Bilgi : Mermer Ocak İşletmeciliğinde Sık Karşılaşılan İş Kazaları Üzerine Bir İnceleme

Mustafa ESEN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ÖZET
Bu çalismada mermer ocak isletmeciligi, mermer ocaklarindan toplanilan kaza bilgilerinin yardimi ile is kazalari
açisindan degerlendirilmistir. Konu ile ilgili yasa ve yönetmelikler hakkinda bilgi verildikten sonra mermer ocak
isletmeciligi çalisma....................................................

Ekli dosyalar

• mermer_is_kaza_ocak.pdf
    33.5 KB · Görüntüleme: 94
Moderatör tarafında düzenlendi:

MARBLE_İSG

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bir mermerci olarak bende belki arkadaşlara faydası olur düşüncesiyle ekleme yapmakta fayda gördüm.Risk analizi yada tehlike belirleyen arkadaşlar yararlanabilirler.
1.Sektörde en büyük sıkıntı genel şev açısı ve basamak şev açısı.(Kademe oluştururken kademe yüksekliği düşürülmesi yada basamak genişliğinin artırmak şev açısını düşürür)
2.Ocaklarda patoz ismiyle kullanılan kontrolsüz karışım yapılarak patlatma yapıldıgından bir çok kaza yaşanmaktadır(Ocaklarda gerek mermer yatagına zarar verdiği için gerekse iş kazalarına neden oldugu için patlatma olayı kesınlikle yasaklanmalıdır)
3.Dağ kütlesinden ve ana kayadan kesim yapılırken-ki genelde ocaklarda aynalar kırıklı çatlaklıdır-işçiler uzak mesafede durmalıdır.Ana kayadan kopan tonlarca büyük mermer kütlelerinin çalışan malzemeye ve işçilerin üzerine gelmesi sakıncalıdır.Direkt üzerine gelmese bile yere çarpıp parçalanan taşlardan sıçrayan parçalar bile tehlikelidir.
4.Sayalama yapılırken-ebatlama işlemi-ani kütük ayrılması gerçekleşeceğinden tel kesme makınası yakınında yada kesilen mermer kütlesi yakınında gölgesinde durmamakta fayda vardır.
5.Ana kütleden bağımsız hale gelmiş kesilmiş mermer kütlelerinin yatırılması ve devrilmesi esnasında bir çok kaza yaşanmaktadır.Bu işlem sırasında diğer basmakta çalışanlar uyarılmalıdır.Mümkünse ocak içinde personel sokulmamalıdır.İş makınası ve malzemeler toplatılmalıdır.

Daha bir çok kaza sebepleri var ama aklıma şimdilik gelenler bunlardır.İyi çalışmalar.

faruk far

Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba Arkadaslar
Mermer ocaginda calismak cok farkli tehlikeleri var gibi..is guvneligi ile ilgili Mermer ocaginda calismayi tavsiye eder misiniz..

faruk far

Üye
TÜİSAG Üyesi
Maden muhendisi degilim ve maden sektorunu tanimiyorum bu yuzden bilgisi olanlara sormak istedim..

faruk far

Üye
TÜİSAG Üyesi
Bir mermerci olarak bende belki arkadaşlara faydası olur düşüncesiyle ekleme yapmakta fayda gördüm.Risk analizi yada tehlike belirleyen arkadaşlar yararlanabilirler.
1.Sektörde en büyük sıkıntı genel şev açısı ve basamak şev açısı.(Kademe oluştururken kademe yüksekliği düşürülmesi yada basamak genişliğinin artırmak şev açısını düşürür)
2.Ocaklarda patoz ismiyle kullanılan kontrolsüz karışım yapılarak patlatma yapıldıgından bir çok kaza yaşanmaktadır(Ocaklarda gerek mermer yatagına zarar verdiği için gerekse iş kazalarına neden oldugu için patlatma olayı kesınlikle yasaklanmalıdır)
3.Dağ kütlesinden ve ana kayadan kesim yapılırken-ki genelde ocaklarda aynalar kırıklı çatlaklıdır-işçiler uzak mesafede durmalıdır.Ana kayadan kopan tonlarca büyük mermer kütlelerinin çalışan malzemeye ve işçilerin üzerine gelmesi sakıncalıdır.Direkt üzerine gelmese bile yere çarpıp parçalanan taşlardan sıçrayan parçalar bile tehlikelidir.
4.Sayalama yapılırken-ebatlama işlemi-ani kütük ayrılması gerçekleşeceğinden tel kesme makınası yakınında yada kesilen mermer kütlesi yakınında gölgesinde durmamakta fayda vardır.
5.Ana kütleden bağımsız hale gelmiş kesilmiş mermer kütlelerinin yatırılması ve devrilmesi esnasında bir çok kaza yaşanmaktadır.Bu işlem sırasında diğer basmakta çalışanlar uyarılmalıdır.Mümkünse ocak içinde personel sokulmamalıdır.İş makınası ve malzemeler toplatılmalıdır.

Daha bir çok kaza sebepleri var ama aklıma şimdilik gelenler bunlardır.İyi çalışmalar.

Merhaba Arkadaslar
Mermer ocaginda calismak cok farkli tehlikeleri var gibi..is guvneligi ile ilgili Mermer ocaginda calismayi tavsiye eder misiniz..
Maden muhendisi degilim ve maden sektorunu tanimiyorum bu yuzden bilgisi olanlara sormak istedim..​

MARBLE_İSG

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bir Maden Mühendisi olarak mermer sektöründe gerek ocakcılık, gerek fabrika boyutunda uzun yıllar ,8 sene çalıştım.Görevim şantiye şefliği -teknik nezaretçilik.Bilirsiniz, maden konusunda teknik nezaretçilik konusu ,İş Güvenliği konusuna yakın alanlardır.Mermer sektörü demişsin, taş ocağında mı ,İş Güvenliği hizmeti vereceksiniz ,yoksa mermer fabrikasında mı?Ayrıca hangi şehir ve hangi ocak?Bu da çok önemli çünki her şeyden önemlisi iş verenin bu konudaki hassasiyeti önemli.Sana şöyle örnek vereyim benim çalıştığım ocak 5 kademe idi,3 adet loder,4 adet ekskavatör,3 kaya kamyonu gece vardiyası da vardı ve çalışan sayısı bayağı fazla idi.Tepeye çıkardım ocağı seyrederken 10 dk içerisinde en az 150 ye yakın tehlike ve risk sayardım.Artık gerisini sen düşün.Taş ocağında isg uzmanı olmak ve risk analizi yapmak ile boya,cam,ilaç,bisküvi,tekstil sektöründe isg uzmanı olmak arasında dağlar kadar fark vardır.Yine de sen bilirsin ,ama uzaktan zor gibi ,bir mermer ocağında uzmanlık hizmeti vermek.Ben 24 saat ocakta kalırdım, gecede konteynerde yatardım ,bu işin içinden çıkamadım ,tehlikeleri ne kaynağında yok edebildim, ne de önlemler ile en az indirebildim.Sen arkanı dönüp gidince personel patlatma yapar,kademeden atlarlar,düşerler,tel kesme makinası dönerken yanında durup sigara içerler ,muhabet ederler,Havalar iyi ise kademe dibinde oturular ,yemek yer dinlenirler.Bana tehlike say desen sana 200-300 tehlike sayarım.Allah yardımcın olsun.İşin başında duracaksan,ocakta kalacaksan bu işi yap derim.Yoksa bence uzak dur derim...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.