OHSAS 18001 Standart Maddeleri ve Kısa Açıklamaları

Xzenon

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
OHSAS 18001 Standart Maddeleri ve Kısa Açıklamaları
Genel Şart
İSG 18001 sisteminin kurulması ve uygulanması talep edilir.
İSG Politikası
Yazılı hale getirilmesi, mevzuata uyum ile sürekli iyileştirme taahhüdünü içermesi zorunludur.
Planlama
Tehlike Tanımlaması, Risk Değerlendirmesi ve Risk Kontrolü
Tüm faaliyetler (taşıma, depolama, imalat, tasarım vb) ve sahalar (trafo dairesi, merdivenler, platformlar, depo alanları, kazan dairesi, enerji hatları-elektrik-gaz, imalathaneler vb) dikkate alınarak tehlikeler belirlenir, riskler değerlendirilir(OlasılıkXŞiddet) ve risklerin kontrolü için planlama yapılır.
Yasal ve Diğer Şartlar
Mevzuat (kanun, yönetmelik, tebliğ vb) incelemesi yapılarak tabi olunanlar belirlenir. Güncel olmaları sağlanır. Tehlikeli ve ağır işler yönetmeliği, iş sağlığı ve güvenliği kurulları yönetmeliği, gürültü yönetmeliği, titreşim yönetmeliği, ekranlı araçlarla çalışmalar yönetmeliği, tehlikeli kimyasallarla çalışmalar yönetmeliği vb.
Hedefler
Politika, mevzuat, riskler, sürekli iyileştirmeler dikkate alınarak hedefler saptanır. ölçülebilir olmaları sağlanır ve izlenerek önlemler alınır. Yönetimce izlenmesi ve değerlendirilmesi standart şartıdır.
İSG Yönetim Programları
Hedeflere ulaşabilmek amacıyla programlar oluşturulur. Faaliyet, zaman, kaynak planlaması yapılır.

Uygulama ve Çalıştırma

Yapı ve Sorumluluk
Görev tanımları dokümante edilir. Yönetim temsilcisi, iş güvenliğinden sorumlu teknik personel, işçi temsilcisi, iş yeri hekimi vb atanır.
Eğitim, Bilinç, Yeterlilik
Eğitimler (ilk yardımcı eğitimi, yangın eğitimi, kişisel koruyucu ekipman kullanımı eğitimi vb) planlanır, kayıtları tutulur, etkinlikleri değerlendirilir. Vinç operatörü, elektrik ustası vb işler için yeterlilik sağlanır.
İstişare ve İletişim
Acil hallerde dahil sistemin etkin kılınması için iletişim metotları belirlenir. Uygulanması planlanan sağlık ve güvenlik kurallarıyla ilgili olarak çalışanların görüşleri alınır.
Dokümantasyon
Sistem standart şartları dikkate alınarak yazılı hale getirilir.
Doküman ve Veri Kontrolü
Oluşturulan dokümanlar ve veriler; onaylama, dağıtım, güncel olmalarının sağlanması, saklama süreleri, elden çıkarılmaları vb konularla ilgili olarak kontrol altında tutulurlar.
Çalıştırma Kontrolü
Sistemin performansını etkileyecek faaliyetlerle ilgili metotlar geliştirilir. Tasarımdan satışa, depolamadan imalata kadar tüm aşamalar dikkate alınır.
Acil Haller
Acil haller belirlenir ve eylem planları hazırlanır. Tatbikatlar yapılır, kayıtları tutulur.

Kontrol ve Düzeltici Faaliyet
Performans Ölçümü ve İzleme
Sistemin performans ölçümü için değişkenler belirlenir. Hedefler ve mevzuat performans ölçümü ve izlemede belirleyicidirler. İzleme ve ölçme ekipmanı kalibre edilir. Desibelmetre, gaz analizör cihazı vb
Vak’a, Kaza, Uygunsuzluklar Düzeltici-Önleyici Faaliyet
Potansiyel / fiili uygunsuzluklar için önleyici / düzeltici faaliyetler başlatılır ve etkinlikleri takip edilir. Kazalar ve hasarsız olaylar kayıt altına alınır.
Kayıtlar
İSG Kayıtları tanımlanır ve muhafaza edilir. Gürültü ölçümleri, imisyon ölçümleri, tetkik raporları vb
Tetkik
Tetkikler planlanır. Sistemin planlamalara uygun ve etkin bir şekilde uygulanıp uygulanmadığının tespiti yapılır. Tetkikçilerin bağımsız olması sağlanır. Tetkik kayıtları tutulur.

Yönetimin Gözden Geçirmesi

Yönetim, sistemin performansını gözden geçirir. Politika, hedefler, programlar, tetkikler vb konular gündem maddelerini oluştururlar. İyileştirme kararları alır. Gözden geçirme kayıtları muhafaza edilir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.