Tartışma : Mesleki Eğitim Belgesi Alma Zorunluluğu

SİNAN BABA

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar,
Halk Eğitim Merkezleri Mesleki Eğitim Belgesi veriyor mu?

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar,

Veriyor, ama MYK nın belirlediği meslek grupları (galiba 48 tane idi) için ise geçersiz.
Liste dışında meslekler için veriliyor. Mesela "Makine Bakım Onarım" için Halk eğitimi merkezlerinden kurs aldırırsanız geçersiz Niye çünkü MYK nın listesinde geçiyor. Halk eğitim yerine MYK nın yetki verdiği bir kurumdan personelleri sertifikalandırmalısınız.

Esra Dilge ÖZYURTLU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar,
Veriyorlar ancak ilden ile değişebiliyor. elinde sizin konunuzla ilgili eğitimcisi varsa o konuda eğitim veriyor ancak eğitimcisi yoksa vermiyor.

murat isg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
halk eğitimler mesleki eğitim
MYK ise mesleki yeterlilik veriyor
MYK listesinde olmayanlar için halk eğitimler geçerli

metin uygun

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
myk listesinde olan mesleklerin mesleki eğitim belgelerinin geçersiz olduğunu neye dayanarak söylüyorsunuz? yönetmelik mi müfettiş tecrübesi mi?

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
myk listesinde olan mesleklerin mesleki eğitim belgelerinin geçersiz olduğunu neye dayanarak söylüyorsunuz? yönetmelik mi müfettiş tecrübesi mi?

25 Mayıs 2015 MYK yönetmeliği

nihal erdinc

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba arkadaşlar,
Benim sorumlu olduğum firma az tehlikeli sınıfta yer alan bir gıda fabrikası, MYK listesinde yer alan 'makine bakım onarım' için teknik serviste bulunan çalışanlardan makine bakımla ilgilenen çalışan bu eğitimi almak zorunda mı? Yardımcı olursanız sevinitim, teşekkürler

Mert AĞCA

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkadaşlar,
Benim sorumlu olduğum firma az tehlikeli sınıfta yer alan bir gıda fabrikası, MYK listesinde yer alan 'makine bakım onarım' için teknik serviste bulunan çalışanlardan makine bakımla ilgilenen çalışan bu eğitimi almak zorunda mı? Yardımcı olursanız sevinitim, teşekkürler
Nihal hanım merhaba;
Eğer bu kişiler teknik lise mezunu değiller ise tekniker teknisyen vs gibi branşları yok ise alması zorunludur. Konuyla ilgili olarak sorularını var ise yardımcı olmak isterim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

nihal erdinc

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Nihal hanım merhaba;
Eğer bu kişiler teknik lise mezunu değiller ise tekniker teknisyen vs gibi branşları yok ise alması zorunludur. Konuyla ilgili olarak sorularını var ise yardımcı olmak isterim.

Merhaba Mert bey,
Soruma cevap verdiğiniz için öncelikle çok teşekkür ederim. Teknik servis ekibi içinden meslek lisesi elektronik bölümü ve metal işleri bölümünden mezunlar var, bunlar kabul görüyor mu? Yoksa ayrıca burdaki makinelerin bakımı için myk dan ' makina bakım-onarım ' için sınava girmeleri gerekiyor mu? Bide az tehlikeli sınıftaki işyerlerindede bu belgeyi almak zorunlu mu? Şimdiden teşekkürler..

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba Mert bey,
Soruma cevap verdiğiniz için öncelikle çok teşekkür ederim. Teknik servis ekibi içinden meslek lisesi elektronik bölümü ve metal işleri bölümünden mezunlar var, bunlar kabul görüyor mu? Yoksa ayrıca burdaki makinelerin bakımı için myk dan ' makina bakım-onarım ' için sınava girmeleri gerekiyor mu? Bide az tehlikeli sınıftaki işyerlerindede bu belgeyi almak zorunlu mu? Şimdiden teşekkürler..

Nihal Hanım,
Elektronik mezunu kendi işi ile ilgili bir bakım yapıyorsa eğitimi yeterlidir. Metal işleri bölümü de ha keza yine öyle. Detayları MYK sitesindeki Makine Bakımcı Seviye 3 ya da 4 deki "Ulusal Yeterlilik" pdf ini okuyarak öğrenebilirsiniz.
Mesela Metal İşleri Mezunu ibaresi geçiyor ya da atıf yapılıyorsa biryerinde yeterlidir. Yoksa sertifikalandırmalısınız.

Ancak bence her ikisi de yeterli, biri elektronik/elektrik bakımları diğeri mekanik bakımları yapar niye çünkü makine bakımcısı diye meslek lisesi bölümü henüz yeni yeni açılmaya başladı diye biliyorum.

Sizin eğitimler sizi kurtarır.

NeşeB

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Nihal Hanım Merhaba;
Bize bir belgelendirme kuruluşundan gelen MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM KURUMLARINCA VERİLEN DİPLOMALAR VE 3308 SAYILI MESLEKİ EĞİTİM KANUNUNA GÖRE DÜZENLENEN USTALIK BELGELERİNİN MYK MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU GETİRİLEN ULUSAL YETERLİLİKLERE UYGUNLUĞUNA İLİŞKİN TABLO ekteki gibidir. Biz buna göre bakım ustalarımıza yaptıkları işin niteliğine göre belge aldırdık. Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• 9-Muafiyet_Tablosu.xlsx
    24.5 KB · Görüntüleme: 88

zaferkul01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar merhaba,

bir kargo şirketin isg uzmanı olarak çalışıyorum.çalışan personellerin mesleki eğitim belgesi alma zorunluluğu var mı?
konu hakkında bilgisi olanların yardımlarına ihtiyacım var,
İş yeriniz tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaysa gerekir.
kara yolu taşımacılığı tehlikeli sınıftadır.
eğitim alması gerekir

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İş yeriniz tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaysa gerekir.
kara yolu taşımacılığı tehlikeli sınıftadır.
eğitim alması gerekir

İş yeri tehlike sınıfıyla MYK nın ne alakası var kardeşim? Her sınıf işletme için eğer MYK nın belirlediği 80 meslek grubundan personel çalıştırıyorsanız bu personelleriniz için mesleki sertifikasyon yaptırmak zorundasınız.

iso9001

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ HAKKINDA MERAK EDİLENLERİN HEPSİ

Ekli dosyalar

• 20171019062621.pdf
    242.7 KB · Görüntüleme: 73

zaferkul01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
İş yeri tehlike sınıfıyla MYK nın ne alakası var kardeşim? Her sınıf işletme için eğer MYK nın belirlediği 80 meslek grubundan personel çalıştırıyorsanız bu personelleriniz için mesleki sertifikasyon yaptırmak zorundasınız.
MYK
Düzeltiyorum: Yanlış anlaşılma olmuştur.
Eğer MYK nın yayımlanan listesinde iş kolunuzun adı geçiyorsa mesleki eğitimi almak zorundasınız

iso9001

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
SIKÇA SORULAN SORULAR

1. 6645 sayılı Kanun, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) açısından neler getiriyor?

Tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfında olup Bakanlıkça yayımlanacak tebliğlerde yer alan mesleklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu olmaktadır. Belge zorunluluğu getirilen mesleklere ilişkin belge masraf karşılığı ile Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen miktarı geçmemek üzere sınav ücreti İşsizlik Sigortası Kanununda belirtilen esaslar doğrultusunda İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanır.

2. Hangi mesleklerde belge zorunluluğu aranacak? Belgesi olmayanlar için geçiş süreci ne kadar sürecek?

Belge zorunluluğundan bahsedilebilmesi için, MYK tarafından ilgili mesleğin ulusal meslek standardının yayımlanmış olması ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılacak tebliğlerde bu mesleğe yer verilmiş olması gerekmektedir. Tebliğin yayım tarihinden itibaren 12 ay içinde bireylerin MYK Mesleki Yeterlilik Belgesini almış olması gerekmektedir. 12 aydan sonra bu Kanunda düzenlenen esaslara göre, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler çalıştırılamaz. 25/05/2015 tarihinde Resmî Gazetede Bakanlıkça yayımlanan 2015/1 nolu ilk tebliğde yer alan 40 meslek ile başlayan belge zorunluluğunun Kurumca standardı hazırlanmış diğer tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan mesleklerde de peyderpey devam etmektedir. Bu doğrultuda Bakanlıkça 2016/1 nolu ikinci tebliğ 24/03/2016 tarihinde yayımlanarak 8 meslek daha belge zorunluluğuna dâhil edilmiştir. 26/09/2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 3. Tebliğ ile ise zorunlu mesleklere 33 meslek daha eklenerek zorunluluk kapsamındaki toplam sayı 81’e çıkmıştır.

3. MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu ne zaman başlayacak?

25/05/2015 tarihinde Resmî Gazetede Bakanlıkça yayımlanan 2015/1 nolu ilk tebliğde yer alan 40 meslekte belge zorunluluğu 26/05/2016 tarihinde başlarken, 24/03/2016 tarihinde Resmi Gazetede Bakanlıkça yayımlanan 2016/1 nolu ikinci tebliğde yer alan 8 meslekte belge zorunluluğu 25/03/2017 tarihinde başlamıştır. 26/09/2017 tarihinde Resmî Gazetede Bakanlıkça yayımlanan 2017/1 nolu son tebliğde yer alan 33 meslekte belge zorunluluğu 26/09/2018 tarihinde başlayacaktır.

4. MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı aranmayan durumlar nelerdir?

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı aranmaz. Kişiler, sahip olduğu diploma ve ustalık belgelerinin hangi MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine karşılık geldiğini “Belge Zorunluluğu Kapsamında Diploma ve Ustalık Belgelerine İlişkin Muafiyet Tablosu” aracılığı ile öğrenebilir.

5 .Sınav ve Belgelendirme ücretleri için devlet katkısı olacak mı? Ne zaman başlayacak?

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Bakanlıkça çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, 21/9/2006 tarihli ve 5544 sayılı Meslekî Yeterlilik Kurumu Kanunu kapsamında yetkilendirilmiş sınav ve belgelendirme kuruluşlarının gerçekleştireceği sınavlarda başarılı olan kişilerin 31/12/2017 tarihine kadar belge masrafı ile sınav ücreti, 1/1/2018 tarihinden 31/12/2019 tarihine kadar ise belge masrafı ile sınav ücretinin yarısı Fondan karşılanır. Fondan karşılanacak sınav ücreti, brüt asgari ücretin yarısını geçmemek üzere meslekler itibarıyla Bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulunun kararıyla belirlenir. Fondan karşılanan bu desteklerden kişiler bir kez yararlanabilir. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenir.

6. Kimler yararlanıcı olabilir?

Bakanlıkça çıkarılan tebliğlerde yer alan mesleklerde, MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından yapılan sınavlar sonucunda belge almaya hak kazanan bireylerin yalnızca bir kez olmak kaydıyla sınav ve belge ücretleri İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanabilecektir. Söz konusu teşvikten sınava katılım sağlayan adaylar bireysel olarak faydalanabileceği gibi işverenler de çalışanları adına ödeme yaptıkları takdirde sınavda başarılı olan çalışanları için teşvikten yararlanabilmektedir.

7. Sınavdan başarısız olan adayların ücretleri fondan karşılanacak mı?

Hayır, sınavlardan başarısız olan adayların sınav ve belgelendirme ücretleri fondan karşılanmayacaktır.

8. MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi nereden edinilebilir?

Bireyler Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından ilgili ulusal yeterlikte yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarında teorik ve uygulamalı sınavlara girerek başarılı olmaları halinde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanırlar.

Ekli dosyalar

• 6645_belge_zorunlulugu.pdf
    161.5 KB · Görüntüleme: 44
  • Diploma_ve_Ustalik_Belgelerinin_48_UY_ile_Uygunluk_Tablosu_(ISCO).pdf
    1 MB · Görüntüleme: 46
  • Sinav_Ucretleri.pdf
    602.8 KB · Görüntüleme: 32

ferhatt

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bir sorum olacak. Boru Tesisat işi yapan bir çalışan için yeterlilik belgesi zorunluluğu var mı

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.