Soru Mobilya Atölyesinde Çalışan Ustaların Mesleki Eğitim Belgeleri

Konu, 'Mobilya Sanayi Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında muratumutakgul tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. muratumutakgul

muratumutakgul TÜİSAG Üyesi

Mobilya atölyesinde çalışan ustaların mesleki eğitim belgelerinin olması lazım bildiğim kadarıyla bu belge ustalık belgesi oluyor. Sormak istediğim çevre ve şehircilik bakanlığının verdiği ''geçici ustalık yetki belgesi'' ki bu belgenin üstünde de ustalık branşı : mobilya ustası olarak yazmakta. bu belge atölyede mobilya imalatında çalışan usta için yeterli olur mu , doğru mu yoksa yanlış mı bir belgedir ?

2. Haluk DEMİRCİOĞLU

Haluk DEMİRCİOĞLU TÜİSAG Üyesi

Belge yeterlidir fakat egitimin belirli şartları var. Ornegin sivacilik belgesi icin çalışanın 1800 saat eğitim alması gerekiyor mobilya sektöründe bu sure ne kadardır bilmiyorum zaten turkiyede o eğitimi verecek kursta yok eğitimi alabilecek calisanda yok. Bu kanun Avrupanın Türkiyeye dayattigi kanundur ama gecici ve ve egitim verilmeden verilen bir belge okdugundan ab belgeleri kabul etmiyor. Durum biraz karışık yani :)

muratumutakgul bu yazıya teşekkür etti.
  3. Emre YA

Emre YA TÜİSAG Üyesi

Tehlikeli ve ç tehlikeli sınıfta çalışanların mesleki eğitim belgeleri olmak zorunda diye biliyorum. yanlışım varsa düzeltirmisiniz.

4. Hakan BARTIN

Hakan BARTIN TÜİSAG Üyesi

Milli Eğitim Bakanlığı onayı muhakkak olmalı diye biliyorum.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Emre YA

Emre YA TÜİSAG Üyesi

Meslek lisesi mezunlar kendi mesleklerini yapaccaksa gerek yok, ortaokul ve ilk okul mezunları çalıştıkları meslekte belgelerini almak zorundalar.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica