Mesleki Eğitim Aldırmamanın Cezası

uzmanist

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar,

Çalıştığım sektör tehlikeli ve üretim bölümünde yaklaşık 150 personele mesleki eğitim verilmesi gerekiyor.Ancak üretimde 2 tam gün işi durdurmam gerekiyor ve bu ciddi bir maliyet.Bu konuda işvereni ikna edebilmem için cezai yaptırımıda bilmem gerekiyor..Yapılmaması durumunda şu kadar cezası var diyeyim ki adam ikna olabilsin. Ancak mesleki eğitim verdirmemenin cezasını yasal mevzuatta bulamadım.Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaş var mı? İkna için farklı yöntemi olan varsa paylaşırsa sevinirim :)

GökayAydogan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
HAngi sektördesiniz ?

uzmanist

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Reklam panoları imalatı ve montajı. Her çeşit makina var anlayacağınız. Freze,pres kaynak işleri, vinç, yüksekte çalışma vs.

tarss

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar,

Çalıştığım sektör tehlikeli ve üretim bölümünde yaklaşık 150 personele mesleki eğitim verilmesi gerekiyor.Ancak üretimde 2 tam gün işi durdurmam gerekiyor ve bu ciddi bir maliyet.Bu konuda işvereni ikna edebilmem için cezai yaptırımıda bilmem gerekiyor..Yapılmaması durumunda şu kadar cezası var diyeyim ki adam ikna olabilsin. Ancak mesleki eğitim verdirmemenin cezasını yasal mevzuatta bulamadım.Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaş var mı? İkna için farklı yöntemi olan varsa paylaşırsa sevinirim :)

6331
30 uncu maddesinde öngörülen yönetmeliklerde belirtilen yükümlülükleri yerine getirmeyen işverene, uyulmayan her hüküm için tespit edildiği tarihten itibaren aylık olarak bin Türk Lirası,

Madde 30
Aşağıdaki konular ile bunlara ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça çıkarılacak yönetmeliklerle düzenlenir:
.....1/e)
Çalışanlara ve temsilcilerine verilecek eğitimler, bu eğitimlerin belgelendirilmesi, iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verecek kişi ve kuruluşlarda aranacak nitelikler ile mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan işler.

TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE
ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE
DAİR YÖNETMELİK(MADDE 5 – (1) Ek-1’deki çizelgede yer alan işlerde çalışacakların, işe alınmadan önce, mesleki eğitime tabi tutulmaları zorunludur)

mfk321

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
bu konuyu yönetim ve bölgenizdeki çalışma ve iş kurumu il müdürlüğü ile görüşüp netleştirmeniz lazım.
belge gereken işler aslında sıralanmış durumda.
tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde bu eğitimler zorunlu fakat nasıl olacağı belirsiz.
geçmiş dönemlerde meb ve işkur ile ortak sertifika programları düzenlendi. belki yine vardır.

uzmanist

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Benim sıkıntım eğitimin nasıl verileceği konusunda değildi. Meslek lisesi ile protokol imzaladık ve eğitimin içeriği anlatılacak konular belirlendi.Sadece eğitimin verilmediği durumda ki cezai yaptırımı merak etmiştim galiba öğrendim :)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.