Haber Okullarda Iş Güvenliği Uzmanı Bulundurulacak

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı İle İlgili Haberler' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Serçin YAPRAK

Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi

Okullarda İş Güvenliği Uzmanı Bulundurulacak

1.jpg

Efe Boz henüz 6 yaşındaydı. Ana sınıfına giderken okul tuvaletinde lavabonun üzerine düşmesi sonucu 4 sene önce hayatını yitirmişti. Yunus Eser 13 yaşındaydı, 2 sene önce elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetmişti. Milli Eğitim Bakanlığı bu tür olaylarının yaşanmaması için okullarda iş sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili bir genelge yayınladı. Artık her okulda bir iş güvenliği uzmanı olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmen ve diğer çalışanların sağlık ve güvenliği için 81 ildeki Bakanlık binalarıyla okul ve kurumlara ait binalar ve eklentilerinin uygun fiziki koşulları taşıyıp taşımadığının incelenmesi ve okullarda iş güvenliği uzmanı bulundurulması amacıyla illere genelge gönderdi.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun merkez ve taşra teşkilatı birimlerinde uygulanması için önemli bir adım atan MEB, özellikle eğitim ve öğretim ortamlarının sağlık ve güvenlik açısından yeterliliğini arttırmak ve sürdürülebilirliğini sağlamak için bir dizi uygulamayı önümüzdeki eğitim öğretim döneminde hayata geçirecek. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı imzasıyla illere gönderilen genelgede, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun, kamu ve özel sektör ayrımı yapılmaksızın bütün işyerlerinde, çırak ve stajyerlerde dahil olmak üzere; öğretmen, memur, hizmetli, işçi, sözleşmeli personel gibi tüm çalışanlara uygulandığı belirtildi. Genelgeye göre, Bakanlık merkez teşkilatında ve 81 il milli eğitim müdürlüklerinde en az bir İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi (İSGB) oluşturulacak. İSGB'ler merkez ve taşra teşkilatı birimlerinde, çalışma ortamlarında sağlık ve güvenlik açısından gerekli tedbirlerin alınması için izleme ve değerlendirme çalışmalarını sürdürecek.

Kurum yöneticisi tarafından çalışan sayısına bağlı olarak çalışma barışını gözetecek şekilde seçimle ya da atama yoluyla, yeteri sayıda, çalışan temsilcileri belirlenecek.

50'den fazla çalışan olan okullarda kurullar oluşturulacak

50 ve daha fazla çalışanın bulunduğu okul ve kurumlarında, İşyeri Sağlık ve Güvenlik Kurulu oluşturulacak. Bakanlığın, merkez ve taşra teşkilatı ile okul ve kurumlarında risk değerlendirmesi, kurum yöneticisi veya kurumda görevli iş güvenliği uzmanı, il İSGB uzmanlarından destek alınarak, risk değerlendirmesi ekibi tarafından yaptırılacak. Bu kapsamda, farklı kaynaklardan ödenmek üzere, hizmet alma yoluyla risk değerlendirmesi yapılmayacak.

İş güvenliği sertifikası olan öğretmenler tespit edilecek

Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatında görevli personel ile okul ve kurumlarda görevli öğretmenlerden iş güvenliği sertifikası olanlar, İSGB'lerin koordinesiyle tespit edilecek. Bu kapsamda her okula iş güvenliği uzmanı görevlendirilecek. İş güvenliği uzmanları; ilgilinin isteği ve yeterlilikleri, norm kadro fazlası olması, iş yeri tehlike sınıfı gibi hususlar göz önünde bulundurularak valiliklerce geçici olarak görevlendirilecek.

Valiliklerce tam zamanlı iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilecek olan öğretmenlerin norm kadro fazlası olması gerekecek. Bu durumda öğretmen olmaması halinde diğer personelden istekli olanlar görevlendirilecek. Bu şekilde görevlendirilenlere herhangi bir ek ödeme yapılmayacak.

Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'nda ödenek tahsis edilmesi halinde, kısmi zamanlı görevlendirmelerde, ayda 80 saate kadar mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, çalışabilecekleri toplam saatlere göre mevcut görevlerinin dışında çalışanlar görevlendirilecek.

İş yeri hekimliği için Sağlık Bakanlığı Toplum Sağlığı Merkezleri veya aile hekimlerinden istekli olanlar arasından, tam zamanlı veya kısmi zamanlı görevlendirme yapılacak.

Merkez ve taşra teşkilatı ile okul ve kurumlardaki personelin İSG eğitimleri, tehlikeli sınıfta yer alan birimler için 2 yılda 12 saat, az tehlikeli sınıfta yer alan birimler için 3 yılda 8 saat olmak üzere yapılacak.

Bakanlığa bağlı kurumlardaki döner sermaye işletmelerinde çalışan işçiler ile farklı statülerde tehlikeli ve çok tehlikeli iş kollarında çalışan işçiler ve mesleki teknik eğitim atölye ve laboratuvarlarından tehlikeli ve çok tehlikeli ortamlarda çalışanların mesleki eğitim belgesine sahip olması gerekecek. Belgesi olmayanlar Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı merkezlerce belgelendirilecek.

Meslek okulları denetlenecek

Mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarında iş yeri ortam faktörlerinin ölçümleri İSGB'ler, tarafından yapılacak. İSGB'ler, İşyeri Ortam Ölçümleri, Analiz ve tetkiklerini yapacak.

Ölçümlerden elde edilen değerlerin sağlığı ve güvenliği tehdit etmesi durumunda, acil önlem alınması için yetkililer ve ilgililer doğrudan bilgilendirilecek, gerekirse işin durdurulması için İSGB yetkililerine bilgi verilecek.

Bakanlığa bağlı Ders Aletleri Yapım Merkezi, Ölçme ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü Baskı ve Sevk Hizmetleri Matbaası, Mesleki Teknik Eğitim Okulları, Yaygın ve Mesleki Teknik Okulları gibi tehlikeli iş yerlerinde her 10 çalışan için bir ilk yardımcı, az tehlikeli iş yerlerinde ise 20 çalışan için bir ilk yardımcı görevlendirilecek. İlk yardımcı bulunmayan okul ve kurumlarda ise Sağlık Bakanlığı ile yapılacak işbirliği çerçevesinde, ilk yardımcı belgelendirmesi yapılacak. Yangın eğitimi ise İSGB'lerin organizasyonu ile il sivil savunma birimleri, il itfaiye birimlerinden destek alınarak mahallinde yapılacak.

Kaynak: http://www.cnnturk.com/haber/turkiye/okullarda-is-guvenligi-uzmani-bulundurulacak

2. yasemin KALKAN

yasemin KALKAN TÜİSAG Üyesi

bünyelerindeki öğretmen yeterli gelmez ise ne yapılacak nasıl bir yol çizilecek merak ediyorum umarım bizler için iyi gelişmeler olur hak ettiğimiz değeri kıymeti görürüz....

volkan volkan bu yazıya teşekkür etti.
  3. AKIN ÇOBN

AKIN ÇOBN TÜİSAG Üyesi

umarım sonu hayırlı olur. diplomalar bekliyor...

4. malatya44

malatya44 TÜİSAG Üyesi

Meslek Liselerinde görev yapan bir teknik öğretmen için bu görevlendirmelerin hiç bir anlamı yok.Çünkü Normal şartlarda zaten Aylık 100-110 Saat ek ders ücreti alıyor.Burada Açık olmayan husus verilecek olan 80 saatlik ücret okulda alınan ücretin içindemi yoksa dışındamı bu açıklığa kavuşmadan kimse bu görevlendirmeleri kabulleneceğini sanmam.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. sevdenur

sevdenur TÜİSAG Üyesi

kesinlikle devlet isg uzmanı alımına başlamalı neyi bekliyor merak ediyorum....

Sevgi.isg ve volkan volkan bu yazıya teşekkür etti.
  6. YASİN01

YASİN01 TÜİSAG Üyesi

iş ve meslek danışmanları birlik oldu bakanlığa kamuoyu baskısı yaptılar çok düşük puanlarla atananlar da oldu bizimde birlik olup bu fırsatı değerlendirmemiz lazım

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

isgeinstein, sevdenur ve volkan volkan bu yazıya teşekkür etti.
  7. NALAN ÖĞÜT

NALAN ÖĞÜT TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar merhaba kafam karıştı. Özel okullarda bu uygulamaya dahil değil mi ? Önceden en az 50 çalışan olması gereken durumda bir değişme mi var.? Çalışan sayısı dikkate elınmadan tüm okullarda Isg uzmanı bulunmak zorunda mı? Yoksa mevcut olan bir şeyin altını çizmek için yayınlanmış bir genelge mi bu ? Bir bilen var ise yanıtlarsa çok sevinirim.

8. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

9. hülya ünlü

hülya ünlü TÜİSAG Üyesi

Hadi hayırlısı bakalım. Ek ücret verilmezse hiçbir öğretmen kabul etmez diye düşünüyorum. Anlamadığım bu işi yapmak isteyen eğitim almış bir sürü uzman varken niye öğretmenler...

10. EEK

EEK TÜİSAG Üyesi

Muhtemelen ödenek çıkartılacak. Tahminim devlet iş güvenliği uzmanı alımı yapacak. Benim şahsi fikrim belediyeler iş sağlığı güvenliği birimi kurmalı ve sınırları içerisindeki okullara hizmet vermelidir. Sonuçta okuldaki öğretmenler kendini çalışma konusunda müdürlere bağlı hissetmemeli. Milli Eğitim Bakanlığı ya da belediyelerden atanmalı uzmanlar. Yoksa daha çok çocuk kaybederiz.

11. DeathNote

DeathNote TÜİSAG Üyesi

Hadi hayırlısı bakalım.

12. Burak Durgun

Burak Durgun TÜİSAG Üyesi

Nasıl uzman atanacak peki, öğretmenlerden mi ?

13. aysima

aysima TÜİSAG Üyesi

sanırım öncelikle okulun bünyesinden ya da MEB den olur .

14. hakan.duman

hakan.duman TÜİSAG Üyesi

Merhaba, benim yakın çevreme epeyce zamandır bahsettiğim bir konuya parmak basılmış. Ancak üzülerek görüyorum ki kimse uygulamanın gerekliliği yada uygulama detaylarıyla ilgili görüş belirtmemiş, varda yoksa buradan bizim çıkarımız ne olur arayışı. Oysa bence çok saçma olan okuldaki öğrenci üzerinden risk varlığından bahsedilmesi ancak uzman yada hekim hesabı yapılırken orada çalışan sayısının baz alınması. Yani anlamadığım şu, orada mevcut olan risklerin neredeyse tamamı öğrencileri etkilemekte ancak öğrenci sayısı değil çalışan sayısına göre hizmet alımı ve detaylar hesaplanmakta. Yetkililer ne düşünüyor bu hususta çok merak ediyorum doğrusu...

degiray, Sevgi.isg, ccuzman ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  15. rahim34

rahim34 TÜİSAG Üyesi

Devlet kurumu bile iş olsun diye yani göstermelik yapacak bu İSG işini galiba. En azından öyle görünüyor. Öğrenci falan kimsenin umrunda değil. Zaten İSG kurulu oluşturulurken muhtemelen kendilerine yakın sendika üyesi öğretmen seçecekler. Ya da uzman yetersiz deyip dışardaki ahbaplara peşkeş çekecekler...

16. serkanbey

serkanbey TÜİSAG Üyesi

Tahminen bu is ogretmenlerle zor olur.ben yeterli sayi olmaz diye dusunuyorum

17. Burak Durgun

Burak Durgun TÜİSAG Üyesi

Yeterli sayı olmayacaktır katılıyorum. Devlet bünyesinde bulunan uzmanları görevlendirir büyük ihtimalle.

18. serkanbey

serkanbey TÜİSAG Üyesi

çok iyi bir durumu ele almışsınız.kanun çalışan için yapılmış okullarda öğrenciler ile ilgili bir husus yok.öğrencinin başına bir kaza gelirse(olmaz inşallah) sorumluluk durumu ne olacak.yok öğrenci sayısıda çalışana dahil edilecekse.çok uzmana iş çıkar...

19. Ekrem uçak

Ekrem uçak TÜİSAG Üyesi

Meslek okullarında tüm öğretmenler 100 saat ücret alamıyor. sadece öğrenci yoğunluğu fazla alanlarda bu durum sözkonusu. diğerleri ancak 50-60 saat gibi alabiliyor. Fakat bakanlık hem dışardan hizmet alınmasın diyor,ayrıca kimseyede şimdilik ücret ödemeyin gönüllülük kapsamında yapılsın diyor. anlamak pek mümkün değil. o kadar risk alacaksın fakat karşılığı yok. herhangibir sııkıntı olduğun da da direkt muhatap sen olursun. eksik aksak başladı fakat zamanla yerine oturacağını sanıyorum.

20. Ekrem uçak

Ekrem uçak TÜİSAG Üyesi

Milli Eğitim Bakanlığındaki okullarda yeterince İG uzmanı olduğunu sanmıyorum. Yakın zamanda kimlerin belgesi var diye yazışma olur. O zaman her ilde ve okullarda kaç uzman var belli olur. Ayrıca norm fazlası uzman öncelikle görevlendirilsin deniyor. Bununda yeterli olduğunu hiç sanmıyorum. 2,3 ay içinde tüm bu sorular cevabını bulacaktır.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica