Talimat Oksijen Tüpü Kullanma Talimatı

Xzenon

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
OKSİJEN TÜPÜ KULLANMA TALİMATI
Oksijen tüpü ventillerini yağlı elle kesinlikle açıp kapamayınız.
Ateşlenebilir maddeleri özellikle yağları oksijenden uzak tutunuz.
Ventil ve asmalarını kendiniz değiştirmeyiniz.
Tüpleri kullanırken ve naklederken herhangi bir darbeye maruz bırakmayınız.
...
Devamı ektedir.

Ekli dosyalar

• oksijentup.ppt
    78.5 KB · Görüntüleme: 3,891

senemmm

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Oksijen tüpüne takılan emniyet ventili gaz kullanımını engeller mi? İşçiler yarıya kadar kullanabiliyoruz onu takınca dediler, önceki inşaatlarda da izin vermişler güya kullanmamalarına. Bana mantıklı gelmedi. Bu konuda net bilgisi olan var mı?

H. Berkay Yalçın

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
Oksijen tüpüne takılan emniyet ventili gaz kullanımını engeller mi? İşçiler yarıya kadar kullanabiliyoruz onu takınca dediler, önceki inşaatlarda da izin vermişler güya kullanmamalarına. Bana mantıklı gelmedi. Bu konuda net bilgisi olan var mı?
Mrb,
Alev Emniyet Valfinin içindeki yay, sürekli baskı halinde bulunduğundan ters yöndeki gaz akışını engeller. Esprisi bu yaydır. Alçak ve yüksek basınçlarda gaz geri tepmelerinden dolayı gazların hortumlarda karışmalarını ve patlamaları önler. Alçak ve yüksek basınç kelimelerinin altını çizmekte sizin işçiler için faydası var. Dolayısıyla elbette bir basınç ayarı söz konusudur. Yarıya kadar kullanabiliyoruz diye bir bahane olamaz.
Şu var, ventiller çeşit çeşittir. Siz doğru ventili kullanıyor musunuz? Bu önemlidir. Hortum arası için oksijen mi, propan için mi, yanıcı gaz için mi kullanıyorsunuz? Kaç barlık basınçta ve hangi debide (metreküp/saat) kullanılacağı ne için kullanıldığına göre değişir. Ve bu anlamda kullanacağınız ventiller de değişir. Kimi 1,5 barda bellir bir debidedir, kimi 10 barda belli bir debidedir.

H. Berkay Yalçın

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
Bir ekleme, bakım sorumlunuzla beraber ilgili gaz firmalarından da destek alırsanız faydalı olur. Çünkü onların, debi ile ilgili hamlaçların arkasına veya hortumların arasına ventillerin takılması yönünde önerilerini değerlendirmeniz faydalıdır.

murat2242

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İşçi kesim yaparken basıncı yüksek olsun hemen işini bitirsin ister.Alev tutucularda belirli bir zaman aralığından sonda içerisinde yağ birikmesi neden olduğu için tıkanma yapıyor ve gaz az geliyor.Bu yüzden belirli periyotlarla değiştirilmeyen alev tutucular ekstradan tehlike (parlamaipatlama.yangın.) oluşturabiliyorlar.

O

ozgurisguvenlik

Guest
Olmaz öyle neden, kesinlikle takılmalı onaylı deftere yazın

Reyyan KARABIYIK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba fabrikada çalışıyorum oksijen tüplerinin kullanımı sırasında fabrika sahasında iş sırasında ki bazen haftalar sürüyor tüp arabaları oksijen tüpü ile birlikte güneşte bekletiliyor araçları gölgeye çektirmek tek başına yeterli olmuyor daha kalıcı bir çözüm arıyorum araçların kendi gölgesinin sağlaması gibi Bunun için bir marka yada model bulamadım konuyla ilgili tavsiyeleriniz varsa veya bu fikrime ait bildiğiniz modeller var mı?

nurhny

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba, Oksijen tüpleri için genel bir stok alanı oluşturmak faydalı olacaktır. Güneşten korumak için üzerini tamamen kapatıp yan ve önlerini kısmi kapatırsanız içeriye havalandırma yapmanıza gerek olmaz. Boş ve dolu tüpleri de ayrı bölmelerde stoklamak gerekiyor.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    78.4 KB · Görüntüleme: 57

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Selam
Bizlerin işi, işin emniyetli şekilde yapılmasını sağlamak kadar, makul ve kabul edilebilir pratikte uygulanabilirliği olan öneriler getirmek. Ancak malesef bu tür önerileri getirdiğimiz zaman işveren (özellikle sevgili satınalmacı arkadaşlar :) ) hemen "bu bir yatırım gerekiyor" ya da "maliyeti yüksek gelir bunun" vs. vs. vs. diye karşı çıkıyorlar. Oysa maliyet-ömür-etkilik-yarar diye dörtlü bir kavram var.
Anladığım kadarı ile bizim seyyar oksijen kaynak arabalarından (eşeklerden :) çok özür ama saha dili ) bahsediyorsunuz.
İşverene şöyle bir öneri getirebilirsiniz, SEYYAR SUNDURMA. İnternet üzerinde araştırır iseniz bir çok çeşidinin olduğunu görebilirsiniz. Çalışma alanında, kullanım yoğunluk noktalarına göre bir plan yapıp, buna göre seyyar sundurma ihtiyacınızı ortaya koyabilirsiniz. Zaten seyyar sundurmalar tekerlekli olduğundan dolayı, iş noktasının değişiminde yerlerini değiştirmek kolay olur. Bir tek dez avantajları var, o da örtü brandasının zaman içinde çevresel etkilerden dolayı erimesi ama değiştirilebilir bir konu.
İşvereni ikna edebilmek için "bu seyyar sundurmalar oksijen ve LPG tüplerini ve aynı zamanda istirahatler esnasında çalışanları güneşin vb. olumsuz çevresel etkilerden korur. İstenildiği zaman fabrika bahçeside dinlenme alanı oluşturmada kullanılabilir, açıkta depolanması uygun olmayan malzemelerin zorunluluk nedeniyle açıkta bırakıldıklarında bunları koruma için de kullanılabilir vs. vs. " diyebilirsiniz. Fakat şunu unutmayın, bizim kaynakçılar o sundurmanın altına girip, tüp arabalarının yanında sigara da içmesini sevebilirler :) :)
İyi çalışmalar

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.