Motorlu Kuryelere Kask Temin Etmek Işveren Sorumluluğunda Mı ? Çünkü Yönetmelikte Kkd Olarak Geçmiyo

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında cankut gönenç tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. cankut gönenç

    cankut gönenç TÜİSAG Üyesi



    Arkadaşlar motorlukuryelere kask temin etmek işveren sorumluluğunda mıdır ? KKD yönetmeliğinde kask kkd olarak geçmiyor.Yani işveren de kkd temin etmekle yükümlü olduğu için bunu temin etmez diye düşündüm.Ancak bu kişi bir kaza geçirse niye bu adamın kaskını vermedin demezler mi ?



     
  2. cankut gönenç

    cankut gönenç TÜİSAG Üyesi



    evet arkadaşlar kimsenin bir düşüncesi yok mu yada başına geleniniz yok mu? çok farklı bir ikilem ne yapıcaz, düşüncesi olan yorum yapsın ..!!



     
  3. ediko

    ediko TÜİSAG Üyesi


    Motorlu taşıtlar için olan güvenli sistemleri ayrı bir konudur. Örneğin kaza sonunda hava yastığı olsa burnu bile kanamayacak biri hava yastığı olmadığı için ölebilir veya ESP sistemi olsa olmayacak bir kaza yok diye olmuş olabilir ve zannetmiyorum ki işverene neden böyle donanımları olan araba veya araç almadın diye sormazlar, motorcuların kullanması gereken kask da yasal zorunluluktur işveren vermek zorunda değildir, motor kullanan herkesin kafasında olması gerekir çünkü kanunen kasksız trafiğe çıkarsan çalışan veya kişisel kullan ceza yersin ancak yine de işverenler kendini daha sağlama almak isterlerse verebilirler. Ama kask verince dizlik, rüzgar montu, motorcu ayakkabı da vermek gerekir bence....

     
  4. mirrr

    mirrr TÜİSAG Üyesi

    şirketinize uygulanabilir yasal gerekliliklere bakıldığında sonuçta kurye var ise karayolları trafik kanunuda uymakla yükümlüsünüz. Buna göre resmi gazete Tarihi: 18.07.1997 resmi gazete Sayısı: 23053 Mükerrer "KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ " nde aşağıdaki kısım göz önüne alındığında bence işverenin temin etmesi gereklidir.

    Sürücülerin ve Yolcuların Koruyucu Tertibat Kullanma Mecburiyeti
    Madde 150 – (Değişik:RG-9/6/2008-26901)(1)
    Belirli sürücülerin ve yolcuların, araçların sürülmesi sırasında koruyucu tertibat kullanmaları mecburidir.
    Sürücü ve yolcular için, nicelik ve nitelikleri bu Yönetmeliğin ekinde yer alan 1 sayılı cetvelde ve Karayolları Trafik Kanununa göre çıkarılan diğer yönetmeliklerde gösterilen koruyucu tertibatlardan;
    a) Üç tekerlekli yük motosikletleri hariç, motorlu bisiklet ve motosikletlerde sürücülerin koruma başlığı ve koruma gözlüğü, yolcuların ise koruma başlığı,
    b) M1 sınıfı otomobillerin, M1G ve N1G sınıfı arazi taşıtlarının, N1, N2, N3 sınıfı kamyonet, kamyon ve çekicilerin, M2 ve M3 sınıfı minibüs ve otobüslerin bütün koltuklarında bu Yönetmeliğin ekinde yer alan (1) sayılı cetvelde yer alan "Emniyet Kemeri"nin bulundurulması ve kullanılması zorunludur. Yalnız araç dururken kullanılan koltuklar ile ayakta da yolcu taşıyan M2 ve M3 kategorisi Sınıf A ve Sınıf I otobüslerde, koltuklarda, emniyet kemeri bulundurulması zorunlu değildir.
    Ancak;
    1) Yerleşim yeri içinde ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapan araç sürücüleri,
    2) Yerleşim yeri içinde ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapan M2 ve M3 sınıfı minibüs ve otobüsler (umum servis araçları hariç) ile dolmuş otomobillerindeki yolcular,
    3) Geri gitme veya park yerlerinde 25 km/s. geçmeyen hızla seyreden sürücüler,
    4) Yakın koruma, harekât, tatbikat ve devriye görevi yürüten veya olaylara müdahale eden askeri ve genel kolluk görevlilerinden sürücü ve yolcu konumunda bulunanlar,
    5) Görev ya da ekip çalışması ile özel pozisyonlarda bulunduklarında acil servis görevlileri,
    emniyet kemeri kullanmak zorunda değildir.
    Bu Yönetmelik hükümlerine göre 1995 yılı itibariyle ülkemizde imali yapılan veya yurt dışından ithaline izin verilen M1 sınıfı araçların arka koltuklarında emniyet kemeri bulundurulması ve kullanılması mecburidir. Bunların dışında kalan ve halen trafikte kullanılmakta olan diğer taşıt sahipleri isteğe bağlı olarak bu Yönetmeliğin ekinde yer alan 1 sayılı cetvelde yer alan "Emniyet Kemeri"ni numunesine uygun olarak taktırabilirler. Kamyonet, kamyon ve çekicilerde ön koltukları için emniyet kemeri ile ilgili hükümler 1/8/1998 tarihinden sonra, diğer koltuklar için 1/1/2009 tarihinden sonra üretilen araçlarda uygulanır.
    Emniyet kemeri, 1/8/1998 tarihinden sonra ve 13/2/2009 tarihine kadar üretilmiş M2 ve M3 sınıfı minibüs ve otobüslerin bütün koltuklarında zorunlu olmayıp, minibüslerde sürücüsü ile yanında oturan yolcuların; şehirlerarası otobüslerde arka koltuklar hariç olmak üzere, sürücüsü dahil en ön ve önünde boşluk olan arka koltuklarda, önünde boşluk olan kapı önü koltuklarında; iki katlı şehirlerarası otobüslerde merdiven önü, en ön ve önünde boşluk olan en arka koltuklarda, masa etrafında bulunan koltuklardan aracın gidiş yönüne doğru olanlarda oturan yolcular için bulundurulması ve kullanılması zorunludur.
    M1, M1G, N1, N1G, N2 ve N3 sınıfı araçlarda 150 cm’den kısa ve 36 kg’ın altındaki çocukların taşınması sırasında çocukların ağırlığına uygun bu Yönetmeliğin ekinde yer alan (1) sayılı cetvelde yer alan çocuk bağlama sistemlerinin kullanılması zorunludur. Ancak, 135 cm’den uzun çocuklar çocuk bağlama sistemleri yerine ön koltukta oturmamak şartıyla diğer koltuklardaki emniyet kemerlerini kullanabilirler.
    Çocuk bağlama sistemleri olmayan M1, M1G, N1, N1G, N2 ve N3 sınıfı araçlarda üç yaşın altındaki çocuklar taşınamazlar.
    Çocukların taksilerde seyahatleri sırasında, çocuk bağlama sistemleri kullanmaları, yok ise arka koltukta oturmaları zorunludur.
    Çocuklar, araçta hava yastığı devre dışı bırakılmadan, ön hava yastığı ile korunan bir yolcu koltuğunda yüzü geriye dönük çocuk bağlama sistemi kullanılarak taşınamazlar.
    M2 ve M3 sınıfı araçlarda seyahat eden üç ve üzeri yaştaki çocukların, emniyet kemeri ya da çocuk bağlama sistemleri kullanması zorunludur.
    M2 ve M3 sınıfında seyahat eden yolcular koltuklarına oturduklarında ve araç hareket ettiğinde, emniyet kemerlerini bağlamaları konusunda aşağıdaki yollardan herhangi biri ile uyarılmak zorundadır:
    a) Sürücü tarafından,
    b) Muavin veya grup lideri olarak tayin edilen görevli tarafından,
    c) Görsel-işitsel vasıtalarla,
    ç) Belirlenen ve her oturma pozisyonunda görülebilen işaret veya bu Yönetmeliğin ekindeki (Ek:41)’de gösterilen sembollerle.
    Çocuk bağlama sistemleri kullanma zorunluluğu, bu ve ilgili yönetmelikler gereği emniyet kemeri veya isofix sistemi bulundurma zorunluluğu olmayan araçlarda aranmaz. Bu araçlarda çocukların arka koltuklarda taşınması zorunludur.
    Sağlık sorunları nedeniyle emniyet kemeri takamayacak kişilerin resmi veya özel sağlık kuruluşlarından emniyet kemeri takamayacağına dair sağlık raporu almaları gerekir. Bu kişiler raporda belirtilen süre zarfında emniyet kemeri takmaktan muaf tutulur. Bu raporların görevlilerce istenildiğinde, ilgili tarafından gösterilmesi zorunludur.
    Seferde görev alan sivil araçlara, ilgili mevzuat hükümlerine göre işlem yapılır.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
    ENES SAKARYA bu yazıya teşekkür etti.
  5. erkanersoy

    erkanersoy TÜİSAG Üyesi

    Isveren saglik ve guvenlik ile ilgili her turlu onlemi almalidir.

     
  6. Onur17

    Onur17 TÜİSAG Üyesi

    bence işveren sağlamalıdır çünkü motorsiklet mesai saatleri içinde iş için kullanıldığı işveren gerekli koruyucu donanımları temin etmekle ve personellere kullanılması konusunda bilgilendirme yapmak zorundadır



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. okhan

    okhan TÜİSAG Üyesi

    İş kanunumuzun 77. maddesinde açıkça belirtilmektedir. "İşverenler her türlü önlemi almakla yükümlüdür" buna benzer bir şeydi sanırım. Benim fikrim de işverenin alması yönünde. Ayrıca işveren "işe alındın ama kaskını sen getir" mi diyecek?

     
  8. trapezuslu

    trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

    İş kanunumuzun 77. maddesi 2 küsür yıl önce mülga oldu :)

     
    FEİ ve okhan bu yazıya teşekkür etti.
  9. okhan

    okhan TÜİSAG Üyesi

    Eyvallah, bugüne yeni bir konu çıktı. Mülga olan madde, yönetmelik, kanunlar ve alternatifleri gözden geçirilecek.
    Yine de kaskı patron alsın :)

     
  10. osman.koyuncu

    osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

    Araç işyerine ait ve görevde kullanımı için kuryeye veriliyorsa İşveren almakla yükümlüdür. Bunun fazla tartışılacak yanı yok... Fakat şunu da belirtelim bu kadar bariz bir tehlike varken o kuryenin de kasksız göreve çıkmaması lazım....

    6331

    İKİNCİ BÖLÜM
    İşveren ile Çalışanların Görev, Yetki ve Yükümlülükleri
    İşverenin genel yükümlülüğü
    MADDE 4-
    (1) İşveren, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olup bu çerçevede;
    a) Mesleki risklerin önlenmesi, eğitim ve bilgi verilmesi dâhil her türlü tedbirin alınması, organizasyonun yapılması, gerekli araç ve gereçlerin sağlanması, sağlık ve güvenlik tedbirlerinin değişen şartlara uygun hale getirilmesi ve mevcut durumun iyileştirilmesi için çalışmalar yapar.

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica