Ortam Ölçümleri Hakkında

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Funda Gürsoy Özkocacık tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Funda Gürsoy Özkocacık

Funda Gürsoy Özkocacık TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, firma olarak çelik imalatı yapıyoruz. ortam ölçümleri yaptıracağım. titreşim, gaz, toz, aydınlatma, termal konfor vb. laboratuardan ölçtürmek istediğimiz gazları soruyorlar. bildiğim kadarıyla cihazlarla ölçüm yapılıp belirleniyor ancak cihazları da isteğe bağlı seçiyormuşuz. bu konuda bana yardım ederseniz sevinirim.

2. Cevre5559

Cevre5559 TÜİSAG Üyesi

Gürültü (noktasal)
    Gürültü (kişisel maruziyete göre)
    Titreşim (varsa)
    Toz (noktasal)
    Toz (kişisel maruziyete göre)
    Nem (noktasal)
    Termal (noktasal)
    Aydınlatma
    laboratuarınızda ve kimyasal kullanılan bölümlerde VOC (uçucu organik buhar ölçümü)
    bunların dışında kimyasal listenize göre bakarak tehlikeli inorganik kimyasallarınız için ölçüm yaptırmalısınız.

erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
  3. Funda Gürsoy Özkocacık

Kaynak bölümünde kaynak gazı, boya olan bölümlerde ise kullandığım boyaların MSDSlerinden içerdiği maddeleri ve bunların gaz formlarını ölçültürmem gerekiyor anladığım kadarıyla

4. A. Aytuğ KADIOĞLU

A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

Bu konuda Alka Çevre Lab. firmasını tavsiye ederim. Şirketinize gelip ücretsiz keşif yapıyorlar. Hangi noktalarda hangi ölçümlerin yapılması gerektiğini tespit ediyorlar.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Funda Gürsoy Özkocacık

evet alkayı biliyorum ama bana uzak biraz yine de teklif isterim. teşekkür ederim

6. A. Aytuğ KADIOĞLU

isgüm den ölçüm için yardım isteyebilirsiniz. fiyatları da uygundur.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Ekli Dosyalar:

erkanersoy, alibey, dilekaltinok ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  7. A.Naz

A.Naz TÜİSAG Üyesi

Merhaba,
    Ofis ortamı için hangi ölçümlerin yapılması gereklidir? Mevzuatta bağlayıcı bir madde göremedim..

8. A. Aytuğ KADIOĞLU

Aydınlatma, gürültü, termal konfor ölçümleri yeterli olacaktır.

9. İbrahim

İbrahim TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar,
    Diyelim ki ölçümleri yaptırdık.(genel ve kişisel maruziyet olarak) Herşey uygun çıktı. Fakat çalışan iş sırasında toz olduğunu ve rahatsızım dedi. İşveren herşey uygun olduğundan maske verme taraftarı değil. Toz maskesi yerine doktorların kullandığı maskelerden verelim diyor. Ben o maskenin koruyuculuğunun olmadığını söyledim. Ne yapılabilir?

10. cxkare

cxkare TÜİSAG Üyesi

Benim görüşüm
    ortam ölçümü yapıldı ve tozun büyüklüğü sağlığı tehtit etmiyecek büyüklükdeyse KKD gerekmez. çalışanlara hijyen açısından o maskeden verilebilir.

11. A. Aytuğ KADIOĞLU

O çalışanın farklı bir rahatsızlığı olup olmadığından emin olmalısınız öncelikle. İşyeri hekimiz ya da çalıştığınız başka bir tıbbi kuruluş varsa ilgili bir test yaptırmanızı tavsiye edeirn.

12. atalay.ayaz

atalay.ayaz TÜİSAG Üyesi

ölçümler hangi yönetmelikte geçmektir ulaşamadım da.

13. tulin hksl

tulin hksl TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar
    oluklu mukavva fabrikasında urepret diye bi kimyasal kullanılıyormuş bu konuda bilgisi olan varmı yani zararları ne?kkd kullanılmalı mı?

14. senel

senel TÜİSAG Üyesi

Benim anladığım kadarıyla ortam ölçümlerini, kişilerin maruziyet düzeyini ölçmek ve kişisel koruyucu donanıma gerek olup olmadığını belirlemek için yapıyoruz, benim gittiğim bazı ofis ve depodan oluşan firmalarda sağlığı etkileyebilecek bir durum görünmediği için ortam ölçümüne gerek var mı bilmiyorum. Yönetmeliklerde bu konuyla ilgili ayrıntı verilmemiş bu konu kişilerin yorumuna kalmıştır.

15. Cem BAYDAR

Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

Uzman görüşü önemlidir. Bir ofiste kalkıp da gaz ölçümü istemenin mantığı yok zaten. Unutmayın ki KKD kullandırmak son çaredir.

16. unalsaribas

unalsaribas TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar risk değerlendirmesi Yönetmeliği ni iyi okumanızı tavsiye ederim. Madde 8 Tehlikelerin belirlenmesi

17. İsmail HAN

İsmail HAN TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar merhaba,
    çalıştığım firmada genel anlamda ofis ve lojistik depo faaliyetlerinin yanında otopark vb eklentilerde bulunmaktadır. Sizce hangi ölçümleri nerelerde yaptırmam daha sağlıklı olacaktır. İyi çalışmalar dilerim...

18. Turhankök

Turhankök TÜİSAG Üyesi

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI ARKADAŞLAR DİKKAT !!!
    T.C. ÇALIŞMA BAKANLIĞI ORTAM ÖLÇÜMLERİNDE BAZI METODLARI KABUL ETMEMEYE BAŞLADI ... ÖZELLİKLE TOZ ÖLÇÜMLERİ, TERMAL KONFOR VE AYDINLATMA ÖLÇÜMLERİNE DİKKAT EDİN...BİRÇOK FİRMA UYGUNSUZ ÖLÇÜM YAPIYOR..KABUL EDİLEN VE EDİLMEYEN METODLARI EKLİ BELGEDE DİKKATİNİZE SUNUYORUM. İYİ ÇALIŞMALAR

Ekli Dosyalar:

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica