Mesleki Eğitimle İlgili??

bünyamin yavuz

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bir işletmede Mesleki eğitimi hangi personelin alaçağı bellimidir. Açarsam bir üretimin yapuldığı fabrikada sadece makine kullanan yada aşcıların mı bu eğitimi alaması gerek yoksa tüm personelin mi? ( Burö çalışanları vb.)

okko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
MAvi yaka bizzat imalatta çalışan personele aldıracaksnız mesleki eğitim zaten büro personeli bu kapsamda değil

ozgur_snmz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Mesleki eğitimlerin verildiği alanlar var Örneği sktör olarak Tekstili baz alalım Apre için ayrı bir eğitim, Boyahane için ayrı bir eğitim alınması gereklidir. Günümüzde aşçıların denetlendiği konusunda bilgim yok ancak aşçılık içinde gerekli eğitimlerin alınıp belgeli olması gerekmektedir. Bu konuda bir çalışma yapacak iseniz, Mesleki ve Teknik eğitim merkezleri (Eski adıyla çırkalık eğitimler) Meslek liselerinden yardım alabilirsiniz. Bazı ilçelerde halk eğitim merkezleride bu süreci yürütmekte ...

b.a.k

Üye
TÜİSAG Üyesi
Bir işletmede Mesleki eğitimi hangi personelin alaçağı bellimidir. Açarsam bir üretimin yapuldığı fabrikada sadece makine kullanan yada aşcıların mı bu eğitimi alaması gerek yoksa tüm personelin mi? ( Burö çalışanları vb.)
Sayın element61, Bildiginiz gibi 4857 sayılı İş Kanunu’nun 85 inci maddesinde düzenlendiği üzere Ağır ve Tehlikeli İşlerde çalışanların, çalıştığı işle ilgili mesleki eğitim almamış işçilerin ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılamayacağı belirlenmiştir.

Bahse konu mesleki eğitim 31 Mayıs 2009 Tarihli ve 27244 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış “Ağır ve Tehlikeli İşlerde Çalıştırılacak İşçilerin Mesleki Eğitimlerine Dair Tebliğ”de düzenlenmektedir.

Bu Tebliğ’e göre 01 Ocak 2009 tarihinden önce Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği kapsamına giren işlerde çalışmaya başlayan işçilere Milli Eğitim Bakanlığı ile kurum ve kuruluşlar arasında yapılacak protokoller çerçevesinde verilecek en az 32 en çok 40 saatlik eğitim sonucu düzenlenecek belgelere sahip olanlar bu Tebliğ kapsamında mesleki eğitim almış olarak kabul edileceklerdir.
İlgili tebliğ 6.maddesine göre Ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılacak işçilerin;
a) 3308 sayılı Kanuna göre verilen diploma, bitirme belgesi, yetki belgesi, sertifika, bağımsız işyeri açma belgesi, kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik belgelerinden birisi,
b) 25/8/1999 tarihli ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun 48 inci maddesi ile 31/12/2008 tarihli ve 27097 (6. Mükerrer) sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan "Türkiye İş Kurumu İşgücü Uyum Hizmetleri Yönetmeliği"nin 4 üncü maddesinin (f) bendine göre faaliyet gösteren kurslardan aynı Yönetmeliğin 23 üncü maddesine göre alınan kurs bitirme belgesi,

c) 8/2/2007 tarihli ve 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununun 2 nci maddesinin (g) ve (i) bentlerine göre faaliyet gösteren kurslardan alınan kurs bitirme belgesi, operatör belgesi ve sürücü belgesi,

d) 11/7/2002 tarihli ve 24812 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Patlayıcı Madde Ateşleyici Yeterlilik Belgesinin Verilmesi Esas ve Usullerinin Belirlenmesi Hakkında Yönetmelik kapsamında alınan ateşleyici yeterlilik belgesi,

e) Yukarıda sayılanların dışında kuruluş kanunlarında veya ilgili kanunlarca yetkilendirilmiş kamu kurum ve kuruluşları ile Milli Eğitim Bakanlığının ilgili biriminin onayının alınması şartıyla kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, eğitim amaçlı faaliyet gösteren vakıf ve dernekler, işçi ve işveren kuruluşları ile bünyelerinde kurulu iktisadi işletmeler veya işveren tarafından düzenlenen eğitim faaliyetleri sonucunda verilen belgeler,

f) Uluslararası kurum ve kuruluşlardan alınan ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından denkliği sağlanan belgeler.

g) 30/12/2008 tarihli ve 27096 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Mesleki Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği kapsamında verilen meslekî yeterlilik belgeleri ile yukarıda belirtilen belgelerden birisine sahip olmaları zorunludur.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

bünyamin yavuz

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar ayrı ayrı teşekkürler. özellikle b.a.k rumuzlu arkadaşım eline sağlık..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.