Okuryazarlığı Olmayan Bir Çalışanın Çok Tehlikeli İşlerde Çalışıp Çalışamayacağı

arzu esmez

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
ÇALIŞTIĞIM ÇOK TEHLİKELİ İNŞAAT ŞANTİYESİNDE SIK SIK KARŞILAŞTIĞIM BİR SORUN BU. GELEN İŞÇİLERİN ÇOĞU OKUMA YAZMA BİLMİYOR VE OKUMA YAZMA BİLMEYEN BİR ÇALIŞANA BEN İŞE GİRİŞ MUAYENESİNDE EĞİTİM SEVİYESİNİ BELİRTSEM DE ŞAHİTLE İMZASINI ALIYORUM.ANCAK A SINIFI İSG UZMANI İSE OKURYAZAR OLMAYAN BİR ÇALIŞANI ŞANTİYEYE KABUL ETMİYOR. BİR HEKİM OLARAK RUHEN VE BEDENEN YAPACAĞI İŞE UYGUN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜP ÇALIŞABİLİR RAPORU VERİYORUM İGM DE. MEVZUAT GEREĞİ İSE MESLEKİ EĞİTİM SERTİFİKASI OLMAYAN BİRİ ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE ÇALIŞAMAZ DENDİĞİ İÇİN BİZ İŞYERİ HEKİMİ OLARAK BU İŞİN NERESİNDEYİZ SİZCE? VE NE KADAR SORUMLULUKLARIMIZ VAR? OKUR YAZARLIĞI OLMAYAN ÇALIŞANA ÇALIŞAMAZ RAPORU MU VERMELİYİZ? FİKİRLERİNİZİ ALMAK İSTERİM.

Egemen_01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ÇALIŞTIĞIM ÇOK TEHLİKELİ İNŞAAT ŞANTİYESİNDE SIK SIK KARŞILAŞTIĞIM BİR SORUN BU. GELEN İŞÇİLERİN ÇOĞU OKUMA YAZMA BİLMİYOR VE OKUMA YAZMA BİLMEYEN BİR ÇALIŞANA BEN İŞE GİRİŞ MUAYENESİNDE EĞİTİM SEVİYESİNİ BELİRTSEM DE ŞAHİTLE İMZASINI ALIYORUM.ANCAK A SINIFI İSG UZMANI İSE OKURYAZAR OLMAYAN BİR ÇALIŞANI ŞANTİYEYE KABUL ETMİYOR. BİR HEKİM OLARAK RUHEN VE BEDENEN YAPACAĞI İŞE UYGUN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜP ÇALIŞABİLİR RAPORU VERİYORUM İGM DE. MEVZUAT GEREĞİ İSE MESLEKİ EĞİTİM SERTİFİKASI OLMAYAN BİRİ ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE ÇALIŞAMAZ DENDİĞİ İÇİN BİZ İŞYERİ HEKİMİ OLARAK BU İŞİN NERESİNDEYİZ SİZCE? VE NE KADAR SORUMLULUKLARIMIZ VAR? OKUR YAZARLIĞI OLMAYAN ÇALIŞANA ÇALIŞAMAZ RAPORU MU VERMELİYİZ? FİKİRLERİNİZİ ALMAK İSTERİM.
Arzu hanım merhaba,
Öncelikle şunu belirteyim şahsınıza cevaben yazacaklarım tamamen kendi düşüncem ve yorumlarımdır. Siz işyeri hekimleri olarak çalışana işe uygunluk belgesini verirken fiziken ve ruhen değerlendirme yaparak verirsiniz. Dolayısı ile mesleki eğitimi veya okur yazarlığı sorgulamak işe giriş periyodik muayene raporu adımlarından olmadığı için sizlerin bu konuda tespit yapma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Sonuç itibari ile işe giriş periyodik muayene raporuna çalışan ile ilgili " okur yazarlığı olmadığı için çalışamaz veya mesleki eğitimi olmadığı için çaışamaz" ibaresini yazmak sizde taktir edersinizki tespit edilen husular herhangi bir sağlık sorunu olmadıkları için raporda sırıtacaktır. Bu tespitlerinizi iş güvenliği uzmanından önce siz yaptıysanız veya iş güvenliği uzmanı işyerinde yokken siz yaptıysanız bu hususları raporda belirtmek yerine tespit öneri defterine yazmak daha uygun olacaktır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.