mobing'e bağlı depresyon meslek hastalığımıdır?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında rahmançete tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. rahmançete

rahmançete TÜİSAG Üyesi

Özel bir hastanede sağlıkçıyım aynı zamanda iş sağlığı ve güvenliği bölümü öğrencisiyim.Hastanemizin psikiyatri servisinde tedavi görmekte olan bir işçi kendisine yapılan mobing sonucunda ruhsal dengesinin bozulduğunu ifade etmektedir.Mobing uygulandığına dair iki tane şahidi olduğunuda söylüyor.Bu olayda depresyon meslek hastalığımıdır değilmidir ?İş verene dava açılsa işçi açısından maddi bir kazanım olurmu? Şimdiden teşekkür ederim.

2. murkiv5555

murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

mobing psikolojik baskıdan dolayı kişide oluşan bunalımdır.bu sayede iş kanunda belirtilen işveren tarafından yapılan sözlü tacize girmektedir bunun sonucunda belirli süreli iş sözleşmesi dahi varsa işçi haklı sebeple iş sözleşmesini feshedebilir.işverenlerin sevmedikleri kişinin üstünde baskı kurarak kendi iş sözleşmesini kendisinin feshetmesini bu yola başvurarak sağlamak istemektedir.bu yolla iş mahkemesine başvurular şahitlerde varsa işçinin lehine sonuçlanır bilginize...

e_m_r_e_m_x ve rahmançete bu yazıya teşekkür etti.
  3. murkiv5555

murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

maddi tazminat açarsa maddi olarak bir kazanım doğabilir

4. rahmançete

rahmançete TÜİSAG Üyesi

Teşekkür ederim. İşçinin şahidleri var mobingden dolayı adam depresyona girmiş intihar eğilimleri falan var şu an iş göremez halde uzun bi sürede göremicek gibi ama meslek hastalıklarında ruhsal bozukluklara hiç değinilmemiş ne yazıkki yada ben göremedim.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Emre DEDE

Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

Maddi Manevi tazminat hakkı doğar ama ıspatların ne şekilde yapıldığını bende bilmiyorum şuda varki mahkemede diğer işçileri işverene bağımlılığı yüzünden dinlemeyebilirler.

6. Emre DEDE

Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

Meslek hastalıgı, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalının çalıstıgı veya yaptıgı isin niteliginden dolayı tekrarlanan bir sebeple veya isin yürütüm sartları yüzünden ugradıgı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal özürlülük hâlleridir.
    Bu tanımdada belirlenmiştir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

simyaci35 ve rahmançete bu yazıya teşekkür etti.
  7. bünyamin yavuz

bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar teşekkürler güzel bilgiler yanlız meslek hastalığını tanısı yapacak hastenler kısıtlı ben Ankaradaki meslek hastalık tanı merkezini aradım prosedür nasıl işliyor diye ama hiç bir bilgiye ulaşamadım. Benim onlardan istediğim berberler için tanımlanan bir meslek hastalığı varmı, doğru bir cvp veren olmadı.

8. rahmançete

rahmançete TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim aydınlatıcı oldu.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica