Tartışma : Mesleki Yeterlilik Belgeleri

vmy35

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Günaydın arkadaşlar,

Bilindiği üzere, 25 Mayıs 2016 tarihi itibariyle bazı meslek dalları (40 adet) için belge zorunluluğu başlıyor. En son eklenen 8 meslek dalı için zorunluluk 25.03.2017'de başlayacak.

Bir inşaat firmasında çalışmaktayım ve işvereninde talebi üstüne bu konuyu araştırıyorum. Firmada çalışan işçilerimiz için aşagıdaki konulardan 1 veya 2 tane mesleki yeterlilik belgesi aldırmak istiyoruz.

Ahşap Kalıpçı
Alçı Levha Uygulayıcısı
Alçı Sıva Uygulayıcısı
Betonarme Demircisi
Betoncu
Duvarcı
Iskele Kurulum Elemanı
Seramik Karo Kaplamacısı
Sıvacı

İşverenin bu belgeleri cebinden karşılamak gibi bir yükümlülüğü yok. Takdir edersiniz ki işçilere bu belgeleri almanız gerekiyor dediğimizde, bir sınav modülü 500-900 TL gibi ücretleri olduğunu duyduklarında, burada çalışmayız mahalle arasında çalışırız tepkisiyle karşılaştık. Sınavın geçilmesi halinde, İşsizlik Sigorta Fonunun ücretin tamamını geri ödediğini öğrenince; işverenin, işçilerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesi için yatırılması gerekli parayı vermesi konusunda anlaştık.

İnşaat işçileri çalışırken bir çok işi yapıyor; kalıp, beton, demir bağlamak vb.bir tane belgeyi alıp işin içinden kurtulalım pek olası görünmüyor. Bir kaç tane belge alalım nasılsa sınavlardan geçilirse hepsini devlet karşılayacak gibi bir durum olmadığını da Mesleki Yeterlilik Kurumunu arayınca öğrendik. İşsizlik Sigorta Fonu sadece bir belgeye ait sınav vb. ücretini karşılıyor. Diğer alınacak belgeler çalışanın kendi cebinden çıkması gerekiyor. Mesleki yeterlilik belgesi veren yaklaşık 40 tane firma var ve hepsinde her modül mevcut değil. Mesleki Yeterlilik Kurumundan aldığım bilgiye göre ikinci bir belge ücretsiz alınabiliyor Avrupa Birliği Fonu 300 Euroya kadar masrafları karşılıyormuş, adayın sadece 60 TL belge ücreti yatırması gerekiyor.

Elimde mesleki eğitim anlamında bulunan farklı belge örnekleri mevcut, bunların hepsi MEB onaylı. 1248 saat, 712 saat, 40 saat, 80 saat, kalfalık vb. eğitim belgeleri mevcut. 29366 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan tebliğde;

"Belge Zorunluluğu
MADDE 3 – (1) Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Meslekî Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve ekteki listede belirtilen mesleklerde, Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler işbu Tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra çalıştırılamazlar.
(2) 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için birinci fıkradaki belge şartı aranmaz."

İbaresi üstüne; Mesleki Yeterlilik Kurumunu arayıp elimizdeki mevcut belgelerin geçerliliğini sorgulamak adına net bir cevap istedim, aldığım cevap "illa ustalık belgesi yazması gerekiyor o belgelerde" oldu.

Yani yanlış anlamış olmayı istiyorum, bu konuda yorumlarınızı bekliyorum. 1 gün içerisinde yapılacak olan teorik ve uygulama sınavı karşılığı verilecek olan Mesleki Yeterlilik Belgeleri, yukarıda yazdığım sürelerde verilen 1248 saat, 40 saat vb. MEB onaylı eğitimleri silip atıyor. 2017'ye kadar belge ve sınav ücretleri Devlet tarafından karşılanacak (1 ya da 2 tanesi), 2018-2019'da %50'si Devlet tarafından karşılanacak. Daha sonrası için ödemeye ait bir bilgi yok.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 150
  • 2.jpg
    2.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 126
  • 3.jpg
    3.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 114
  • 4.jpg
    4.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 113
  • 5.jpg
    5.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 116
  • 6.jpg
    6.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 112
  • 7.jpg
    7.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 107
  • 8.jpg
    8.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 107
  • 9.jpg
    9.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 110
  • 10.jpg
    10.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 107

|Oğuz|

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Mesleki yeterlilik belgesi tam bir muamma. MYK onaylı kurumların sınav fiyatları dudak uçuklatıyor, meslek edindirme kurslarından ustalık belgesi alınması zaten çok uzun bir süreç, ancak bazı özel eğitim kurumları 100tl ye meb onaylı myb verdiklerini söylüyorlar, üstelik hiçbir eğitim ve sınav olmadan. Bu durumda insanlara ne önermeliyiz nereye yönlendirmeliyiz biz de bilmiyoruz.

Yönetmelik çıkartılıyor ama kime göre neye göre çıkartılıyor belli değil. Küçük esnafın çalışanlarına böyle belge aldırması, bu paraları ödeyebilmesi söz konusu değil. Bir sınavı işsizlik fonundan karşıladılar diyelim, sınav geçme garantili mi, hayır, kimin gücü ikinci sınava girmeye yeter? Evini zar zor geçindiren asgari ücretle çalışan işçi maaşının yarsını bu sınava verebilir mi?

vmy35

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Mesleki yeterlilik belgesi tam bir muamma. MYK onaylı kurumların sınav fiyatları dudak uçuklatıyor, meslek edindirme kurslarından ustalık belgesi alınması zaten çok uzun bir süreç, ancak bazı özel eğitim kurumları 100tl ye meb onaylı myb verdiklerini söylüyorlar, üstelik hiçbir eğitim ve sınav olmadan. Bu durumda insanlara ne önermeliyiz nereye yönlendirmeliyiz biz de bilmiyoruz.

Yönetmelik çıkartılıyor ama kime göre neye göre çıkartılıyor belli değil. Küçük esnafın çalışanlarına böyle belge aldırması, bu paraları ödeyebilmesi söz konusu değil. Bir sınavı işsizlik fonundan karşıladılar diyelim, sınav geçme garantili mi, hayır, kimin gücü ikinci sınava girmeye yeter? Evini zar zor geçindiren asgari ücretle çalışan işçi maaşının yarsını bu sınava verebilir mi?

Yorumunuz için teşekkürler. Ustalık belgesi dışındaki belgelerin kabul edilmediği söylendi, MEB onaylı olması da çıkar yol değil maalesef. 1 yıl içinde 3 sınav hakkı mevcutmuş, 1 kere para yatırıldığında 3 kere sınava girme hakkı var, sınavı geçemezse para yanıyor, tekrar para yatırıp aynı süreçlerden geçmek gerekiyor.

murat82yilmaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Üstadım;

Benimde uzun süredir üzerinde çalıştığım konu mesleki yeterlilik konusuydu.Asıl mesele mesleki eğitim ile mesleki yeterliliğin farklı konular olduğu.Sizinde ekte belirttiğiniz tüm belgeler 6331 sayılı kanunun 17.maddesi ve devamında çıkan yönetmeliğe göre çalışanlara aldırdığımız Mesleki Eğitim Belgeleridir.Fakat önümüzdeki ay yürürlüğe girecek mesleki yeterlilik şartı ise sadece sizinde belirttiğiniz şekilde MYK yada akredite kuruluşlar tarafından çalışanların mesleki yeterliliğini ölçerek mesleki yeterlilik belgesi verilmesi hususudur.
25.05.2016 tarihine kadar evet bu mesleki eğitim belgeleri mesleki yeterlilik olarak kabul edildi.Fakat artık önümüzdeki ay itibariyle mesleki yeterliliği sadece MYK tarafından verebilir.

Önceden alınmış mesleki eğitim belgesinin mesleki yeterlilik sayılması için;

5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için birinci fıkradaki belge şartı aranmaz.

Hükmü var.Yani MYK nın dediği gibi ustalık belgeleri yada diplomalar mesleki yeterlilik sayılır.Fakat benimde iş yerimde aldırdığım belgeler, sizinde ekte koyduğunuz ve piyasada binlerce insana verilen M.E.B ile protokol yapılarak alınan belgeler ve diğer belgeler mesleki eğitim belgeleri sayılabilir. Fakat bu belgeler 25.05.2016 tarihinde yürürlüğe girecek olan mevzuat ile 40+8 meslekte aranan mesleki yeterlilik belgesi şartını karşılamamaktadır. MYK Bu 48 meslekle başlayarak artık tüm mesleklerde bu yeterliliği arayacak.

Uygulamada ise sizinde bahsettiğiniz gibi 500-900 TL arasında değişen rakamlar, hesaplara yatırılacak sonra çalışan sınavı geçerse bu para tekrar iade edilecek.Bunu nasıl organize edeceğiz.Çok rasyonel değil. Önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz.

Sayın Osman KALKAN konuyu çok iyi özetlemiş.
Ektedir.

Saygılarımla..

Ekli dosyalar

• MESLEKİ YETERLİLİK VE MESLEKİ EĞİTİM BİLGİLENDİRME KALKAN DANIŞMANLIK-1.pdf
    552.2 KB · Görüntüleme: 156

fahri Güllü

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kısaca diyor ki;

Ustalık belgeleri v.b meb onaylı belgeler "MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ" yerine geçer 25.05.2016 tarihinden sonra ustalık belgesi olanlar da " MESLEKİ YETERLİLİK SINAVI" na tabi tutulacak..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.