Tartışma : Ocak 2016 Uzman Çalışma Süreleri Artıyor!

ceylinada

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
MADDE 7 – (1) İşverence iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilecekler, bu Yönetmeliğe göre geçerli iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmak zorundadır.

(3) Birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinin gerektiği işyerlerinde, sadece tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanının, işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir.

Sanırım yeterlidir.

Yeni yönetmeliğe göre çok tehlikeli sınıf için her 250 kişiye 1 tam zamanlı A sınıfı uzman görevlendirilecek ise; 500 kişilik bir iş yerinde yukarıdaki maddeye göre 2 tam zamanlı A sınıfı uzman görevlendirilmeli,
450 kişilik bir işyerinde ise 250 kişi için 1 tam zamanlı A sınıfı, kalan 200 kişi için de tam zamanlı zorunlu olmadığından C ya da B görevlendirilebilir diye anlıyorum ben buradan

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yeni yönetmeliğe göre çok tehlikeli sınıf için her 250 kişiye 1 tam zamanlı A sınıfı uzman görevlendirilecek ise; 500 kişilik bir iş yerinde yukarıdaki maddeye göre 2 tam zamanlı A sınıfı uzman görevlendirilmeli,
450 kişilik bir işyerinde ise 250 kişi için 1 tam zamanlı A sınıfı, kalan 200 kişi için de tam zamanlı zorunlu olmadığından C ya da B görevlendirilebilir diye anlıyorum ben buradan
Tam olarak öyle değil, tehlike sınıfına uygun tam zamanlı bir iş güvenliği uzmanı ön şarttır. Diğer uzmanlar için sınıf şartı aranmıyor demek manası çıkmalı. B yada C sınıfı hangisi var ise Tam zamanlı tehlike sınıfına uygun uzman altında dakikalarını sınıfına uygun değerlendirilmeli. Ayrıca ben bakanlığın yakın zamanda bir uygulama tebliği yayınlayacağını da düşünmekteyim.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Tam zamanlı değildi ama o şirket için yeterli saat ataması yapılmıştı.
Bu yıl değişti sanırım, önceden tam zamanlı atamadığın bir A veya B sınıfı altına istediğin kadar C atayabiliyordun. Son durumda (Sanırım İSG Katip' e "tam zamanlı", "kısmi zamanlı" ibareleri geldikten sonra) 2. veya daha çok iş güvenliği uzmanı atayabilmen için öncelikle o yerin gerektirdiği uzmanlık sınıfına haiz uzmanı tam zamanlı olarak ataman gerekiyor. Akabinde yine istediğin kadar atayabilirsin diye biliyorum.
Eğer uzmanı tam zamanlı atamayıp ta ne de olsa elimde bol bir iki de C sınıfı atayayım dersen yemiyor. Sistem diyor ki özetle madem ekstradan iş güvenliği uzmanına ihtiyacın var önce elindekini tüket (tam zamanlı kullan).

nasuhca

Üye
TÜİSAG Üyesi
İSG Katip sistemi 01.01.2016 da sözleşmeleri iptal etmesi gerekmezmi? şu anda 700 kişiye ataması olan bir kişinin yılbaşında sözleşmesi iptal olmazssa yönetmeliğe aykırılık oluşmuş olmuyormu? bence yılbaşında İSG katip sözleşmeleri otomatik iptal edebilir.

que

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İSG Katip sistemi 01.01.2016 da sözleşmeleri iptal etmesi gerekmezmi? şu anda 700 kişiye ataması olan bir kişinin yılbaşında sözleşmesi iptal olmazssa yönetmeliğe aykırılık oluşmuş olmuyormu? bence yılbaşında İSG katip sözleşmeleri otomatik iptal edebilir.
Evet olması gereken sözleşmelerin iptali gibi görünüyor. 1 aydan az bir süre kaldığı halde ben hiç bireysel uzman, osgb ve iş verenlerin hazırlık yaptığını görmedim duymadım. Herkes bekleyiş içinde. Ya iptal ya erteleme ya da yeni düzenleme beklentisi var diye düşünüyorum.

bahadirmetin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Özellikle OSGB'ler beklemeyi tercih ediyorlar. Benim şahsi fikrim Ocak ayında dahil işe alım gerçekleştirilecek. Şu an 4 firma ile görüştüm ve hepsi olumlu geçti :) Bu şöyle oluyor; durum netleşsin tekrar konuşalım.. B ve A sınıfı uzmanlar yedekte tutuluyor. Birde hala tüccar mantığı ile çalışan OSGB ler var bunlarda ciddi rekabet koşulları oluşturarak, fiyat kırarak 3 kuruşa uzman çalıştırmaya çalışan ya da zorunda olan OSGB ler. Burada C sınıfı uzman özellikle yeni mezun ve tecrübesiz olanlar yukarıda "2016 saçma uzman fiyatlandırması" yapan arkadaşımızın, yazdığı fiyatları kabul ediyorlar maalesef. 2016 da beklediğimiz çalışma süreleri uygulaması umarım olacaktır. Bu şekilde hem uzman rahat bir biçimde işini hakkıyla yaparak zamanını işletmelerinde verimli şekilde geçirecektir. Bununla birlikte işletme, gördüğü destek ve ilgiden dolayı fiyatın yukarıya çekilmesi durumunu umarım anlayacaktır ki bu işletmeden işletmeye değişiyor, kazasızlık kültürünün ne kadar önemsendiği ile ilgili.. Esasında işletmenin konuyu ne kadar önemsediği de şu ana kadar aldığı uzmanlık hizmetin kalitesiyle ilgili ki bu başlı başına bir konu zaten.. Dolayısıyla: kağıt üzerinde iş yapan hatta fatura kesip isg katip ataması dahi yapmayan 3 kuruşa uzman çalıştırmaya çalışan, piyasada gereksiz yere çok düşük fiyatlarla rekabet yaratan OSGB ler maalesef en büyük sorundur bence. Bu zihniyet ve mantık değişmedikçe bu konuda ileriye gitmek mümkün olmayacak gibi görünüyor.

muratts

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
50 kişinin çalıştığı çok tehlikeli sınıfta bir inşaat firmasının ödediği aylık ücret şu an ortalama 1200 + kdv..10 saatlik iş..yeni sürelerden sonra ödeyeceği para muhtemelen ayda 4-5 bin civarına çıkacak..belki daha yukarıya..
şöyle düşünürsek; yaklaşık olarak 2 yılda bitecek olan bir inşaatın sahibi, iş güvenliğine 2 yılda toplam 35 bin lira ödüyor..bir daireyi ise ortalama 300 bin liraya satıyor..yani iş güvenliğine harcadığı para kazandığının yanında tabiri caizse çerez parası..yeni sürelerle ödeyeceği para 2 yıl için 120 bin civarına çıkacak ki bana göre gayet normal bir ücrettir..piyasanın zorlanacağını düşünmüyorum..
Ayrıca süre artışlarının çok tehlikeli sınıf dışında fazla bir etkisinin olacağını da düşünmüyorum..zira mevcut uzmanların çalışma saatlerinin zaten yarısı ancak dolu çoğu yerde..yeni sürelerle aynı yerlere saatleri dolu olarak gidecekler..
200 saatin 100 saatini kullanan bir uzman aynı yerlere bu sefer 200 saat olarak gidecek..ücreti arttırıp arttırmama bir çok yerde osgb sahibine kalır bu durumda..ücretler mutlaka artar ama süreler oranında olmaz bu bana göre

c.g

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yeni yönetmeliğin Ocak 2016 da yürürlüğe girmesini ertelenmemesini istiyorum.Ancak asıl önemli olan İşveren elinden ücret alınmaması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasıdır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.