mobing'e bağlı depresyon meslek hastalığımıdır?

rahmançete

Üye
TÜİSAG Üyesi
Özel bir hastanede sağlıkçıyım aynı zamanda iş sağlığı ve güvenliği bölümü öğrencisiyim.Hastanemizin psikiyatri servisinde tedavi görmekte olan bir işçi kendisine yapılan mobing sonucunda ruhsal dengesinin bozulduğunu ifade etmektedir.Mobing uygulandığına dair iki tane şahidi olduğunuda söylüyor.Bu olayda depresyon meslek hastalığımıdır değilmidir ?İş verene dava açılsa işçi açısından maddi bir kazanım olurmu? Şimdiden teşekkür ederim.

murkiv5555

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
mobing psikolojik baskıdan dolayı kişide oluşan bunalımdır.bu sayede iş kanunda belirtilen işveren tarafından yapılan sözlü tacize girmektedir bunun sonucunda belirli süreli iş sözleşmesi dahi varsa işçi haklı sebeple iş sözleşmesini feshedebilir.işverenlerin sevmedikleri kişinin üstünde baskı kurarak kendi iş sözleşmesini kendisinin feshetmesini bu yola başvurarak sağlamak istemektedir.bu yolla iş mahkemesine başvurular şahitlerde varsa işçinin lehine sonuçlanır bilginize...

murkiv5555

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
maddi tazminat açarsa maddi olarak bir kazanım doğabilir

rahmançete

Üye
TÜİSAG Üyesi
Teşekkür ederim. İşçinin şahidleri var mobingden dolayı adam depresyona girmiş intihar eğilimleri falan var şu an iş göremez halde uzun bi sürede göremicek gibi ama meslek hastalıklarında ruhsal bozukluklara hiç değinilmemiş ne yazıkki yada ben göremedim.

Emre DEDE

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Maddi Manevi tazminat hakkı doğar ama ıspatların ne şekilde yapıldığını bende bilmiyorum şuda varki mahkemede diğer işçileri işverene bağımlılığı yüzünden dinlemeyebilirler.

Emre DEDE

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek hastalıgı, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalının çalıstıgı veya yaptıgı isin niteliginden dolayı tekrarlanan bir sebeple veya isin yürütüm sartları yüzünden ugradıgı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal özürlülük hâlleridir.
Bu tanımdada belirlenmiştir.

bünyamin yavuz

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar teşekkürler güzel bilgiler yanlız meslek hastalığını tanısı yapacak hastenler kısıtlı ben Ankaradaki meslek hastalık tanı merkezini aradım prosedür nasıl işliyor diye ama hiç bir bilgiye ulaşamadım. Benim onlardan istediğim berberler için tanımlanan bir meslek hastalığı varmı, doğru bir cvp veren olmadı.

rahmançete

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim aydınlatıcı oldu.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.