Soru : Mesleki Eğitimler

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ayrıca bu konuda Mesleki Yeterlilik Kurumunun 2016 yılında planlamalara göre tek yetkili kılınması çalışmaları da yürütülmekle birlikte 25.05.2016 tarihine kadar mevcut sistemin şahsi görüşümdür, aynen devam edeceğidir.

Burak HEKİM

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
bu iş açıkçası arkadaşlar arapsaçına dönmüş durumda mesleki eğitimlerin düzenlenmesi MEB'de sadece 1 kişi tarafından yürütülüyor 1 kişi derken altında adam filan yok sadece 1 kişi yani, herneyse bu işte iki çıkış yolu olacak gibi görünüyor;
1. MEB onaylı mesleki eğitim kurumları(özel, devlet, sendika vb......)ki sıkıntısı 2013 sonrası girişlerde eğitim sürelerinin uzun olması çok büyük bir handikap
2. MYK olacak ki belgelerin alınması için sınav gerekli sınavda başarılı olunur ise ücretide işsizlik sigorta priminden ödenmesi gibi bir durum var fakat eğitim modülleri kısıtlı ayrıca bu konu hakkında işyerleri yeteri kadar bilgili değil bunun için MYK, MESS vb. kurumlar bilgilendirme çalışmalarına başladı, ayrıca bu 1. madde de bulunan 2013 sonrası sıkıntısı içinde bir çözüm olacak gibi görünüyor.

tavsiyem; güvenli tarafta kalmak ve şu an elimizdekiler ile ilgili mesleki eğitimleri en azından 2013 öncesi için protokoller ve eğitimlerin başlaması bu süreçte MYK olayı ivme kazanır ve rayına oturur düşüncesindeyim, çünkü mesleki eğitimler 1 kişinin süzgecinden geçerken MYK kurumu devlet sendika eğitim kurumları ile ilgili birlikte çalışıyor.

Tavsiyem bu konuda güvenli tarafta kalmak.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
bu iş açıkçası arkadaşlar arapsaçına dönmüş durumda mesleki eğitimlerin düzenlenmesi MEB'de sadece 1 kişi tarafından yürütülüyor 1 kişi derken altında adam filan yok sadece 1 kişi yani, herneyse bu işte iki çıkış yolu olacak gibi görünüyor;
1. MEB onaylı mesleki eğitim kurumları(özel, devlet, sendika vb......)ki sıkıntısı 2013 sonrası girişlerde eğitim sürelerinin uzun olması çok büyük bir handikap
2. MYK olacak ki belgelerin alınması için sınav gerekli sınavda başarılı olunur ise ücretide işsizlik sigorta priminden ödenmesi gibi bir durum var fakat eğitim modülleri kısıtlı ayrıca bu konu hakkında işyerleri yeteri kadar bilgili değil bunun için MYK, MESS vb. kurumlar bilgilendirme çalışmalarına başladı, ayrıca bu 1. madde de bulunan 2013 sonrası sıkıntısı içinde bir çözüm olacak gibi görünüyor.

tavsiyem; güvenli tarafta kalmak ve şu an elimizdekiler ile ilgili mesleki eğitimleri en azından 2013 öncesi için protokoller ve eğitimlerin başlaması bu süreçte MYK olayı ivme kazanır ve rayına oturur düşüncesindeyim, çünkü mesleki eğitimler 1 kişinin süzgecinden geçerken MYK kurumu devlet sendika eğitim kurumları ile ilgili birlikte çalışıyor.

Tavsiyem bu konuda güvenli tarafta kalmak.
Doğrusu güzel toparlamışsınız. Bende görüşlerinize aynen katılıyorum. Sadece şunu eklemek isterim. 6645 sayılı kanunda ilanı gerçekleşen 40 adet iş kolu için muhtemelen yeni yılda kısa programlar tamamen kaldırılacak. Bunların dışında kalanlar için kısa programlar aynen devam edecek. Kısaca MYK duruma hakim olmak adına ipleri eline alıyor. Süreç içinde tüm branşlar bu kurumun inisiyatifinde olacaktır.
Saygılar.

ibrahim zeybek

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bekleyip gorecegiz neler olacak :) tek bildigimiz kanunlar tebliglerle sabit

Uzman olarak hizmet verdigim firma is guvenligi ve gerekliliklerine verdigi onemden dolayi "yetkilendirilmis egitim kurulusu" olma yolunda ilerliyor. Konuya vakifim, organizasyonun icerisindeyim, akreditasyon asamasindayiz..

Temennim bir sure daha bu yetkilendirilmis kurulus sartinin ertelenmesi yonunde. Cunku talebi karsilayabilecek kadar kurulus henuz yok, cok kisi magdur olabilir..

Saygilar

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bekleyip gorecegiz neler olacak :) tek bildigimiz kanunlar tebliglerle sabit

Uzman olarak hizmet verdigim firma is guvenligi ve gerekliliklerine verdigi onemden dolayi "yetkilendirilmis egitim kurulusu" olma yolunda ilerliyor. Konuya vakifim, organizasyonun icerisindeyim, akreditasyon asamasindayiz..

Temennim bir sure daha bu yetkilendirilmis kurulus sartinin ertelenmesi yonunde. Cunku talebi karsilayabilecek kadar kurulus henuz yok, cok kisi magdur olabilir..

Saygilar
Hayırlara vesile olsun,
Ben aslında Halk Eğitim Merkezlerine gidilerek yapılan şahsi anlaşmalar ile yapılmış kısa programlara karşıyım. Elemanlar geliyor 2 akşam üstü birer saat ders anlatıyor. Sonra hoop sınav. ne mi oluyor bu sınavdan arkadaş kalmıyor ve de mesleki yeterlilik belgesini alıyor. Bu çok yanlış. Yeterlilik demek o işi hakkını vere vere yapmak demek. Hata yapmamak demek. Günümüz Türkiye' sinde Yaşanmış İş kazalarını analiz ettiğimizde Her 4 adet ölümlü iş kazasının 3 adetinin sebebi olarak yüksekten düşmeler görülüyor. Mesleki yeterliliği olan ve en az 24 saat İSG eğitimi almış kimse emniyet kemersiz, platformsuz ve iskelesiz asla çalışmaz. Çalışırsa şayet sonuç ortada...
Saygılar...

SERKANT DOSUN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar yapmayın etmeyin bir sürü mesleki eğitim sınıfında öğretmenlik yaptım hem makine mühendisliği hem iş güvenliği uzmanlığı disiplininde eğitimler verdim doğrusu şu şekildedir, kesindir.

Bulunulan yerdeki
1- Halk Eğitimi Merkezine git.
2- Kurs konusunu, derdini anlat
3- Onların söyleyeceği şekilde programını al, 16 saat mesleki eğitim 24 saat iş güvenliği eğitimini al
4- Sınav sonrası Halk Eğitimi Merkezi dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalarını al.

Milli Eğitim Bakanlığı onayı olmayan hiçbir eğitim kurumu belgeleri "Mesleki Eğitim Sertifikası" yerine geçmemektedir.
Bunlar ancak katılım sertifikası olarak değerlendirilebilir.

Yine de siz bilirsiniz.
Mesleki Eğitim Merkezleri (Çıraklık Okulları) aynı belgeleri (yeterlilik belgesi) vermektedir.

SERKANT DOSUN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Yeterlilik belgelerini Mesleki Eğitim Merkezleri ( Çıraklık Okulları) vermektedir.40 saatlik kurslardır.İş yerlerinin de şartlarına uyarak akşamları ve haftasonları yapılmaktadır.

ibrahim zeybek

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Yeterlilik belgelerini Mesleki Eğitim Merkezleri ( Çıraklık Okulları) vermektedir.40 saatlik kurslardır.İş yerlerinin de şartlarına uyarak akşamları ve haftasonları yapılmaktadır.

Berkant bey merhaba,
Mesleki yeterlilik sertifikasi ile ciraklik okullarinin farkli oldugunu dusunuyorum. Metinde MYK Yeterlilik belgesi diyor ve bu belgeyi kimlerin verebilecegi sitede (myk.gov.tr) aciklanmis.

Asagida ki metin MYK ' dan alintidir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 25/05/2015 tarihinde yayımlamış olduğu ilk tebliğ ile 40 meslekte belge zorunluluğu başlatılmıştır. Bu kapsamda söz konusu tebliğ ekindeki listede belirtilen mesleklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale getirilmiştir. İşbu Tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler bu mesleklerde çalıştırılamayacaktır.

Kaynak: http://www.myk.gov.tr/index.php/en/myk-meslek-yeterllk-belges-zorunluluu-sayfasi

Son düzenleme:

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Berkant bey merhaba,
Mesleki yeterlilik sertifikasi ile ciraklik okullarinin farkli oldugunu dusunuyorum. Metinde MYK Yeterlilik belgesi diyor ve bu belgeyi kimlerin verebilecegi sitede (myk.gov.tr) aciklanmis.

Asagida ki metin MYK ' dan alintidir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 25/05/2015 tarihinde yayımlamış olduğu ilk tebliğ ile 40 meslekte belge zorunluluğu başlatılmıştır. Bu kapsamda söz konusu tebliğ ekindeki listede belirtilen mesleklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale getirilmiştir. İşbu Tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler bu mesleklerde çalıştırılamayacaktır.

Kaynak: http://www.myk.gov.tr/index.php/en/myk-meslek-yeterllk-belges-zorunluluu-sayfasi

Ekli dosyalar

• mesleki eğitim belgesi neler olabilir.docx
    68.5 KB · Görüntüleme: 40

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Öncesinde herkese belge vermek adına MEB bir sürü belge ve sertifikayı kabul etmiştir. Ancak bir kısıtlama zaruri hale gelmiştir. Mesleki Yeterlilik Kurumu bu amaç için yetkiyi yavaş yavaş eline almaktadır. Şuan sadece 40 adet meslek kolu yarın çok daha fazlası. bekleyip göreceğiz.

fimrek

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
merhaba, ekskavatör ve forklift operatörleri için mesleki eğitim belgesi ayrıca aldırmamız gerekecek mi? Operatörlük belgeleri var. MYK kapsamında ayrıca almak gerekecek mi tam çözemedim.

yileri

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
merhaba, ekskavatör ve forklift operatörleri için mesleki eğitim belgesi ayrıca aldırmamız gerekecek mi? Operatörlük belgeleri var. MYK kapsamında ayrıca almak gerekecek mi tam çözemedim.
Kullandığı iş makinası a özel Operatör (G)ehliyetleri varsa sorun yok. MYK buna karışmıyor.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.