Müfettiş Denetimleri

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında ekecik tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. ekecik

ekecik TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar Merhaba.
    Müfettiş denetimleri geçiren firmalarda görev yapan arkadaşlar,denetimler esnasında istenilen belgeleri sıralayabilir mi?
    Herkezin katılımı hepimize faydalı olacaktır.
    İyi Çalışmalar.

2. uzman

uzman TÜİSAG Üyesi

bununla ilgili forum içinde arama yaparsanız çok faydalı bilgiler bulabilirsiniz.

3. EROL BÖLEK

EROL BÖLEK TÜİSAG Üyesi

KONTROL LİSTESİ

1. Kapasite raporu

2. Sgk aylık bildirgesi

3. Sgk işe giriş / İşten ayrılış belgesi

4. İşveren imza sirküsü / vekaletnamesi

5. Yabancı uyruklu çalışanların izin belgesi

6. İşyeri vaziyet planı

7. Asıl işveren ile alt işveren arasında düzenlenen sözleşmeler

8. risk analizi

9. Patlamadan korunma dökümanı

10. Ortam analizi (Gürültü-toz-gaz-buhar-titreşim-aydınlatma)raporları

11. Aydınlatma sistemi dahil elektrik tesisatı kontrol belgesi

12. Elektrikle çalışan makinaların topraklama belgesi

13. Akaryakıt tanklarının statik elektrik topraklama belgesi

14. Havalandırma tertibatı kontrol belgesi

15. Paratoner konrol belgesi ve imalat (etki alanı ) yeterlilik belgesi

16. Kazanların (sıcak su kazanı –buhar kazanı )kontrol belgesi

17. Kompresör ve hava tankları kontrol belgesi

18. Basınçalı gaz tüplerinin hidrolik basınç deneyi –ağırlık deneyi-hacim deneyi kontrol belgeleri

19. Diğer sınai gazların tank veya tüplerin periyodik kontrol belgeleri

20. Kaldırma araçlarının (vinç-caraskal-asansör-lift-forklift-mobil kaldırma araçları vb.)Kontrol belgesi

21. Yangın söndürme cihazlarının kontrol belgeleri

22. Motopompların kontrol belgesi

23. İş makinalarını kullananların operatör belgesi

24. Kazancıların ateşçi belgesi

25. Kimyasal maddelerin msds leri

26. Yangın alarm ve tahliye denemeleri

27. Acil eylem planı

28. Acil durum ekiplerinin listesi

29. Çalışan temsilcisnin seçildiğine dair belge

30. İş güvenliği uzmanı,işyeri hekimi,OSGB sözleşmeleri

31. İşyeri sağlık güvenlik birimi noter onaylı defter

32. İşyeri sağlık güvenlik birimi yıllık çalışma planı

33. İşyeri sağlık güvenlik birimi yıllık değerlendirme raporu

34. İşyeri güvenlik birimi faaliyet raporu

35. İş sağılığı ve güvenliği kurulu defteri veya tutanakları ve kurul iç yönergesi

36. İşyerinde yapılmış en son iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tutanak

37. Yıllık eğitim planı

38. İşyerinde son bir yıl içerisinde meydana gelen iş kazası ve tespit edilen meslek hastalıklarına ilişkin kayıtlar

39. Kkdlerin verildiğine dair zimmet belgeleri

40. Kkdlerin CE belgeleri

41. Personel özlük dosyları

42. Çalışanların sağlık raporları

43. Gıda ile ilgili işlerde çalışanların hijyen eğitimi

44. Gürültülü işlerde çalışanların kulak odyogramları

45. Tozlu işlerde çalışanların göğüs filmleri

46. Kan tahlilleri

47. Metal işlerinde çalışanların tetanos aşılarının yaptırıldığına dair belgeler

48. İlyardım elemanı,hemşiresi,diğer sağlık personeli ve eğitim almış elemanların eğitim belgeleri

49. İşçilerin mesleki eğitimlerine ait dökümanlar

50. İşçilerin iş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldıklarına dair sertifika veya belgeler

51. Mesul müdür belgesi ve sözleşmesi

Ferhan SARI, frdrn, Zeynep Ergen ve 16 kişi daha buna teşekkür etti.
  4. mfk321

mfk321 TÜİSAG Üyesi

ne güzel toplamışsınız.
    elinize sağlık

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. MNG

MNG Guest

Teşekkürü hak ediyorsun dostum.
    Teşekkürler

6. MNG

MNG Guest

Önceki cevabımı eksik bıraktım.
    Güzel,emek verilmiş bir çalışma.
    Anlayamadığım bir konu var?
    Müfettişler İş yerinin Kapasite Raporunu niye sorgularlar?
    Onu anlayamadım.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. EROL BÖLEK

EROL BÖLEK TÜİSAG Üyesi

Yazılan liste 2013 Temmuz ayında bir firmaya gelen Müfettiş'in elindeki listeden aynen alınmıştır. Bazı maddeler her firmayı kapsamayabiliyor.

MNG bu yazıya teşekkür etti.
  8. mfk321

mfk321 TÜİSAG Üyesi

sn bölek bunu paylaşabilir miyim?

9. EROL BÖLEK

EROL BÖLEK TÜİSAG Üyesi

ben paylaştım; paylaşılabilir tabi ki

mfk321 bu yazıya teşekkür etti.
  10. memocan

memocan TÜİSAG Üyesi

Bir de bu kadar çalışanı ve isg yi denetleyecek yeterli müfettiş var mıdır? Ben sanmıyorum. Hatta belli dönemlerde belli şehirler denetlenebiliyor. A sınıfında belli zaman çalışmış kişilerin bu alana kaydırılması bana mantıklı geliyor.

11. omeryavuz

omeryavuz TÜİSAG Üyesi

2014 yılı İş Sağlığı ve Güvenliği Ve İşin Yürütümü Teftişleri Bilgilendirme Toplantısı
    16.01.2014 Tarihinde gerçekleştirilmiş olan 2014 yılı İş Sağlığı ve Güvenliği Ve İşin Yürütümü Teftişleri Bilgilendirme Toplantısı genel başlıkları şu şekildedir.
    1- Açılış konuşması
    2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş teftiş kuruluşunca hazırlanmış tanıtım videosu sunumu
    3- Teftiş Kurulu organizasyon şemasının tanıtılması
    4- Planlanan sosyal teftişler (Sektörler Bazında)
    5- planlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Teftişleri (Sektörler Bazında)
    6- Soru- Cevap

Açılış konuşması ve tanıtım filmi içeriğinde teftişlerin amacı üzerinde sıkça durulmuş ve yeni anlayış açıklanmıştır. Teftişlerin cezai yaptırımlar olarak değerlendirilmemesi gerektiği belirtilmiş olup amacın ilk teftiş sırasında işverenin eksiklerini tespit etmek ve işverene yönlendirici olarak yardımcı olmak, sonraki denetimde ise (yaklaşık 1 ay sonra ) eksikliklerin giderilmesi ve iyi niyet- gayret çerçevesinde değerlendirilerek cezai yaptırımlara başvurulduğu belirtilmiştir. Eski yaklaşıma göre; denetimlerin ihbarlar üzerine değerlendirildiği, şu anki süreçte ise tehlikeli ve çok tehlikeli işyeri sınıflarına göre planlı denetimlerin yapılacağı belirtildi. Planlı denetimlerin en sık iş kazası yaşanan sektörler ve iller bazında belirlendiğinden bahsedilmiştir. Bu planlama çerçevesinde geriye dönük 3 yıllık iş kazası ve meslek hastalıkları SGK kayıtları göz önünde bulundurulmaktadır.
    4857 Sayılı İş Kanunu ile ilgili başlıca uygulama sorunlarının Alt işverenlik, Özürlü işçi istihdamı, Ücret ödeme zamanı, Ücret hesap pusulaları, Çalışma süreleri ve fazla çalışma, Ulusal bayram ve genel tatil günleri çalışması ve Yıllık ücretli izin konuları olduğu belirtilmiştir. Ayrıca planlanan sosyal teftişlerin konuları bu konular üzerinde yoğunlaşmıştır.
    Sosyal teftiş için yapılan planlamada sektörler şu şekildedir:
    Liman İşletmeleri, Dinlenme Tesisleri, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezleri, Kargo Hizmeti veren Şirketler, Restoran ve Hazır Yemek İmalatı yapan işyerleri, Gübre ve Yem Sanayi, Tuğla ve Kiremit Fabrikaları, 50’ den fazla işçi çalıştıran Tarımsal İşletmeler, Hazır Beton imalatı yapan işyerleri, Mermer işleme Tesisleridir.
    Teftiş sırasında i denetlenecek öncelikli konular ise;Asıl işveren- alt işveren ilişkisi, Kısmi süreli çalışma, çocuk genç yabancı ve engelli işçi istihdamı, çalışma süreleri, işçilik alacakları, yıllık ücretli izin, kayıt ve belge tutma yükümlülükleri, kayıtdışılık ve haksız rekabetin önlenmesi asıl işveren alt işveren ilişkileri gibi başlıklardır.
    İş Sağlığı ve Güvenliği planlı denetimlerindeki sektörler:
    Mobilya Sektörü, tarım işyerleri, Elektrikli Teçhizat İmalatı yapan işyerleri, Fabrikasyon Metal Üretimi yapan işyerleri, Mineral Üretimi yapan işyerleri, Patlayıcı Madde yapan işyerleri, Kimyasal Ürünlerin imalatının yapan işyerleri, Atık su arıtma tesisleri, Motorlu Kara Taşıtı imalatı yapan işyerleri, Kimyasal Gübre ve Azot Bileşikleri İmalatı yapan işyerleri, Tekstil Ürünleri imalatı yapan işyerleri, Ana Metal Sanayi, Kağıt Ürünlerin imalatını yapan işyerleri, Yapı işleri, Yeraltı ve yerüstü maden işletmeleri, Büyük endüstriyel kazaların kontrolü hakkında yönetmeliğe ilişkin denetimler
    Teftiş sırasında dikkat edilecek öncelikli konular; Parlama- patlama- yangından korunma, Acil durum Eylem Planları, Tahliye planları, ortama yönelik denetimler, makine ve ekipman muayene ve koruyucuları, personel isg eğitimleri şeklindedir.
    Soru- cevap kısmı kısa tutulmakla birlikte önemli yanıtlar şu şekildedir:
    1-
    İSG katip üzerinden atamalarda yaşanan sıkıntılar; özellikle NACE kodları ile ilgili sistemde hatalar olduğu, sistemin SGK kayıtları ile yeterli düzeyde senkronize olmadığı belirtilmiştir. Özellikle İSG katipüzerinden yapılamayan atama (İSG Uzmanı, İşyeri Hekimi ve Sağlık Personeli ile ilgili) durumundakağıt üzerinde sözleşme yapılmasının ve faaliyette işlerin yürütüldüğüne dair kayıt olması ve durumuözetleyen dilekçenin ÇSGB’ ye iletildiğine dair örneğin olması durumunda cezai yaptırımların olmayacağı belirtilmiştir.
    2-
    İSG katip üzerinden yapılamayan atamalar durumunda ceza tespitinin sistemden çekilmeyeceği, denetleyen müfettişin tespiti ile olacağı belirtilmiştir.
    3-
    Diğer sağlık personeli ile ilgili E katip üzerinde işlem yapılamaması ile ilgili, işverence istihdamın yapılması gerektiği ve E katip tanımlamaları yapılana kadar yazılı sözleşme ile kayıt altına alınması gerektiği belirtildi.
    4-
    Bir işyeri genel denetime girmesi halinde o işyerindeki alt işverenlerinde denetlendiğinden bahsedildi.

Ferhan SARI, frdrn ve mfk321 bu yazıya teşekkür etti.
  12. guven ozer

guven ozer TÜİSAG Üyesi

kapasite raporu çed için gerekli

13. Halit Çiçek

Halit Çiçek TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

patlamadan korunma dökümanı bile yazılmış....

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica