Onaylı Defter

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında ISG-isg tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Cem BAYDAR

Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

Defter alınıp onaylandıktan sonra iş güvenliği uzmanı ya da iş yeri hekimi doldurmaya başlar. Ancak burada şuna dikkat edilmelidir. İster işyeri hekimi isterse de iş güvenliği uzmanı İSG-KATİP'de onaylıysa doldurması doğru ve uygun olacaktır. yukarda bir sorunuzu gördüm. uzman defteri nezaman doldurur diye. cevap çok basit. hemen. uygun gördüğünüz her şeyi deftere yazabilirsiniz.

Hande5 bu yazıya teşekkür etti.
  2. Nahide Mercan

Nahide Mercan TÜİSAG Üyesi

inşaatta da iş güvenliği tespit defteri kullnmamız gerekiyor mu?

3. Armağan Kocabaş

Armağan Kocabaş TÜİSAG Üyesi

güzel soru. ben mail atıyorum. bir sıkıntı çıkmadı

4. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
    resmi gazete Tarihi: 29.12.2012 resmi gazete Sayısı: 28512
    MADDE 7
    (3) Onaylı defter işyerinin bağlı bulunduğu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri, Genel Müdürlük veya noterce her sayfası mühürlenmek suretiyle onaylanır.
    (4) Onaylı defter yapılan tespitlere göre iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ile işveren tarafından birlikte veya ayrı ayrı imzalanır. Onaylı deftere yazılan tespit ve öneriler işverene tebliğ edilmiş sayılır.
    (5) Onaylı defterin asıl sureti işveren, diğer suretleri ise iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi tarafından saklanır. Defterin imzalanması ve düzenli tutulmasından işveren sorumludur. Teftişe yetkili iş müfettişlerinin her istediğinde işveren onaylı defteri göstermek zorundadır.

6331 sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası 26-1/n'ye göre, 30 uncu maddede öngörülen yönetmeliklerdeki hükümlere aykırı hareket etmenin cezası;
    1.078 TL / Her hüküm için
    1.078 TL / Her ay (Aykırılığın devamı halinde)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Armağan Kocabaş

biz alt işvereniz benimde tutmam gerekiyormu? inşatta zaten bir OSGB var..kendi yaptığımız işten sorumluyuz

6. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
    MADDE 3 – (1) Bu Yönetmelik; İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 6 ncı, 8 inci ve 30 uncu maddeleri ile 9/1/1985 tarihli ve 3146 sayılı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 2 nci ve 12 nci maddelerine dayanılarak hazırlanmıştır.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yukarıda belirtilen 6331 sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanununun 6 ncı, 8 inci ve 30 uncu maddeleri kapsamına giren her işyeri için bu yönetmelik hükümlerine uymak zorunludur.

Bunun anlamı:
    6331 sayılı yasa kapsamında olup, işyerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimini istihdam ederek veya OSGB aracılığıyla iş sağlığı ve iş güvenliği hizmetini almak zorunda olan her işveren, Onaylı Defter bulundurmak ve yönetmelikte belirtildiği amaç ve şekilde kullanmak/kullandırmaktan sorumludur.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    MADDE 7
    (5) Onaylı defterin asıl sureti işveren, diğer suretleri ise iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi tarafından saklanır. Defterin imzalanması ve düzenli tutulmasından işveren sorumludur. Teftişe yetkili iş müfettişlerinin her istediğinde işveren onaylı defteri göstermek zorundadır.

MADDE 4
    e) Onaylı defter: İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı tarafından yapılan tespit ve tavsiyeler ile gerekli görülen diğer hususların yazıldığı, seri numaralı ve sayfaları bir asıl iki kopyalı şekilde düzenlenmiş her işyeri için tek olan defteri,

ifade eder.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Haluk DEMİRCİOĞLU

Haluk DEMİRCİOĞLU TÜİSAG Üyesi

gerekir. siz tutanağınızı tutun eksikliği yazın yetkili birine imzalatın kendinizi kurtarın gerisini onlar düşünsün

8. Haluk DEMİRCİOĞLU

Haluk DEMİRCİOĞLU TÜİSAG Üyesi

pardon ben tutanak tutmam gerekir mi diye sordunuz sandım. konu onaylı deftermiş.

9. Armağan Kocabaş

işte aynen ben zaten günlük yapılanları ve yapılması gerekenleri mail yoluyla yüklenici firmanın isg departmanına mail atıyorum. onaylı defter lazımmı bu durumda

10. leylaa

leylaa TÜİSAG Üyesi

Merhaba Arkadaşlar;

Onaylı Tespit ve öneri defterinde, işyeri hekimi yada iş güvenliği uzmanının değişmesi durumunda ne yapılması gerekiyor? Bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi?

11. senel

senel TÜİSAG Üyesi

Ben farklı bir uzmandan firma devir almıştım, onaylı defterde herhangi bir değişiklik yapmadık..

12. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Hiç bir şey, uygunsuzlukları geri kalan sayfalara yazmaya devam edin.

13. Mehmet ÖZKAN

Mehmet ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

14. akif.dogan

akif.dogan TÜİSAG Üyesi

15. nergal1903

nergal1903 TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar merhaba
    az tehlikeli ve 50den az çalışan için bu onay defterine ihtiyaç var mı acaba?

16. trapezuslu

O firmada uzman olarak çalışıyormusun?

17. nergal1903

nergal1903 TÜİSAG Üyesi

evet,kısmı süreli

18. trapezuslu

Onaylı defter olmak zorunda

19. nergal1903

nergal1903 TÜİSAG Üyesi

peki onaylı defterin tutma tarihi ile sözleşme imzalama tarihi arasında fark olursa problem olurmu? ben onaylı defter olayını unutmuşum da işlerin yogunlugundan dolayı. bir problem cıkarmı?:)

20. trapezuslu

Normalde isg profesyoneli göreve başladığında buna paralel olarak gördüğü uygunsuzlukları onaylı deftere yazması ve bu şekilde işverene tebliğ etmesi gerekiyor ancak mevzuatta "hemen" "en geç" gibi bir ibare olmadığı için gelen müfettiş var mı? Süreklilik arz ediyor mu? (Bunuda her ay tespit yapılmış mı gibisinden yorumluyorlar) bunlara bakıyor. Bu günden itibaren tutmaya başlasanız sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica