Ocak Ayından Itibaren Hangi Işyerleri Mecburen Isg Uzmanı Alacak?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Abdullah Güldoğan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Abdullah Güldoğan

Abdullah Güldoğan TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar uzun aradan sonra yeniden merhabalar.

Ocak ayından itibaren kapsam alanımız genişliyor diye biliyorum. Genişlemesiyle beraber hangi işyerleri mecburen ISG uzmanı çalıştırmak zorunda olacak?

Şimdiden teşekkürler.

2. genc_cevreci

genc_cevreci TÜİSAG Üyesi

EN BAŞTA OTELLER BU SİSTEME DAHİL OLUCAK.

ilknur_gucluturk bu yazıya teşekkür etti.
  3. cevatag

cevatag TÜİSAG Üyesi

Merhabalar...

Bende bu konuda bilgi almaya çalışıyorum.
    Özellikle 50 den fazla çalışanı olan turistik tesisler (otel,tatil köyü vb.) bu kapsama girerek isg uzmanı çalıştırmak zorunda kalacak mı?

Saygılar..

4. Abdullah Güldoğan

50 kişi diye bir limit yok artık işçi sayısını önemli değil artık cevatag. (tabi bildiğim kadarıyla)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ISG-isg

ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

ekteki sunum sorularınıza cevap verecektir, iyi çalışmalar

mustafademir2002, seher, ensar ve 9 kişi daha buna teşekkür etti.
  6. fehmi

fehmi TÜİSAG Üyesi

1 01 2013 den itibaren işçi sayısı limiti 10 a iniyor
    2014 de kamuya isg uzmanı geliyor

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Abdullah Güldoğan

Diğer işyerleri (Çalışan sayısı 50 den fazla olan) 01.01.2013 tarihlerinden itibaren kanunun yükümlülüklerinden sorumlu olacaktır.

8. Abdullah Güldoğan

Taner KARAÇAYLI çok teşekkürler. Gayet açıklayıcı olmuş. Sunumu yapanın da ellerine sağlık .

Taner KARAÇAYLI bu yazıya teşekkür etti.
  9. genc_cevreci

50 den fazla çalışa olan ve 6 Aydan fazla sürekliliği olan turizm tesisleri isg uzmanı çalıştırmak zorundadır.

10. cevatag

cevatag TÜİSAG Üyesi

Taner Bey gerçekten teşekkürler sunum çok açıklayıcı.

genc_cevreci, peki bu tesisler dışarıdan danışmanlık hizmeti alabiliyor mu? veya alıp alamayacakları durumdaki ayrım neye göredir?

11. genc_cevreci

Arkadaşlar öncelikle şunu söylemek istiyorum artık yeni kanun itibariyle (2013 itibariyle ) danışmanlık kavramı ortadan kalkmış bulunmaktadır. İSG hizmetleri ya OSGB lerden yada kendi bünyesinde iş yeri hekimi ve isg uzmanı çalıştırılarak işletme bünyesinde iş sağlığı ve güvenliği kurulu kurularak yürütülücektir. sorunuza gelince bu tesisler 50 den fazla çalışanı olan vede 6 aydan fazla sürekliliği olan tesiler iş sağlığı ve güvenliği hizmeti almak zorundadır (50 den az çalışanı olanlar ve az tehlikeli sınıfta yer alanlar 2014 itibariyle kapsam içine giricektir.) . bünyesindeki çalıştırdığı personel sayısına görede isg uzmanı çalışma saati belirlenecektir. turizm tesisleri az tehlikeli sınıfa girdiği için c sınıfı iş güvenliği uzmanı olması yeterlidir.

cevatag bu yazıya teşekkür etti.
  12. Murat KOÇAK

Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

belirli bir yıla kadar (3 yıl diye biliyorum.) C sınıfı sertifikaları Tehlikleli sınıftaki ş yerleerine bakabilecek diye bir durum var. Doğrudur sanırım?

13. mikrop

mikrop TÜİSAG Üyesi

Danışmalık sistemi kaltıda nedemek oluyor ? Yani ben tek başıma bakamayacakmıyım fabrikalara ?

14. ilknur_gucluturk

ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

*Az tehlikeli sınıfında yer alan ve çalışan sayısı 50 den az olan işyerleri için sorumluluk başlangıç tarihi: 01.07.2014
    *Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alıp çalışan sayısı 50 den az olan işyerleri için sorumluluk başlangıç tarihi: 01.07.2013
    *Diğer işyerleri (Çalışan sayısı 50 den fazla olan) 01.01.2013 tarihlerinden itibaren kanunun yükümlülüklerinden sorumlu olacaktır.

Oteller diğer işyerleri olarak geçiyor bu durumda.

15. misg

misg TÜİSAG Üyesi

Ortada bir kavram kargaşası var. Bünyesinde bulundurmak ne demek? Bakanlık yetkilileri bunu şirket bünyesinde sigortalı olmak şeklinde yorumluyor. Yani şirket eğer ortak sağlık biriminden hizmet almıyorsa ya bünyesindeki uzmanla sözleşme yapacak ya da kısmi süreli olarak uzman veya hekimi sigortalı gösterecek.

Oysa uzman ve şirket arasında yapılan sözleşme, uzmanı zaten şirket bünyesine katmaktadır. İster fatura ister serbest meslek makbuzu kessin değişmez. Sigortalı olmakla şirket bünyesinde bulunmak arasında bağ yok aslında.

Ancak bakanlığa sorduğumuz sorularda cevap "sigortalı olmalıdır" şeklinde geliyor. Bunda da o kadar çok sorun çıkıyor ki. Örneğin 3 firmayla çalışıyorsanız 5er gün sizi sigortalasa 15 gün eder. Eeee geri kalan 15 günü nasıl sigortalayacaksınız. Başka bir sorun da şu, yıllardır makbuz ve fatura kesen uzman ve hekim arkadaşlarımız işverenin karşısına geçip beni sigortalı göstermeniz gerekiyor diyince işveren bunun altında başka şeyler arayacak, maliyetim artıyor diyecek yok ihbar-kıdem diyecek.... Aylıklayın pirinç tarlasını.....

mikrop bu yazıya teşekkür etti.
  16. mikrop

mikrop TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar buarada TMMOB'den bakanlığa İSG UZMANLIĞI Yetki ve Sorumluluğu hakkında Yönetmelik taslağında değişiklik yapılması için TEKLİF SUNULMUŞ ! Anasayfaya konu açamadım..Açan olursa iyi olur..Bilmeyenlerde görsün..Bu teklifte İSG uzmanlarının maaşları hakkında bir standard teklifide olmalıydı..3 kuruş için kimse binlerce tazminat ödemek veyahut Hapis yatmak istemez sanırım..

http://www.tmmob.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=8433

17. uzakkk

uzakkk TÜİSAG Üyesi

DEĞERLİ ARKADAŞLAR,
    İdari para cezaları ve uygulanması

MADDE 26 'nın uygulanabileceğine inanıyormusunuz. Sizce işverenler bu cezaları ödeyebilecekmi?? Bir işyeri hekimi olarak yaklaşık 5 aydır çalışabileceğim bir yer arıyorum. Önerdikleri ücretleri zaten biliyorsunuz. Komik rakamlar. Ocak 2013 ten sonra da hiçbirşey değişmeyecektir. Bu nedenle Doktor olarak çalışmayı yeniden tercih ettim. Tüm arkadaşların Bayramını kutlar başarılar dilerim....

18. pınarE

pınarE TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar 2014 te kamuya girebiliyor muyuz? peki burda hangi KPSS puanı geçerli olacak

19. Onur ATALAY

Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

kamuya girmiyorsunuz. kamu iş güvenliği sistemine dahil oluyor.

20. oezguel

oezguel TÜİSAG Üyesi

ocak değil de, kanunun yayınlandığı tarihten itibaren 1 yıl yani haziran 2013 olması gerekmez mi?

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica