Haber Mecidiyeköy'deki Asansör Faciasından

Konu, 'TV Haber Bültenlerinde Çıkan Haberlerin Videoları' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Mecidiyeköy'deki asansör faciasıyla ilgili konuşan inşaat işçilerinden İsmail Eroğlu, söz konusu asansörde daha önce de arıza yaşandığını, yetkililerin bilgisi olmasına rağmen önlem alınmadığını söyledi.

2. Gamze

Mecidiyeköy'de asansör faciasının yaşandığı rezidans inşaatında, faaliyetler tamamen durduruldu. İşçiler, sabahın erken saatlerinde inşaat alanına gelerek eşyalarını toparlayarak ayrıldı.

3. Gamze

4. Gamze

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Gamze

6. Gamze

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Gamze

8. Gamze

9. veysel yıldırım

veysel yıldırım TÜİSAG Üyesi

Öncelikle bu elim kazada yaşamını yitiren işçi kardeşlerimize Allah dan rahmet ,kederli ailelerine de baş sağlığı diliyorum.****kesildi*****.Olayda muhakkak ki kusur var sorumluların ÇSGB denetçileri tarafından yapılan inceleme sonucunda gerekli cezai müeyyide uygulanacağı konusundaki inancım tamdır.Ancak 10 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından yapılacak soruşturmanın da yaşamını yitiren işçilerimizin ailelerinin vicdanında ki mahkumiyeti hafifletmeyecektir.Burada ki bir başka kaygımda bu işin sorumlusu olarak şantiye şefinin ve İSG uzmanının sırtına bu işin yıkılması olmasıdır. Buradan ÇSGB ye sesleniyorum 6331 sayılı İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ile kurulan 2000 e yakın OSGB (ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ) var bunlar sahada ki gözetim denetimi gerçekleştiriyor OSGBlerin bu kadar yetersiz olduğu ve denetimlerinin bu kadar az olduğu bir ülkede kazaların son bulmayacağı aşikar sayın Faruk ÇELİK lütfen bu iş daha da fazla kötüye gitmeden mevcut OSGB lerin denetimleri nin acil bir şekilde yapılarak yeterli olmayanların yetki belgelerini iptal etmek suretiyle bu işe bir başlayın dahası yükselme sınavı adı altında yapmış olduğunuz sınav belki personel yetersizliği anlamında doğruydu ama binlerce C sınıfı uzman A oldu ve olan yine ülkeme oldu bu işi bu kadar laçkalaştıran ayaklar altına alan yine Bakanlığınızın orginizasyon (suzluğu) udur lütfen bu denetimlerle C den A ya veya B ye geçen uzman arkadaşların eksiklilleri gün gibi ortaya çıkacaktır. ve bunlarında sertifikaların iptalinin mutlaka yapılması gerekiyor İSG uzmanları ve OSGB ler ile okadar eksikliklerimiz varki bunlar giderilmediği müddetçe kazalar devam edecek ve siz her kazanın ardından basına demeç vermeye devam edeceksiniz .Ama ateş düştüğü yeri yakmaya devam edecek .son olarak firma yetkilisinin söylemis olduğu bu olaylar işin doğasında var benzeri açıklaması kimsenin yadırgamaması gereken bir tabir inşaat A sınıfı yani çok tehlikeli her an kaza olabilecek hissi ve prensibiyle çalışmak gerekiyor bu riskide iyi bir gözetim denetim ve yeterli eğitimlerle önleye biliriz malesef sayın aziz TORUN bunu söylerken şurayı görmemezlikten geliyor işi ehline değilde en ucuz firmaya verir burada kaliteyi aramaz isen tasarruf edicem derssen ve bu olaylarla yüz yüze gelirsin bu sadece TORUNLAR inşaatın değil bütün iş verenlerin yaptığı bir yanlış buradan iş verenlere seslenmek istiyorum sizi devletle karşı karşıya getirecek insanların vicdanında mahkum edecek ve bir ömür vicdan azabı çekeceğiniz bir işte tasarruf yapılmaz iş ehline verilir OSGB ler içerisinde bu işi çokta güzel yapanlar var ama fiyat farkı var diye gidip işi bilmeyen OSGB lere iş verilirse az paraya iş tecrübesi olmayan uzman çalıştırılırsa bu sonuca katlanılır artık Türkiyemde birşey olmayana kadar birşey olmadığı olay vuku bulduğunda öküzün altında buzak aramanın son bulması temennisi ile vefat edenlere Allah rahmet eylesin geride kalanlara sabrı cemil ihsan eylesin ve bu tür olayların birdaha yaşanmaması dilekleriyle

Last edited by a moderator: 9 Eylül 2014
  10. Gamze

11. MUSTAFA KEMAL DINCER

MUSTAFA KEMAL DINCER TÜİSAG Üyesi

Torunlar’a milyonluk tazminat davası

Ailenin avukatları Yıldız İmrek ve Ahmet Ergin tarafından İstanbul 10. İş Mahkemesi’ne sunulan dilekçede, “Torunlar GYO ve ortakları, Torun Center olarak anılan yapı inşaatını yapan asıl firma olarak, iş kazası sonucu ölümün birinci derecede sorumlularıdır. Geda Majör asansör firması, arızalı asansörleri, sertifikası olmayan yetersiz personelle uygun teknolojik ölçütleri dikkate almadan çalıştırmakla, iş kazasından ağır derecede sorumludur. TOKİ, söz konusu inşaatı ‘hasılat paylaşımı’ sistemi ile ihale etmiştir ve asıl işveren konumundadır. Denetim görevini yerine getirmemiştir” denildi.

Dilekçede, bina inşaatı ‘çok tehlikeli işler’ kapsamına girmesine rağmen, 21 yaşındaki Hıdır Ali Genç’in temel iş güvenliği eğitimi verilmeden işe başlatıldığı, dış cephe asansörünün kullanımı özel uzmanlık gerektirdiği halde bununla ilgili eğitim ve sertifika almadan asansörü kullanmakla görevlendirildiği belirtildi.
    Facianın Cumartesi günü mesai saati dışında meydana geldiği de hatırlatılarak, “Bu gerçekler, işin hızlı yapılması baskısı altında, aşırı kâr hırsıyla, ölüm tehlikesi göze alınarak çalışma yaptırıldığının kanıtlarıdır” denildi.

http://sozcu.com.tr/2014/gundem/torunlara-milyonluk-tazminat-davasi-652765/

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica