Tartışma : Meb'te İş Sağlığı Ve Güvenliği

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
norm fazlası olup kadronuz İGU olmadı yani

efkarlı

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar yorumlarınızı okudum.Herkes birşeyler yazmış ama inanın herkesin kafası o kadar karışıkki.Bakanlığa yeni iş güvenliği uzmanı alındı.fakat alınan şahıs görevlendirme olarakmı geldi yoksa kadrosu iş güvenliği uzmanımı bunu bile bilmiyoruz.Ben norm fazlasıyım.İlde tam zamanlı olarak görevlendirildim.Haftalık 18 saat ek ders ücreti alıyorum.Birde haftasonları 10 saat temel isg eğitimi veriyorum personele ilave olarak onun ücretini alıyorum.Şayet bakanlıktaki isg uzmanı görevlendirme olarak geldiyse ve 80 saat ücretini alıyorsa biz tam zamanlılarda alırız diye düşünüyorum.

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Siz de yeni bir açılım yaptınız. Biz ilçelerde görevlendirilen İGU'lar herhangi bir ücret almıyoruz. Kısmi zamanlı olarak görevlendirildik. Tabii sizin norm fazlası olmanız nedeniyle tam zamanlı görevlendirildiniz. Hafta sonu eğitimini nasıl yapıyorsunuz, eğitim süreleri mesaiye dahildir biliyorsunuz. Size burada ek ödeme yapıyorlar. 18 saat yazmışsınız müdür yardımcısımıydınz? Ama zaten norm fazlası olunca öğretmenliğe dönüyorsunuz. Bu 18 saat İSG Hizmetiniz için mi? Biz daha önce hakettiğimiz ek ders ücretini alıyoruz, İSG Hizmeti için herhangi bir ek ödeme almıyoruz.

alihoca911

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar yorumlarınızı okudum.Herkes birşeyler yazmış ama inanın herkesin kafası o kadar karışıkki.Bakanlığa yeni iş güvenliği uzmanı alındı.fakat alınan şahıs görevlendirme olarakmı geldi yoksa kadrosu iş güvenliği uzmanımı bunu bile bilmiyoruz.Ben norm fazlasıyım.İlde tam zamanlı olarak görevlendirildim.Haftalık 18 saat ek ders ücreti alıyorum.Birde haftasonları 10 saat temel isg eğitimi veriyorum personele ilave olarak onun ücretini alıyorum.Şayet bakanlıktaki isg uzmanı görevlendirme olarak geldiyse ve 80 saat ücretini alıyorsa biz tam zamanlılarda alırız diye düşünüyorum.
MEB kendi personelini inşaat emlak bölümünde çalışan mühendis kadrolu İGU'yu misal il İSGB'de görevlendirmiş olabilir?
Acaba yeni(ilk defa, yatay geçiş,...) alım mı?
Benim de hiç fikrim yok, bilgim de.

nagihan yiğit

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Adana/Ceyhan da kısmi zamanlı isg uzmanları Şubat ayından beri ücret alıyorlarmış :(

bülent dinçer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar,
Meb'te İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili divabusiness eylül 2014 sayısından bir haber...
İnceleyin faydalı olabilir. Genelge ve devamında yapılacak işlerle ilgili...

http://www.isgfrm.com/threads/her-alanda-iş-güvenliği.18047/
piyasada cok sayıda c sınıf belgesi almış meslekdaşlarımız var...devlet memeuru arkadaşlar halen ek görev peşinde....şunu kendimize sormalıyız..acaba ben işsiz isg uzmanı olsaydım devlet memuru olup bu alanda görev yapmak isteyenler hakkında ne düşünürdüm.
empati bu olsa gerek.ben inşaat mühendisiyim.Allaha şükür işsiz degilim ama bu sisteme itiraz ediyorum.belgeyi veriyorlar ama iş yok..ögretmenlik mi yapacaksınız uzmanlıkmı...hangısınde başarılı olacaksınız.benim düsüncem sadece isg meslegi olanlara bıraksak bu alanları insanlarımız daha güvenli olmazmı..

Melikeb

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşım sanırım müdür yardımcısı iken hükümetin gazabına uğrayanlardansınız. Bende sizinle aynı kadari paylaşıyorum .Haziran itibari ile bundan sonra ki akibetim belli değil branşım kimya biliyorsunuz ki branş olarakta şanssısız. C sınıfı iş güvenliği uzmanıyım. görevi okuldamı ? bakanlıkta mı ? aldınız. nasıl görevlendirildiniz siz mi? talep ettiniz. Bakan açıklamasına göre norm fazlası öğretmenlere verilecek dolayısı ile maaş karşılığı olacaktır. 18 saat ek dersi nasıl alabildiniz. Bana yol gösterirseniz sevinirim . Hangi ilde görev yapıyorsunuz? saygılarımla.

efkarlı

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşım sanırım müdür yardımcısı iken hükümetin gazabına uğrayanlardansınız. Bende sizinle aynı kadari paylaşıyorum .Haziran itibari ile bundan sonra ki akibetim belli değil branşım kimya biliyorsunuz ki branş olarakta şanssısız. C sınıfı iş güvenliği uzmanıyım. görevi okuldamı ? bakanlıkta mı ? aldınız. nasıl görevlendirildiniz siz mi? talep ettiniz. Bakan açıklamasına göre norm fazlası öğretmenlere verilecek dolayısı ile maaş karşılığı olacaktır. 18 saat ek dersi nasıl alabildiniz. Bana yol gösterirseniz sevinirim . Hangi ilde görev yapıyorsunuz? saygılarımla.
Hocam ben müdür yardımcılığı yapmadım.henüz 1.5 yıllık öğretmenim.eş durumundan geldim norm fazlası olarak.isg uzmanı olduğumu önceden biliyorlardı.il genelinde zaten isg uzmanı arıyorlarmış bulamıyorlarmış.ben gelince hemen valilik oluruyla tam zamanlı olarak görevlendirdiler.18 saat ek ders ücreti meselesi zaten bakanlık genelgesinde ek ders alabileceğimiz açıkça yazıyor.8-17 çalışan görevlendirme öğretmenler zaten doğal olarak 18 saat ek dersini alır.bunda bir sıkıntı yok.Şu anda il milli eğitim müdürlüğünde kurulan isgb' nin sorumlusuyum.insan kaynaklarından sorumlu il milli eğitim müdür yardımcısına bağlı olarak çalışıyorum.

nagihan yiğit

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Hocam ben müdür yardımcılığı yapmadım.henüz 1.5 yıllık öğretmenim.eş durumundan geldim norm fazlası olarak.isg uzmanı olduğumu önceden biliyorlardı.il genelinde zaten isg uzmanı arıyorlarmış bulamıyorlarmış.ben gelince hemen valilik oluruyla tam zamanlı olarak görevlendirdiler.18 saat ek ders ücreti meselesi zaten bakanlık genelgesinde ek ders alabileceğimiz açıkça yazıyor.8-17 çalışan görevlendirme öğretmenler zaten doğal olarak 18 saat ek dersini alır.bunda bir sıkıntı yok.Şu anda il milli eğitim müdürlüğünde kurulan isgb' nin sorumlusuyum.insan kaynaklarından sorumlu il milli eğitim müdür yardımcısına bağlı olarak çalışıyorum.
Hocam hangi ildesiniz?peki kısmi zamanlı uzmanlara ödemenin nezaman yapılacağı ile ilgili bir bilginiz var mı?Kanun maddesi 200 ek göstergeden yapılması gerektiğini yazıyor.Bazı illerde ödeme yapılıyor.İstanbul da neden başlamadı acaba?

Muzaffer Deli

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar merhaba bende meb de öğretmenim böyle bir başlık açmanız gayet güzel.
Teşekkürler

bulent tuna

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Adana/Ceyhan da kısmi zamanlı isg uzmanları Şubat ayından beri ücret alıyorlarmış :(
Herkes biliyor bilmiyor.Sayın arkadaşlar öncelikle ücretini almadığınız bir işi neden yapıyorsunuz ,çok mu zenginsiniz,görev aşkından yanıyormusunuz, yada bu işi öğrenmek istiyorum seviyorum gibi amaçlara sığınıp mı bir şeyler yapıyorsunuz bilmiyorum.Bu platformda ve her platformda anlatmaya ifade etmeye çalışıyoruz.Ücreti olmayan bir işin değeride olmaz.Kimse size emin olun sırtınızı sıvazlamayacak afferin demeyecek yaa lütfen lütfen İSG işinin saygınlığını artık ayaklara düşürmeyelim.Bu kadar teknik hayati önem arz eden sorumluluğu olan ve gerçekten bir sürü evrak işi gerektiren gece uykularınızı kaçırması muhtemel bu işi bedava yapacak kadar ayağa düşürmeyelim.
sistem daima işini yaptırana kadar sizi sever sonra mendil gibi atar.Önemli olan işin yapıldı mı yapıldısıdır.Şurada İSG uzmanlarının sayısı bir avuç ama bakın parasını bile almaktan acizler.Oysa devlette herkes hamuduyla yemiyormu.Kendimize gelelim.İş güvenliğinin etik ilkelerine bağlı kalalım bu işin önemini biz biliyoruz.Bu sertifikasyonu kolay almadık.Herkes yaptığı işin bedelini karşılığını almak hakkına sahiptir.Ama biz ne yaptık camia olarak birisi işe atladı ben yaparım dedi birisi neyin ne olduğunu anlamadan görevlendirildi.Çocuk oyuncağı gibi oldu.Ancak hiç bir şey için geç değildir. İSG çalışmaları ciddi teknik çalışmalardır.Herkeste böyle düşünüyordur eminim.Milli eğitim bedava yaptırıyor muş zaten niye para ödesinki değilmi.İlerde ücret ödenir tabiki ancak koydukları şartları herhalde iyi okumamışlar.(ayda 80 saati geçmeyecek mesai saatleri içinde olacak 8.00 - 17.00 )oldu canım ne güzel işmiş bu.Öğretmenlerin çoğu özellikle teknikçilerin mesai saatleri içinde ayda 80 saat boşlukları pek olamaz.Olsa bile ayda 20 25 saat için verdikleri bu ücrete hiç değmez (300-500 lira) Bırakın yapabiliyorlarsa kendileri yapsın bakalım yetkileri varmı ..Yok stajyerler sistemde var öğretmen ler yok staja gitmeyen öğrenciler hiç gündemde değil. Valla bu karmaşada hemde bedavaya yapmak isteyenlere başarılar diliyorum.Atadıkları koordinatörler bilgisiz kimse ne yapacağını nasıl yapacağını bilemiyor. Dışardan hizmet alsınlar bakalım cepleri bi yansın o zaman görürüm ben o milli eğitimi.Sevgili arkadaşlar öncelikli ve tanımlannmış işimiz eğitimciliktir.Madem o kadar bedava iş yapmaya bu kadar istekli eğitimcimiz var o zaman derslerine ücret almadan girmeyi denesinler.Olmaz tabii ki neden çünkü bir emek zaman enerji ve hizmet harcıyorsunuz. O zaman İSG çalışmalarını neden ücret almadan yapmaya meraklıyız.Bir sürü cevap verebilirsiniz ama nafile..
gelelim diğer sorulara milli eğitimle ödeme yani maliye aynı şeyi düşünmüyorlar.2016 dan sonra bu ödemeler belki olabilir.Genelge olsa bile çoğu çoook çalışkan Uzman arkadaş para pul alamadı.Tam zamanlı görevlendirilenler isg çalışmaları için ek ücreti hiç bir zaman alamayacaklar,çünkü zaten asıişleri o olacak.Yani tam zamanlı görevlendirilenler eğitim ücreti bile alamazlar çünkü asıl işleri o görünüyor.Şirkette çalışsanız çalışanlara eğitim verseniz maaşınızdan hariç ek ücret mi alacaksınız.?Yani tam zamanlı görevlendirilen kişini öğretmenlikle artık bir bağıntısı yoktur.O isg uzmanıdır.Kısmi görevlendirmelerde ek ücret olabilir ama en azından şu an yok.
İletişimde kalmak dileğiyle herkese sevgi ve saygılar...

bulent tuna

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Ne demişler ve ne güzel demişler anlayana sivri sinek saz anlamayana davul zurna az...

mustafa arda

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Slm arkadaşlar..ben kendi atandığım okulda çalışıyorum şu an zaten şubatta atandim adaylığımı da daha kalkmadi. Benim belgemin olduğunu biliyorlar beni ilçe mebde görevlendirmek istiyorlar adaylık meselesinden dolayı da sıcak bakmadım, Ben istemezsem resen atayacaklarmis. Üstelik norm fazlasida değilim. Ücret meselesinde de bana denilen şube müdürü tarafından hem 80 saat kısmı görevlendirme hemde haftalik 18 saat yani ayda 72 saat görevlendirme ücreti alacağimi söyledi ben bunun pek olabileceğini düşünmüyorum. Sizin bu konuda bilgi görüş ve fikirlerinize ihtiyacım var. Herkese iyi çalışmalar...

sdtylmz33

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Slm arkadaşlar..ben kendi atandığım okulda çalışıyorum şu an zaten şubatta atandim adaylığımı da daha kalkmadi. Benim belgemin olduğunu biliyorlar beni ilçe mebde görevlendirmek istiyorlar adaylık meselesinden dolayı da sıcak bakmadım, Ben istemezsem resen atayacaklarmis. Üstelik norm fazlasida değilim. Ücret meselesinde de bana denilen şube müdürü tarafından hem 80 saat kısmı görevlendirme hemde haftalik 18 saat yani ayda 72 saat görevlendirme ücreti alacağimi söyledi ben bunun pek olabileceğini düşünmüyorum. Sizin bu konuda bilgi görüş ve fikirlerinize ihtiyacım var. Herkese iyi çalışmalar...
Hocam doğru söylemişler. Bunun hakkında bakanlıktan gelen 1 temmuz 2015 tarihli yazı var. Yani hem 18x4 = 72 saat normal ek ders ücretini hemde 80 saat sözleşme karşılığı ücreti alırsın. bu arada hagi il-ilçe?

mustafa arda

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Hocam doğru söylemişler. Bunun hakkında bakanlıktan gelen 1 temmuz 2015 tarihli yazı var. Yani hem 18x4 = 72 saat normal ek ders ücretini hemde 80 saat sözleşme karşılığı ücreti alırsın. bu arada hagi il-ilçe?
samsun vezirköprü

mustafa arda

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
hocam bu yazıya nasıl ulaşabilirim teşekkürler..

sdtylmz33

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
upload_2015-10-14_17-14-7.png

Ekli dosyalar

• upload_2015-10-14_17-13-26.png
    upload_2015-10-14_17-13-26.png
    374.7 KB · Görüntüleme: 167
  • İGU ücret.pdf
    274.2 KB · Görüntüleme: 305
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.