OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi

Xzenon

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi

Kuruluşun faaliyetleri ile ilgili tehlikeleri belirlemek, riskleri değerlendirmek ve gerekli olan kontrol metotlarını geliştirmek ve uygulamak amaçlı oluşturulmuş bir standarttır. Planlama, yürütme, kontrol etme ve iyileştirme esasına dayalı şartların sağlanmasını gerektirir. Şartları incelediğinde İSG risklerinin yönetimini kolaylaştıran, tüm yönetim sisteminin bir parçası olduğu görülmektedir. Mevzuata uyum ve sürekli iyileştirme İSG politikasının taahhütleri arasında yer almak zorundadır. Politikayı başarmak için belirlenmiş ölçülebilir hedeflerin izlenmesi, uygunluk değerlendirmeleri ve sonuçlarına bağlı olarak düzeltici/önleyici faaliyetlerin gerçekleştirilmesi İSG 18001 standardının yönünü ortaya koymaktadır. Dokümante edilmiş bir sistem olmakla birlikte sahadaki yüksekte çalışmalara, ateşli işlere, sıkışık/kapalı alan çalışmalarına, elektrikle ilgili işlere ve benzerlerine karşı kontrolü sağlamak amacıyla metotlar geliştirilmesi esastır. Acil hallerde(yangında, depremde, selde / taşkında, sızıntıda, sabotajda vb) yapılması gerekenleri planlamak, tatbikatlarla bu planları denemek standardın önemli şartları arasında yer almaktadır. Amaç kazaların oluşmasını önlemektir. Bu yüzden düzeltici olmaktan çok önleyici çalışmalara odaklanır. Sadece kazaların değil, hasarsız olayların da izlenmesi, değerlendirilmesi ve tedbirler alınmasını talep eder.

İSG Yönetim Sisteminin Faydaları

l Çalışan, tedarikçi ve ziyaretçilerin maruz kaldıkları risklerin kontrol altına alır.
l Yaralanma ve hastalıklarla ilgili yapılan çalışmaların ciddiyetini ve kapsamını azaltır.
l Çalışan motivasyonunu ve üretkenliği arttırır
l İş-işçilik kayıplarının en aza indirir.
l Rekabet üstünlüğü sağlar.
l Mevzuata uyumu getirir.
l Firma itibar ve pazar payının arttırır.
l Maliyet kontrolünü geliştirir.
l İyi kamu/çalışan/tedarikçi ilişkileri sağlar.

İş Sağlığı ve Güvenliği

Çalışanların, geçici işçilerin, müteahhit personelin, ziyaretçilerin ve çalışma alanındaki diğer insanların refahını etkileyen faktörler ve şartlar, iş sağlığı ve güvenliğini tesis eder. Bu refahın oluşturulmasında iş kanunu ve ilgili yönetmelikleri önemli bir rol oynamaktadır. Aşağıda bu refahı belirleyen bazı örnekler verilmiştir:
l Bir iş ekipmanı olarak forkliftin çalışma güzergahının çalışan hareketinden ayrılmış olması,
l Yeterli aydınlık seviyesinin sağlanmış olması,
l Gürültü seviyesinin belirlenmiş ve sonucuna bağlı olarak tedbirin alınmış olması,
l Güvenlik kuralları konusunda çalışanların, taşeronların ve kuruluşta bulunabilecek diğer kişilerin bilinçlendirilmiş olması,
l Tehlikeli kimyasallarla çalışmalarda ürün güvenlik bilgi formlarına uyulması,
l Kişisel koruyucuların kullanılıyor olması,
l Satınalma işlemlerinde sağlık ve güvenlik kriterlerine uygun malzeme, makine vb alınması,
l Bakım esnasında sağlık ve güvenlik kurallarına uygun hareket ediliyor olması,
l Vb.

OHSAS 18001 Standartlar Serisi

Belgelendirme amaçlı kullanılan standart: TS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri - Şartlar (Tadil 1) 08.02.2005
Kılavuz amaçlı kullanılan standart: TS 18002 İş Sağlığı Ve Güvenliği Yönetim Sistemleri – TS 18001 Uygulama Kılavuzu 24.02.2004

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.