Soru : Mermer Fabrikaları Hangi Tehlike Sınıfı?

jeo20

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar ben mermer fabrikalarını 'tehlikeli' sınıfda diye biliyordum fakat çeşitli söylemler var.net bilgisi olan varsa bilgilendirebilirmi acaba ?

mermer fabrikası:maden ocaklarından çıkarılan blok halindeki mermerlerin kesilip,işlendiği fabrikalar.

jeo20

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bu konuda bilgisi olan kimse yokmu acaba

Seda DUDU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
çok tehlikeli sınıfa giriyor. ekli tebliğden görebilirsiniz

Ekli dosyalar

• isg tehlike sınıfları listesi teblig.docx
    29.7 KB · Görüntüleme: 79

Seda DUDU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
c) Çok Tehlikeli İşler
1) Sünger avcılığı ve su altında yapılan diğer işler
2) Maden kömürü işletmeciliği
3) Linyit kömürü işletmeciliği
4) Diğer kömürlerin işletmeciliği (Tüm kömür yıkama, eleme, briketleme, torbalama yerleri dahil)
5) Demir cevheri üretimi (Bu işin fer'i ve tamamlayıcı mahiyetindeki yıkama, ayıklama, izabe, sevk gibi tüm yardımcı işler dahil)
6) Krom üretimi
7) Bakır üretimi
8) Kurşun üretimi
9) Manganez üretimi
10) Diğer madenlerin üretimi, tüm madenlerin cevher hazırlama ve zenginleştirme işleri
11) Petrol ve tabi gaz kuyularının açılması
12) Taş ocaklarında yapılan işler (Taş çıkarma, kırma ve taş ocağında yapılan kesme işleri)
13) Mermer ocakları, blok mermer işlenmesi
.............................................................................

jeo20

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bu biliyorum ama bir karmaşa sözkonusu.blok mermer işlenmesi ocaklarda da yapılabiliyor.ayrıca c sınıfı olup da mermer fabrikasına hizmet verdiğini fabrika müdüründen duydum.acaba buradaki blok mermer işlenmesi mermer ocakları için mi sözkonusu oluyor..
bir osgb de çalışan bu hizmeti veren bir arkadaşımız varsa eğer...

Seda DUDU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
mermer ocakları,blok mermer işlenmesi olarak sınıflandırmışlar zaten..onun dışında başka bir grup göremedim ben tebliğde mermer fabrikası gibi...ama asıl yapılan işin niteliğine göre gruplandırmaya yeniden bakabilirsiniz yada emin olmak için bakanlıkla görüşebilirsiniz.

jeo20

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
tamam hocam teşekkür ederim
bu sektörde çalışan varsa eğer bu konuda bilgilendirirse memnun olurum

Cevre5559

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Tebliğde mermer bloklarının işlenmesi pek açıklanmamış ama ATİ yönetmeliğine bakınca mantığını anlayabiliriz.
TAŞ VE TOPRAK SANAYİİ İLE İLGİLİ İŞLER

10
Taş ocaklarında her çeşit taşın çıkartılması ve işlenmesi işleri (Kırma, kesme, taşıma, öğütme, yontma, cilalama ve benzeri işler).

---
---

***Mermer fabrikasında kırma,kesme,taşıma,öğütme,yontma,cilalama ve benzeri işler yapılıyorsa tartışmasız Çok Tehlikeli sınıfa girer. C sınıfı uzman çalışabilmesi için en azından A sınıfı uzmanın part time çalışması gerekir kanaatindeyim.

satukeskun

Üye
TÜİSAG Üyesi
Taş ve mermerin kesilmesi, şekil verilmesi ve bitirilmesi (doğal taşlardan, mermerden, su mermerinden, travertenden, kayağantaşından levha/tabaka, kurna, lavabo, karo, kaldırım taşı, yapı taşı, mezar taşı, vb. imalatı dahil, süs eşyası hariç) çok tehlikeli sınıfına girmektedir.

Doğal taşlardan, mermerden, su mermerinden, travertenden, kayağantaşından süs eşyası imalatı (lületaşı, kehribar, vb.nden olanlar dahil) ise tehlikeli sınıfındadır.

Şirketinizin nace kod numarasına göre tehlike sınıfını belirleyebilirsin. Ekte bilgine sunuyorum.
Nace kodu, işyeri sgk sicil numarasının 2. rakamından itibaren olan 6 rakamı içermektedir. Bu şekilde daha net bir bilgiye ulaşabilirsin.

Ekli dosyalar

• Scope 1.2.xls
    1.1 MB · Görüntüleme: 85
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.