyeceği yazıyordu yani kadronun dışında başka bir ilçede görevlendirme olduğunda oraya gittiğiniz günler yolluk alınmıyor

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.