Soru Msds ( Malzeme Güvenlik Bilgi Formu ) Yalnızca Kimyasal Maddeler İçin Mi Geçerlidir?

Konu, 'Kimya ve Boya Sanayi Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında Tuğçe GÜLER tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Musa Kıransoy

Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi

Eğitim sonu sınavla ilgili elinde doküman var mı ?

uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
  2. OzlenB.

OzlenB. TÜİSAG Üyesi

fatih33 ve Musa Kıransoy bu yazıya teşekkür etti.
  3. Musa Kıransoy

Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi

Hatırlayabildiğiniz her hangi soru tiplemesi var mı peki,? Soru türünü öğrenmek istiyorum daha çok, mevzuat mı, uygulama mı veya ?

4. OzlenB.

OzlenB. TÜİSAG Üyesi

Sınavlar defter kitap açık oluyo zaten...Müstahzarlar için risk ibarelerinin ve sınıflandırılması ve etiketlenmesi bir takım hesaplamalar ve tablolar kullanılarak yapılan işlemleri içeriyor...aslında mühendislikte meslek derslerinde yaptığımız uygulamaları andırıyor. Ama mevzuat ve uygulamamı derseniz??cevap uygulama...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. saliha girgin

saliha girgin TÜİSAG Üyesi

yazınızda "düşünüyorum" yazmışsınız. Kesin olarak ilaçlara da MSDS formu hazırlandığından emin misiniz?
    İlaçlara hazırlanan formun adı başka olabilir mi?

Ramazan TUNÇ bu yazıya teşekkür etti.
  6. fyaman

fyaman TÜİSAG Üyesi

7. yusuf.dulda

yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

Merhaba, firmanın gönderdiği MSDS lerin güncel ya da güvenilir olduğunu sorgulayabileceğimiz bir yer var mı?

8. Sorumlulukları kişilere aktarıp, patronları ve sermayeyi yine kenara koymak olmaz. Şirketi kuran tabi ki sorumluluğu üzerine alacak. Hazırlayan kişinin bilgisi haksızlıktır. Sorumluluk şirketindir, tabi ki para da... Bugün OSGB'le rr bu mantıkla sorumsuzca tüccarlık yapıyor. Bizler, sermayenin kölesi değiliz.

9. yusuf.dulda

yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

Merhaba, bir önceki sorumu biraz genişletmek istiyorum. Henüz cevap gelmediğine göre farklı kapsamda sormak faydalı olacaktır.
    MSDS içerisinde yer alan sağlık riskleri/toksikolojik verilere ait analiz sonuçlarına ulaşım hakkımız var mı yoksa firma ne yazdı ise ona güvenmek zorunda mıyız? Çalışılacak kimyasal konusunda en doğru değerlendirmeyi yapmak istiyorum ve araştırmalarım aslında kimyasalın çok da masum olmadığını gösterirken MSDS "bu kimyasal masumdur" diyor.

Kafamda deli sorular... Yardım lütfen :)

10. erkam4109

erkam4109 TÜİSAG Üyesi

merhabalar msds lerin devlete ait eğitim kurumlarında meslek liselerinde kimya bölümlerinde daha öncelen alınmış kimyasallar için firmaya ulaşılamılıyorsa veya tedarikçi firma kapanmış ise hazırlama süreci nedir

11. Selçuk Çiftlik

Selçuk Çiftlik TÜİSAG Üyesi

Selamlar;

Kullandığınız kimyasal ile ilgili testleri yaptırmakta özgür olmak ile birlikte birincil koruma tedbirlerini size ifade edilen MSDS üzerinden yapmanız gerekmekte. Sizi yasal olarak bağlayan birincil doküman bu olduğuna göre sizin 3rd party kimyasal analiz sonuçları gelene ve bu sonuçlara göre önleyici hafifletici tedbirler tanımlanıp alınana kadar yapılması gereken süreç bu olmalı.

Analiz sonuçlarına göre firmayı bakanlığa şikayet etmeniz gerektiğini de belirtmek isterim.

12. Selçuk Çiftlik

Selçuk Çiftlik TÜİSAG Üyesi

Ben ne demek istediğinizi anlamadım, eminim bir çok arkadaşım da anlamamıştır.

Biraz daha kısa ve açık ifade edebilir misiniz ?

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. eğitim soruları tse bys

Yandex.Metrica