mesleki eğitim

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında BARIŞ KARA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. BARIŞ KARA

BARIŞ KARA TÜİSAG Üyesi

Merhabalar ;
    öncelikle yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

İnşaat Şantiyelerimizde çalışmakta olan personel 4857 sayılı iş kanunun 85 maddesine belirtilen Mesleki Eğitim Belgesi almak zorundayız.

Benim bu konuda sıkıntım şantiyelerde çalışan Amele ve Beden işçileri hangi sınıftan bu belgeyi alacaklar. Çevre ve Şehircilik İl müdürlüğü ile görüşmemde beden işçilerine belge hususunda net bir yanıt bulamadım.

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

2. Sercan Yenidünya

Sercan Yenidünya TÜİSAG Üyesi

Bulunduğunuz şehirde ki İŞKUR ile görüşün tavsiyem...

3. surveyan

surveyan TÜİSAG Üyesi

meb de bu belgeyi veriyor.zorunlu olduğundan il müdürlüğünle bir görüşün derim.

4. Ersin

Ersin TÜİSAG Üyesi

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşünüz.Onlar ise teknik okul buluyor ve protokol firmanız , okul ,MEB olarak üçlü protokol yapıyorlar.teorik ve pratik eğitim sonunda eğitim belgesi veriliyor

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. BARIŞ KARA

BARIŞ KARA TÜİSAG Üyesi

verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Çevre ve şehircilik il müdürlüğü ile görüştüm onlarda beden işçilerinin ustalık belgesi olmayacağını beyan ediyorlar. yinede yazılı olarak verecekleri cevabı beklemek daha doğru.

6. HüseyinK

HüseyinK TÜİSAG Üyesi

Kesin ve net olarak ; milli eğitim bakanlığı yada halk eğitim merkezleri ile görüşeceksiniz durumu..
    Biz halk eğitim merkezi ve milli eğitim bakanlığı'nın ortaklaşa düzenlediği mesleki eğitim ve sınavlarla işçilerimize bu belgeleri sağlıyoruz..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. safetypro

safetypro TÜİSAG Üyesi

sayın kara, çevre ve şehircilik il müdürlüklerinin verdiği geçici ustalık belgesi mesleki eğitim yerine sayılıyor, ancak sizin sorunuzda anlamadığım şey beden işçisi dediğiniz işçiler kalıp, beton veya sıva gibi işlerde çalışan işçiler değil mi ? Eğer öyleyse geçici ustalık belgelerini çevre ve şehircilik il müdürlüğünden alabilmeniz gerekir :S

8. eniyiisg

eniyiisg TÜİSAG Üyesi

geçici ustalık belgesi mesleki eğitim belgesi sayılmaz,
    yönetmeliği dikkatli okursanız 2009 dan önce işe başlayanlar geçici ustalık belgesi alıp bunun üzerine 32-40 saat eğitim görerek ancak mesleki eğitim almış sayılırlar.

9. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

amele veya beden işçisi olarak değil de,bir meslek branşında eğitim aldırsanız nasıl olur..??..mesela sıvacılık,duvarcılık..vs gibi...tabiiki bu branşların modül olarak saatlerini bilmiyorum ama, 40 saatlik eğitim ile sertifika aldırabiliyorsanız,hem işçilerin hemde sizin işiniz görülmüş olmaz mı..??...

10. ŞADİ AKDENİZ

ŞADİ AKDENİZ TÜİSAG Üyesi

temel inşaat işciliği adı altında belge veriliyor.

11. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

çok mantıklı bir branş evet....teşekkürler şadi bey....

12. eddi

eddi TÜİSAG Üyesi

Kabul edilen yeterliliklerde boyacı, operatör, ağr.vas.sür., kaynakçı, ahşap kalıpçı, demirci, sıvacı, topograf, betoncu, duvarcı, karo kaplamacısı, alçıpan uygulayıcısı, ısı yalıtımcısı (inşaat işleriyle ilgili olanları yazdım) belirtilmiş. Yani bunlara veriliyor. Ama biliyoruz ki taşeron demirciyi de kalıpçıyı da beden işçisi altında sigorta girişini yaptırıyor. Denetleme de sahadaki mi bildirgedeki mi dikkate alınacak ?

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica