Ohsas 18001 olmazsa olmaz mıdır?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Esat ÜN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

Bir işletmede isg faaliyetlerinin düzenli ve sürekli yürütülmesi için ohsas şart mıdır yoksa angarya mıdır.

veya bir firmanın ohsasa sahip olması iş güvenliğine önem verdiğini gösterir mi,
    veya tam tersi şekilde ohsas olmayan firmada iş güvenliği yok mudur?

fikirler nelerdir?

2. yusuf.dulda

yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

OHSAS da her yıl uygunluk değerlendirmesi yapılmaktadır. Bu nedenle Belgenin devamlılığının sağlanması için önlemleri almak zorunluluktur. Biraz evrak angaryası var ama özellikle İş Güvenliği Uzmanları için fazlasıyla yardımı dokunabilecek bir standarttır. Bir düşünün; İş Güvenliği Uzmanı olarak işverene yapılması gerekenleri söylediğinizde aldığınız tepki ile, bu ileri OHSAS için zorunluluk olarak belirttiğinizde aldığınız reaksiyon nasıl olur??? Kesinlikle firmalarda uygulanmalı...

esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
  3. okko

okko TÜİSAG Üyesi

Esat Bey' in bakış açısına yaklaşmak gerekirse.

Öncelikle OHSAS bir zorunluluk değil kesinlikle ve her OHSAS a sahip firma da iş güvenliği prosedürleri kusursuz yürüyorda diyemeyiz. Ya da OHSAS belgesi olmayan firma içinde bu firma kesinlikle iş güvenliği konusunda 0 dır dar diyemeyiz.

Kısaca yönetim sistemlerinin hepsi aslında firma içerisinde konusuyla ilgili bütün gereksinimlerin bir kural ve plan içerisinde düzenli bir şekilde yapılarak bu zorunlulukla firmaya şekil verme operasyonudur.

Ben yıllarca hep bu şekilde yaklaşırım yönetim sistemlerine ve bence yönetim sistemleri bir gereksinimdir fakat bizim ülkemizde maalesefki ihalye girme aracı olarak görülmektedir.

4. Abidin Dede

Abidin Dede TÜİSAG Üyesi

biraz da yeni moda bu..önceleri iso 9000 furyası vardı.. keşke hakkıyla uygulanabilseler..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

bence OHSAS 18001 olmazsa olmaz değil, iş güvenliği prosedürlerini ve uygulamalarını, firmanın isg politikası çerçevesinde belge ve formlara dayandırarak, biraz daha kayıt altında tutulabilir ve denetlenebilir hale getirmektir.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica