Tartışma : Meb'te İş Sağlığı Ve Güvenliği

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ancak iş Güvenliği Uzmanlarının MEB de nasıl çalıştırılacağı konusu tartışmalı.
50 kişi ve üzeri çalışanı olan yerlerde deniliyor. Bu 50 kişi içinde öğrenci var mı ? ? işareti
Aslında 2015/16 genelgede kapsam açıklanmış, yani bakanlık yorum yapmış. İGU anlamında saat hesabına Öğrenci sayısı dahil değil, iş sağlığı ve güvenliği hizmeti olarak stajyer ve çırakların okulda bulunduğu zamanlar bu kapsama dahil değil. Gittikleri işyerlerinde İSG hizmeti almış omaları gerekiyor. benim yorumum belki stajyer ve çırakların İSG hizmeti alıp almadığı ilgili firmadan istenebilir, akabinde onlara gerekli eğitim verilmek zorunda kalabilir. Fakat zaten gittikleri işyerleri bu hizmeti vermek zorunda.
upload_2015-4-10_11-37-8.png

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ali hocam okullarda risk analizi semineri ile ilgili notlarınızı paylaşırsanız seviniriz. Muhtemelen yakında bendende seminer vermemi isteyecekler
Hazırlamaya çalışıyorum. Önce bütün birim amirlerini toplayıp bilgilendirme yapacağım. Çünkü bütün birimlere İGU görevlendirilmeyecek; sayı yetersiz. Haliyle birim amirleri İSG hizmetlerini yürütmekten sorumlu olacaklar. rd, acil durum, yangın, eğitimler vs.'inin organize ve işlemlerinden sorumlu olacaklar.
Seminerleri daha sonra kapsama alınan birimlerde uygulayacağım.

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Şu anda yürürlükte olan İSG hizmetleri için çalışan sayısı sınırı yok, bütün işyreleri kamu/özel rd yapmak zorunda(6331 yürürlük)

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ben Ankara' Batıkent'te bir ilkokul müdür yardımcısıyım.
Müdürler 2 gündür isg seminerinde , Bizden risk analizi yapmamız isteniyor.
Bütün müdürlere mi yoksa kapsama alınanlara mı (mesleki eğitim, halk eğitim, ilçe mem vb.) seminer veriliyor?
Yeterli sayıda eğiticiye nasıl ulaştılar? Toplu mu veriyorlar yoksa? Muhtemelen topludur? 100 küsürlü gruplara, ideali 40 dan az olmalı, ist mem öyle uyguluyor.

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
sayın melikeb
sizden istenmesi kesinlikle yanlış bir uygulama
bende iş güvenliği uzmanıyım. ben verdiğim eğitimlerde okul müdürlerine şunu söylüyorum;
okullarından risk değerlendirmesi ekibi oluşturmalarını (1-2 yada en fazla 3 kişilik)
bu ekiplere 40-50 şer kişilik gruplarla(20 -30 okul ekibi) toplayıp risk değerlendirmesinin nasıl yapılacağı eğitimi uygulamalı olarak verilecek
daha sonra bu eğitimi alanlar kendi okullarının risk değerlendirmelerini kendileri yapacaklar
yine takıldıkları noktalarda veya danışmak istedikleri diğer konularda biz yardımcı olacağız.
Ben de bana İst. İSGB'den iletilenlerden sizin dediklerinizi anladım.

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
MEB de İSG uzmanı çalıştırma konusunda ne düşünülüyor
Bence net cevapları 1/7/2016 tarihinden önce alamayacağız. Forumda paylatığınız -ve benim de katıldığım- formatta gidecek o tarihe kadar, hazırlık anlamına gelecek bizim çalışmalarımız. Bir formasyon oluşmuş olur inşaallah meb'te isg olarak.

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Tabi ki risk analizi tek kişi ile yapılmayacak . Ancak İSG Uzmanı olmak için çaban boşa o zaman
Benim anladığım, görev almak isteyen İGU'lar zaten şimdi görevlendiriliyor, hatta yetmiyor. Ben ilçemde tekim.

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar iş sağlığı ve güvenliğini çarpıcı bir şekilde anlatan film parçası, animasyon,video benzeri bir dosyası olan paylaşabilir mi?
5 dakikayı geçemeyen. Ben de araştırıyorum beğendiğim bir tane bulursam paylaşırım.

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar iş sağlığı ve güvenliğini çarpıcı bir şekilde anlatan film parçası, animasyon,video benzeri bir dosyası olan paylaşabilir mi?
5 dakikayı geçemeyen. Ben de araştırıyorum beğendiğim bir tane bulursam paylaşırım.

Arkadaşlar meğer elimizin altındaymış bu videolar;
http://tuisag.com/isg-aktuel/isg-videolari/

Ben daha çok sinemaskop yani direkt İSG konulu olmayan
bir film parçasını(animasyon da olabilir tabii ki) arıyorum. Bu anlatım dili daha etkili oluyor. Yani tesadüfen bulunmuş bir videosu olan varsa paylaşsın, paylaşayım gruba

tumer23

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar aranızda milli eğitimde eğitime başlamış olup ta işçi-hizmetli grubuna eğitim vermiş olanlar varsa
işçi-hizmetli grubu için hangi eğitim konularını anlattınız nasıl geri dönüşler yada nasıl tepkiler aldınız bilgi verir misiniz.

emin alkan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
forum iyi olmuş ali hocam teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bir arkadaşımız şöyle bir sorun ortaya koymuş:
İl Milli Eğitim, İlçe Mlilli Eğitim de kurul kurmamıza gerek olmadığını sadece risk değerlendirme ekibi oluşturarak,çalışan temsilcisi ve destek elemanı seçimlerini ücretli öğretmenleri hesaba katmadan ilçede çalışan tüm personel sayısını ( kadrolu işçi vb)dikkate alarak seçmemi söyledi.Ancak bana mantıksız gelen bir şey var ki yönetmelik 50 den fazla çalışanı olan 6 aydan fazla işçi çalıştıran her kurum için isg kurulu kurulmalı diyor.Ücretli öğretmenleri çıkınca sayı 50 yi aşıyorsa bile kurul kurma denildi.Siz nasıl yaptınız?Gerçekten kurmayacaksak nedenini biliyor musunuz?

Ben de cevaben;

Benim anladığım çalışan sayısına öğrenciler hariç,
müdürlüğün, oab nin çalıştıtrdığı, değişik kurumlardan gelen
çalışanlar v.b. dahil edilecek. İGU çalışma süresi hesabı farklı o sadece müdürlüğün
çalıştırdığı sgk'lı kişilere göre yapılacak.
Bu nedenle bence kurul kurma şartı için bütün çalışanları baz alacağız.
Bu konuyu forum sayfamızda değerlendirirseniz, çeşitli yorumlar alıp, ortak bir karar alabiliriz.
dedim.

Sizin yorumunuz ne olur, bu konuda?

nitem44

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar
Meb de İSG Uzmanı olarak görev yapmaktayım.
Çalışan sayısına tüm çalışanlar katılması şartı ile 50 ve üstünde personeli bulunan tüm kurumlarda OSGK (okul sağlık güvenlik kurulu) oluşturulması zorunludur. OSGK kurullarının oluşturulduktan sonra görev alacak kurul üyeleri için mutlaka olur alınması gerekmektedir. Özelden mesaj atarsanız yardımcı olabilirim.

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar
Çalışan sayısına tüm çalışanlar katılması şartı ile 50 ve üstünde personeli bulunan tüm kurumlarda OSGK (okul sağlık güvenlik kurulu) oluşturulması zorunludur. OSGK kurullarının oluşturulduktan sonra görev alacak kurul üyeleri için mutlaka olur alınması gerekmektedir. Özelden mesaj atarsanız yardımcı olabilirim.
Teşekkür ederim.
Olur aklıma gelmezdi herhalde.Olur alınması nereden? Valilik, kaymakamlık, ilçe MEM.
OSGK kavramı bir yorum mudur? A OKULU İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULU desek daha şık olacak, OSGB ile karışmaz.
Örnek olarak bir kurul bizimle paylaşır mısınız, tabii ki sadece ünvan olarak geçecek isimler.

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar
Özel mesajlaşma nasıl yapılıyor burdan?

nagihan yiğit

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
ben her kurulan kurul için üzerinden kanun maddesininde yazılı olduğu birer tutanak oluşturup kurulda görevli kişilere imza ettirip kurum müdürünün olurunu ekledim ekledim.Yani bu işi okul bünyesinde yaptım.

nagihan yiğit

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Bir arkadaşımız şöyle bir sorun ortaya koymuş:
İl Milli Eğitim, İlçe Mlilli Eğitim de kurul kurmamıza gerek olmadığını sadece risk değerlendirme ekibi oluşturarak,çalışan temsilcisi ve destek elemanı seçimlerini ücretli öğretmenleri hesaba katmadan ilçede çalışan tüm personel sayısını ( kadrolu işçi vb)dikkate alarak seçmemi söyledi.Ancak bana mantıksız gelen bir şey var ki yönetmelik 50 den fazla çalışanı olan 6 aydan fazla işçi çalıştıran her kurum için isg kurulu kurulmalı diyor.Ücretli öğretmenleri çıkınca sayı 50 yi aşıyorsa bile kurul kurma denildi.Siz nasıl yaptınız?Gerçekten kurmayacaksak nedenini biliyor musunuz?

Ben de cevaben;

Benim anladığım çalışan sayısına öğrenciler hariç,
müdürlüğün, oab nin çalıştıtrdığı, değişik kurumlardan gelen
çalışanlar v.b. dahil edilecek. İGU çalışma süresi hesabı farklı o sadece müdürlüğün
çalıştırdığı sgk'lı kişilere göre yapılacak.
Bu nedenle bence kurul kurma şartı için bütün çalışanları baz alacağız.
Bu konuyu forum sayfamızda değerlendirirseniz, çeşitli yorumlar alıp, ortak bir karar alabiliriz.
dedim.

Sizin yorumunuz ne olur, bu konuda?
Sanırım burada kastedilmek istenen eğitimi tüm kurum çalışanlarına vermemize rağmen kurullarda görevli olacak kişi sayısını belirlerken İsg katipte görünen sayıyı baz almamız gerekiyor .İlçe Milli eğitimlerde de İSG Katiptedi sayı 50 yi bulmadığı için kurul kurmayınız dendi

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sanırım burada kastedilmek istenen eğitimi tüm kurum çalışanlarına vermemize rağmen kurullarda görevli olacak kişi sayısını belirlerken İsg katipte görünen sayıyı baz almamız gerekiyor .İlçe Milli eğitimlerde de İSG Katiptedi sayı 50 yi bulmadığı için kurul kurmayınız dendi
Nedenini bilmiyorum ama bu bir geçiş uygulaması olabilir, öğretmeni katmazsak hiçbir birimde kurul oluşmaz. Çırak ve stajyer öğrencide sayıya dahil edilmeyeceğine göre. Mevzuata uygun olmamasına rağmen kurul şartı için bütün çalışanlar göz önüne alınmalı. Tabii ki bu hususun en doğrusu yok, mevzuatta bir açıklama olmadığına göre iş yorumlara kalacak.

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ben her kurulan kurul için üzerinden kanun maddesininde yazılı olduğu birer tutanak oluşturup kurulda görevli kişilere imza ettirip kurum müdürünün olurunu ekledim ekledim.Yani bu işi okul bünyesinde yaptım.
Evet bende okul müdürü olduğum için aklıma gelmemiş olabilir. Bence de yapılabilir. Bir kurul örneği paylaşabilir misin, imzalı tutanak örneği ekli, memnun oluruz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.