Günün Konusu Öfkenizi Nasıl Kontrol Ediyorsunuz? (08.04.2014)

Konu, 'Günün Konusu' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Günaydın arkadaşlar.
    Bugün öfke kontrolü hakkında konuşmak istedim sizlerle birlikte.
    Öfkenizi nasıl kontrol ediyorsunuz?

uzmancan, Hakan ÖZTÜRK ve Ayşe Bekoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  2. JKAHRAMAN

JKAHRAMAN TÜİSAG Üyesi

Kesinlikle kontrol mekanizmam yok, malesef izmirde bayan olarak araba kullanmak zorunda kalmam dolayısıyla özellikle trafikte öfkeme hiç hakim olamıyorum, eşim ambulans kullanır gibi araba kullandığımı söylüyor bir elim sürekli kornada :)

3. celal kılınç

celal kılınç TÜİSAG Üyesi

yapılacak iş ve/veya eylemin doğacak sonucunu öngörüp kabullenemeyen insanlar öfkelerini kontrtol edemezler.

uzmancan, Zeyynep, Hakan ÖZTÜRK ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  4. JKAHRAMAN

JKAHRAMAN TÜİSAG Üyesi

Celal bey görüşünüze saygılıyım ama katılmıyorum malesef

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Hakan ÖZTÜRK ve Ayşe Bekoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  5. Gülşen ÇETİN

Gülşen ÇETİN TÜİSAG Üyesi

Susarim ve kendi icimde o kisiyle kavga ederim. Sesli düşünmem, düşünürsem kötü olur :) kesinlikle ortamdan uzaklaşmaya çalışırım yada duymamaya çalışırım.

uzmancan, Hakan ÖZTÜRK, Gamze ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  6. Ayşe Bekoğlu

Ayşe Bekoğlu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Kesinlikle kontrol etmiyorum :) gerek de görmüyorum:) yüksek sesle kavga eden birisi değilimdir o yüzden söyleyecek olduğumu söyler orada bırakırım :)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

uzmancan, Hakan ÖZTÜRK, JKAHRAMAN ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  7. FUNDA3426

FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

Allah bi sakinlik veriyo öyle durumlarda , karşımdaki sinirlendikçe gülümsüyorum. Tabi kendisi daha çok sinirleniyo haliyle ama elimde değil :)

8. Hakan ÖZTÜRK

Hakan ÖZTÜRK TÜİSAG Üyesi

Ona kadar saymak iyi geliyor. Bazen yüze kadarda saysan fayda etmiyor:)

9. asistoli

asistoli TÜİSAG Üyesi

gökyüzünün maviliğine bakarım biraz olsun sakinleştirir (tabi hava güzel ve açıksa :D)

uzmancan, Gamze, Ayşe Bekoğlu ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  10. celal kılınç

celal kılınç TÜİSAG Üyesi

bu durumlarda mavi, kırmızı gibi görülebilir

Hakan ÖZTÜRK ve Ayşe Bekoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  11. Gülşen ÇETİN

Gülşen ÇETİN TÜİSAG Üyesi

Funda hanim sizin ki daha kötü ama karsi taraf için tabi :)

Hakan ÖZTÜRK, uzmancan, FUNDA3426 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  12. Gamze

Öfkemi tamda az önce yutkunarak, dilimi isirarak kontrol ettiğimi gördüm...

Last edited: 8 Nisan 2014
    Hakan ÖZTÜRK, uzmancan, Zeyynep ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  13. asistoli

asistoli TÜİSAG Üyesi

:D

Last edited by a moderator: 8 Nisan 2014
  14. asistoli

asistoli TÜİSAG Üyesi

ÖFKE KONTROLÜ NASIL SAĞLANIR?

Haklıyken Haksız Duruma Düşebilirsiniz

Öfkenizi kontrol edemezseniz, haklı olduğunuz durumda bile haksız duruma düşebilirsiniz. Sinirinizi doğru bir şekilde ifade edememeniz, geri dönülmesi imkansız durumlara ve pişmanlıklar yaşamanıza sebep olabilir. Öfkenizi sağlıklı bir biçimde aktarabilmek için önce kendinizi tanımanız ve isteklerinizi bilebilmeniz gerekir. Duygularınızı açıkça ifade edebiliyor ve sorumluluklarınızı biliyorsanız, olumsuz duygularınızı da karşı tarafa sağlıklı bir biçimde aktarabiliyorsunuz demektir.

Öfkenizi Kontrol Etmenin Yolları

• Öfkenin sağlıklı bir şekilde ifade edilebilmesi için öncelikle bazı farkındalıkları kazanmanız gerekir. Ne istediğini bilen, duygularını tanıyan ve düşüncelerini tespit eden insan, hislerini de doğru bir şekilde ifade eder.

• Öfkeli olan insan, olayları istemeden abartılı ve çarpıtılmış olarak algılar. Öfkenin hangi düşünceyle arttığını ve azaldığını gözden geçirin.

• Olumsuzluk ifade eden ve öfke uyandıran "Asla" ya da "Her zaman" gibi sözcükleri zihninizde yakalamaya çalışın. Bu sözcüklerle başlayan cümleler kurmak, öfkelendiğinizde haklı olduğunuzu düşünmenize yol açar. Durumla ilgili yargıyı koyduğunuz için de problemin çözümüne katkıda bulunmaz.

• Öfkeli insanlar genellikle düşünmeden yargılama ve bu yargıları yönünde davranma eğilimindedirler. Öfkeli olduğunuzda önce yavaşlayın, gösterdiğiniz tepkileri gözden geçirin, aklınıza gelen ilk şeyi söylemeyin, asıl söylemek istediğiniz şeyi düşünün, karşınızdaki kişinin söylemeye çalıştıklarını dinlemeye ve anlamaya çalışın, hemen cevap vermeyin.

• Öfkenizin altında yatan gerçek düşünceyi bulmaya çalışın. O ortamdan bir süre uzaklaşıp, sakinleşmeye çalışın. Kendinizin ve karşınızdakinin öfkesinin kontrolden çıkmasına izin vermeyin.

• Derin nefes alıp verme egzersizleri yapıp, sakinleştirici durumlar hayal etmeye çalışın. Bu sıra da kendinize "Sakin ol!" ya da "Gevşe!" diyerek telkinlerde bulunun.

Unutulmamalıdır ki, öfke duygusunu yok edemeyiz, mutlaka öfkelenmenize sebep olacak olaylar yaşanacaktır. Yaşamda her zaman için engellerle, kayıplarla ve istemediğiniz durumlarla karşılaşma olasılığınız vardır. Bunu değiştirmek imkansız. Olaylara bakış açınızı değiştirmek sizin elinizdedir. Bakış açınızın değişmesi, olayların sizde yarattığı öfke duygusunu taşınabilir boyuta indirgemenize ve doğru biçimde ifade etmenize yardımcı olacaktır.

@hürriyetaile, 24.10.2011

Hakan ÖZTÜRK, uzmancan, gülhan_ ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  15. Gamze

Tebdili mekanda ferahlık var derler, sanırım bu da bir çözüm :D

uzmancan, Hakan ÖZTÜRK ve Ayşe Bekoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  16. gülhan_

gülhan_ TÜİSAG Üyesi

Kontrol etmekte en fazla zorlandığımız duygu öfkedir. Öfkenin altında yatan duygu aslında insanın kendini tehlikede hissetmesidir. Bilim adamları öfkeyi kontrol etmenin iki yolu olduğunu söylüyorlar:

Öfkenin altında yatan nedenleri sorgulama

Öfke daha başlangıç noktasındayken kontrol etmeye çalışmak

Öfkelenmeye başladığımızda fiziksel olarak değişiyoruz.Kan parmaklara iniyor, gözbebeklerimiz büyüyor, ses titremeye başlıyor, ellerimiz terlemeye başlıyor. Yani öfkelendiğimizin farkına varıyoruz. Bu durumda yapılacak şey hem kendimizin hemde karşı tarafın öfkesinin nedenini anlamaya çalışmak ve kendimizi sakinleştirmek. Zamanla bunun tekrar ederek öfekenin nedenini ortadan kaldırabiliriz.Duygularını kontrol edebilen insanlar

Duygularını farkedip isimlendirebilir ve yeri geldiğinde ortaya koyabilir.

• Kendi sınırlarını bilir, güçlü ve zayıf yanlarını gerçekçi biçimde değerlendirir
    • Hayata karşı olumlu bir bakış açısına sahiptir
    • Kendi değerleriyle ilgili güçlü ve olumlu duygulara sahiptir
    • Olumsuz bir duygu yaşadığında bu duygu altında ezilmez ve bu duyguya takılıp kalmaz

Duyguları idare edebilme örneklendir. (düdüklü tencere den bahsedilir)

Öfke Kontrolü İnsanların kontrol etmekte en çok zorlandıkları duygu öfkedir. Öfke hiçbir zaman sebepsiz değildir, ama nadir olarak iyi bir nedeni vardır. Öfkeyi dışa vurmak da, öfkeyi azaltmak yerine aksine arttırır. Öfke öfkeyi besler. Aklın frenlemediği hiddet, patlayarak şiddete dönüşür. Kişinin sürekli olarak öfkelenmesine neden olan olayı düşünmesi, kendini tehdit altında hissetmesi ve sinir bozucu bir olaya tanıklık etmesi öfkesini arttırır. Öfkeyi kontrol etmek için 1.kişi odak noktasını değiştirebilir, dikkatini başka yöne çevirebilir; 2.kendisinde öfkeye yol açan düşünceler zincirini bulabilir ve 3.ortamı değiştirebilir, öfkelendiren kişiden bir süre uzak kalabilir.

17. Ahmet Özcan

Ahmet Özcan TÜİSAG Üyesi

Nadiren kontrol edebildiğim bir duygudur kendisi :k_kızgın:

Hakan ÖZTÜRK, uzmancan, gurolcay ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  18. gurolcay

gurolcay TÜİSAG Üyesi

asla kontrol edemem.. çabuk sinirlenirim bağırır çağırırım sonra sinirim geçer. bilen bilir beni zaten kabullenir.. kabullenmeyen de benimle uğraşmasın..

Hakan ÖZTÜRK, uzmancan, nacar ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  19. JKAHRAMAN

JKAHRAMAN TÜİSAG Üyesi

Aslında çabuk sinirlenmem ama bazen (sanırım ikizler burcunun özelliği olsa gerek) hiç takılmaması gereken bir şeye acayip takılır ve işi sonuna kadar (bu mahkeme olur, karakol olur, bakanlık olur) götürürüm. Bir keresinde lux bir cafede kaveyi getiren garson kahveyi kokladı diye sağlık bakanlığına şikayet ettirip kapattırmıştım, yaklaşık 10 taneye yakın böyle sonu karşı taraf için kötü biten vukuatım olmuştur, ama mutlaka karşı tarafın benim tetikleme noktamı geçmesi olayın çıkmasına nedendir.

Hakan ÖZTÜRK, uzmancan ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
  20. Gökçen SERÇE

Gökçen SERÇE TÜİSAG Üyesi

öfkemi kontrol etmek ıstemıyorum....ama kontrol etmek de lazım ..
    esasında senı ne sinirlendirdiyse içinden geçdiği gibi yapıp kızacaksın....
    ama yapamıyoruz ısde... idare ediyoruz ..
    ve kendimiz
    i yakıyoruz
    ....öfken karşı tarafı değiştirmiyorsa değmez...
    bırak avcundakı ateşi daha fazla yanma....

Hakan ÖZTÜRK ve uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica