Bilgi : Metal Döküm İşçileri İçin Sağlık Ve Güvenlik Önlemleri

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
METAL DÖKÜM İŞÇİLERİ İÇİN SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ
Tozlardan özellikle de silis ve asbestten kaynaklanan hastalıklar araştırmalardan da görüldüğü gibi çok tehlikeli olmakta hatta kanser* ve ölümle sonuçlanmaktadır. Bunun için bu tozların bulunduğu ortamlarda çalışan işçi sayısı makinalaşmanın artması yoluyla azaltılmalı; yerel cebri çekişli havalandırma yoluyla ortam tozlardan arındırılmalıdır. Kaynakta ve ortamda önlemler alınamıyor ve işçiler bu risklerle yüzleşiyorsa, bu alanlarda çalışan işçiler solunum koruyucu maskeler ve solunum aygıtları(respiratörler) kullanmalı ve tehlikeli tozlarla olan temas kesilmelidir. Tersi durumda çok ciddi hastalıklarla karşı karşıya kalma olasılığı oldukça yüksektir. Kişisel Koruyucu Donanımların uygun kullanımı bu iş kolunda da gerçekten çok önemlidir.
Kaynak : http://www.isguvenligi.net

Şahin Hamarat

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
FERROSH Türk Metal Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği İçin Etkin ve Güvenilir Kaynakların Kolaylaştırılması Projesi
Amaç:

Türk Metal Sektöründe İş Güvenliği ve Sağlığı için Güvenilir Kaynakları Teşvik Etme

Proje Ortakları :

MESS-Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası

Türk Metal Sendikası

Public Health Institution of Turkey (THSK)

TNO Innovation for Life, the Netherlands (Yaşam için Yenilik, Hollanda)

proje

•Almancayı ve metal sektöründe uluslar arası kabul gören en iyi uygulamaları 10 tane seçilmiş olan eğitimciye sağlamak için TNO tarafından organize edilen eğitim semineri

•Karışık gruplar için 5 günde 5 seminer (maksimum 30 katılımcı)

•Seminerlerin olduğu şehirler; Istanbul, Bursa, Ankara, Kocaeli ve Izmir

Projenin hedefleri
Önleyici İSG şirket politikaları, risk değerlendirmesi, Türkiye’deki metal sektöründeki sosyal ortaklar arasındaki ve Toplum sağlığı merkezlerindeki sağlık uzmanları arasındaki İSG riskleri ile ilgili bilinç oluşturma
•Toplum sağlığı merkezlerindeki hizmet verenler, metal sektöründeki çalışan temsilcileri ve işverenler için 5 günde 5 eğitim semineri geliştirip uygulamaya koymak

•Metal endüstrileri ve toplum sağlığı merkezleri arasında sürdürülebilir işbirliği anlaşması

•Bu uygulamayı Türkiye’deki diğer sektörlere yaymak
Proje etkinlikleri
•Metal endüstrilerinden(%50) ve ve Toplum sağlığı merkezlerinden(%50) 150 katılımcı belirleme

•Eğitim programının ve eğitim seminerlerinde kullanılacak el kitapçığının planlanması ve geliştirilmesi

•5 günlük eğitimciyi eğit semineri için metal sektöründeki sosyal ortaklardan(5) ve THSK dan(5) 10 tene seçilmiş eğitmenin konuşlandırılması

•Her biri Istanbul, Bursa, Ankara, Kocaeli ve Izmir den 30 katılımcılı 5 eğitim semineri organizasyonu

•Türk metal sektörü ve THSK arasında daha sürdürülebilir işbirliği anlaşması

•Projenin sonuçlarının bütün sektörlere yayılması

Kaynak:http://www.ferrosh.eu/dokuman.html

Ersin

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İzmir haricinde diğer illerde ne zaman nasıl öğrenebiliriz?

Şahin Hamarat

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
MESS İzmir Bölge Temsilciliği
Adres: Akdeniz Mahallesi, Şehit Fethi Bey Caddesi, Heris Tower No:55/6 D:61
35210 Konak -İZMİR
Tel. : (232)-482 25 70/ 484 03 18
Faks: (232)-484 45 80
e-mail: izmir@mess.org.tr

MESS İzmir Bölge Temsilcisi:
Av. Ender KIZILRAY

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.