MEK YANIĞA İYİ GELİR Mİ?

sema kaşıkcı

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba Arkadaşlar,

İşyerimizde çalışan işçiler herhangi bir yanık oluştuğunda yanığa MEK (metil-etil-keton) sürüyorlar ve bunun çok iyi geldiğini söylüyorlar. Son olarak dün meydana gelen ciddi bir yanıkta da aynı sonucu aldıklarını söylediler ve yanığı gösterdiklerinde gerçekten de yanıkta çok ciddi bir iyileşme vardı. Bunun nedenini açıklayabilen var mı acaba?

Kazasız günler
sema kaşıkcı

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
sema hanım aşağıdaki dosyada MSDS formunu ekledim. zararlı etkileri olduğundan bahsediliyor..yanlışlık olmasın?

Ekli dosyalar

• 24.pdf
    174.6 KB · Görüntüleme: 31

haseko

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Selamlar biz işyerinde biz BURSHIELD emergency burncare kullanıyoruz. yanık ,yanma durumlarında çok iyi geliyor. Yanık merkezlerinde kullanılan bi üründür tavsiye ederim.

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
sayın Sema Hanım; ukalalık kabul etmezseniz bende kendi tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.
eski çalıştığım işyerinde de böyle bir uygulama vardı. yanıklara mek sürerek tedavi ediyorlardı. MEK ucucu olduğu için sürülen yerde soğuma hissi vererek, suni bir rahatlama sağladığı için bu yöntemi uyguluyorlar.
benim tavsiyem buna izin vermeyin, bu iş için özel yanık kremleri kullanın. İşçiler de buna itiraz edip, eski usul devam etmek isteyeceklerdir. MEK bize çok iyi geliyor, hemen iyileştiriyor diyecekler. Bu durumda MEK'in zararlı olduğunu, hatta (öyle olmasa bile) kansorejen olduğunu, açık yarada kanser yapacağını falan söyleyin. Bu tür kararları işçiye bırakırsak yoğurt bile sürerler, diş macunu denerler(tecrübe ile sabittir, bizzat gördüm).
Piyasada bu iş yapılmış kremleri satın alıp ecza dolabına koymak gerekli. İşçilerden biri/birkaçı ilk yardım eğitimi alıp, bu işten sorumlu olmalı.

buraya kadar kaza olduktan sonra yapılanlardan bahsettik ki, bu iş güvenliği ruhuna aykırı. Amacımız her zaman bu kazaları olmadan önlemek olduğuna göre, kazanın kök nedenine inip sorunu tamamen kaldırmak daha ucuz ve mantıklı olur. böylece kremlere de gerek kalmaz.

bunun için olay hakkında geriye dönük "neden" sorusu sormalıyız. işçinin vucudu neden yandı? kendi başıma gelen olayda, geriye dönük neden soruları sonucunda, kaza sebebi olarak, çalışma ortamının dar olduğu ve işçilerin lakayt çalıştığı sonucuna vardık. Birkaç koliyi yerinden aldırıp, şakalaşmayı yasaklayınca, sorun kökünden kalkmış oldu.(şimdi söyleyince çok basit gibi oluyor ancak, o anda kazaların sebebinin birkaç koli olduğuna kimse inanmazdı, kolileri kaldırdık kök neden kayboldu)
kusura bakmayın uzun yazmamın sebebi, buna benzer olayları bizzat yaşamış olmam. Fark bizde kimse ilgilenip krem almadığı için biraz da mecbur MEK sürülüyordu.

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
olaya bak ya. üstteki mesajı yazdım, yarım saat geçmedi, işçilerden birinin üstüne sıcak su dökülmüş hafif derece yanık var.

ne olur olmaz ilk müdahaleyi yapıp krem sürüp hastaneye gönderdik. benimde bir kök neden analizi yapmam gerekecek

sema kaşıkcı

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
CEM BEY MSDS FORMUNA BENDE BAKTIM AMA MAALESEF DOĞRU YANIK ÜZERİNE UYGULANMIS VE CİDDİ ANLAMDA İYİLEŞME VAR BENDE BİR AÇIKLAMA GETİREMEDİM.

Ulus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Selamlar,
Bizde Almanydana ithal bactigras kullanılıyor...çok çok iyi...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.