Soru : Meslek Kodlarının Önemi

tolgahan kutlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar mrb. ben inşaat firmasında çalışıyorum.yeni işe girişlerde sigorta giriş belgesinde tüm çalışanlarımız beden işçisi olarak yazıyor.ama bizim adamlarımızı yarısı kalıpçı yarısı demirci.ve bunların mesleki yeterlilik belgeleri de mevcut.muhasebe bana sigorta girişlerinde kalıpçıysa kalıpçı demirciyse demirci girilmesi gerekir dedi.ama gerekçesini oda bilmiyor.acaba ne fark ediyor bir kalıpçıyı ben işçisi olarak girmek.bileniniz var mı.

Ahmet Aktürkoglu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar mrb. ben inşaat firmasında çalışıyorum.yeni işe girişlerde sigorta giriş belgesinde tüm çalışanlarımız beden işçisi olarak yazıyor.ama bizim adamlarımızı yarısı kalıpçı yarısı demirci.ve bunların mesleki yeterlilik belgeleri de mevcut.muhasebe bana sigorta girişlerinde kalıpçıysa kalıpçı demirciyse demirci girilmesi gerekir dedi.ama gerekçesini oda bilmiyor.acaba ne fark ediyor bir kalıpçıyı ben işçisi olarak girmek.bileniniz var mı.

Yasa çok açık bir şekilde tarif etmiş, gerekçe aramanızın manası yok "Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde, yaptıkları iş ile ilgili mesleki eğitim almamış olanlar çalıştırılamazlar" yani siz çok tehlikeli sektör olan inşaatta beden işçisi çalıştıramazsınız. yargılama aşamasında kişinin veya bir başkasının beyanına değil, SGK daki kayıtlara bakarak çalışanın mesleği mahkeme kayıtlarına geçer, bu durumda meslek sertifikasının önemi kalmaz. çalışanların eğitimlerinin usül ve esasları yönetmeliğine göre "iş değiştirme" eylemi gerçekleştiğinde eğitim tekrarı gerekir. Kişi işe girişi "beden işçisi" meslek belgesi "kalıpçı" ise iş değişikliği gerçekleşmiş demektir (kayıtlara göre) Eğitim tekrarı yapmamışsanız kaza durumunda suçlusunuz. Tekrar altını çizmek lazım "Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde beden işçisi çalışamaz". Beden işçisi meslek değil, eğitimi de yok.

tolgahan kutlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
MRB.öNCELİKLE CEVABINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.ŞUNA AÇIKLIK GETİREYİM.mesleki kodlarda giriş yaptığınızda beden işçisi ibaresinin hemen yanında aç parantez inşaat işçisi yazmakta.ayrıca çalışanların mybelgelerinde sadece tek bir ibare yazmıyor.hem kalıp hem betonarme hem çatıcıdır diye ibare var.bizde adamlarımızı çoğu zaman kalıpçıyı demircilere yardıma ,yada demirciyi kalıpçıya yardıma gönderiyoruz.yani bir adam iki farklı işi yapabiliyor.çünkü sonuçta burası inşaat.bu nedenle bu adamlara beden işçisi(inşaat) diye yazdırıyoruz.ve ayrıca bir kaza durumunda bu konu adamın mybelgesi varken savcıyı pek ilgilendirmez diye düşünüyorum.kanunda sizin dediğiniz şekilde bir yazı göremedim.varsa bana gönderirseniz sevinirim.teşekkürler.

Ahmet Aktürkoglu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
MRB.öNCELİKLE CEVABINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.ŞUNA AÇIKLIK GETİREYİM.mesleki kodlarda giriş yaptığınızda beden işçisi ibaresinin hemen yanında aç parantez inşaat işçisi yazmakta.ayrıca çalışanların mybelgelerinde sadece tek bir ibare yazmıyor.hem kalıp hem betonarme hem çatıcıdır diye ibare var.bizde adamlarımızı çoğu zaman kalıpçıyı demircilere yardıma ,yada demirciyi kalıpçıya yardıma gönderiyoruz.yani bir adam iki farklı işi yapabiliyor.çünkü sonuçta burası inşaat.bu nedenle bu adamlara beden işçisi(inşaat) diye yazdırıyoruz.ve ayrıca bir kaza durumunda bu konu adamın mybelgesi varken savcıyı pek ilgilendirmez diye düşünüyorum.kanunda sizin dediğiniz şekilde bir yazı göremedim.varsa bana gönderirseniz sevinirim.teşekkürler.
Siz sanırım MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi mecburiyeti tebliğini de kaçırmışsınız. MYK tek bir konu için belge verir, yani adam "inşaat soğuk demircisi" dir, kalıp yapamaz, beton dökemez, sıva yapamaz, duvar yapamaz vb. Çünkü bunların her biri için ayrı ayrı meslek standardı tanımlamış MYK. Şimdilik 48 meslek için "MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi" zorunluluğu var, inşaat soğuk demircisi de bunlardan biri. İnşaat çalışanlarının tamamı öyle nerdeyse "kalıpçı, duvarcı, demirci" gördüm ben. Bence tebliği incelemelisiniz. Eski sertifikalar için 25 Mayıs son gün, 26 Mayısta o sertifikalarla adam çalıştıramazsınız.

Belge Zorunluluğu
MADDE 3 – (1) Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Meslekî Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve ekteki listede belirtilen mesleklerde, Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler işbu Tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra çalıştırılamazlar.

Sanırım yeterli olmuştur

25 Mayıs 2015 PAZARTESİ
Resmî Gazete Sayı : 29366
TEBLİĞ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

MESLEKÎ YETERLİLİK KURUMU MESLEKÎ YETERLİLİK BELGESİ

ZORUNLULUĞU GETİRİLEN MESLEKLERE İLİŞKİN TEBLİĞ

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/05/20150525-4-1.pdf

Caner Gayıp

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Siz sanırım MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi mecburiyeti tebliğini de kaçırmışsınız. MYK tek bir konu için belge verir, yani adam "inşaat soğuk demircisi" dir, kalıp yapamaz, beton dökemez, sıva yapamaz, duvar yapamaz vb. Çünkü bunların her biri için ayrı ayrı meslek standardı tanımlamış MYK. Şimdilik 48 meslek için "MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi" zorunluluğu var, inşaat soğuk demircisi de bunlardan biri. İnşaat çalışanlarının tamamı öyle nerdeyse "kalıpçı, duvarcı, demirci" gördüm ben. Bence tebliği incelemelisiniz. Eski sertifikalar için 25 Mayıs son gün, 26 Mayısta o sertifikalarla adam çalıştıramazsınız.

Belge Zorunluluğu
MADDE 3 –
(1) Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Meslekî Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve ekteki listede belirtilen mesleklerde, Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler işbu Tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra çalıştırılamazlar.

Sanırım yeterli olmuştur

25 Mayıs 2015 PAZARTESİ
Resmî Gazete Sayı : 29366
TEBLİĞ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

MESLEKÎ YETERLİLİK KURUMU MESLEKÎ YETERLİLİK BELGESİ

ZORUNLULUĞU GETİRİLEN MESLEKLERE İLİŞKİN TEBLİĞ

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/05/20150525-4-1.pdf

MYK Belge zorunluluğu sanırım uzatılacak star gazetisinden Erhan Bey in haberi Çevre Bakanlığı ile çalışma bakanlığı 2017 nin başına kadar uzatma konusunda anlaşmışlar diye yazıyordu. yakında belli olur...

2.ci olarak MYk resmi gazetede yayınlanan tebliğde MEB onaylı ustalık belgesi olanların ve bu belgede bahsedilen ustalık la ilgili işi yapanların MYK belgesi alması gerekmez diye yazar...

Ahmet Aktürkoglu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
3308 sayılı kanuna göre alınan belgeler geçerli, meb onaylı kurslardan alınan belgeler geçersiz

tolgahan kutlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
myk yı ben de çok iyi okudum.gerekli yerlerle sürekli görüşüyorum.hatta bakanlıkla direkt temasa geçtim.sizde şunu kaçırmışınız sanırım.bir çalışan istediği kadar alanda belge alabilir.dolayısıyla biz çalışanlarımıza hem demir hemde kalıp eğitimleri aldırmayı düşünüyoruz.devletin karşıladığı miktarları da biliyoruz.şu an için iki kursuda karşılıyor.dolayısıyla yine iki adet belgesi olacak.arkadaşın dediği gibi şuan sürenin uzatılması süreci sözkonusu.ayrıca böyle bir sıkıntı olacaksa sigortalar kurumu beden işçisi(inşaat) seçeneğini neden hala tutsun.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.