Osgb Açmak Isteyenler Dikkat

eren-ahmet

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar cuma günü iş sağlığı ve güvenliği genel müdürlüğünde yetkili bir daire başkanı ile görüştüm

osgb ler ile ilgili gelecekte ne gibi planlamalar yapıldığını sordum ve çokta iç açıcı cevaplar almadım
öncelikle bakanlıktan belge alanlar ve başvuruları bekleyenler ile birlikte sayıları 1000 civarında ve sürekli başvuru alıyorlarmış bunun üzerine belli bir süre sonra sınırlama düşünüyormusunuz diye sorduğumda cevap hayır oldu bu cevap üzerine ama gözlükçüler benzin istasyonları bile belli bir kilometrede sınırlandırılıyorlar osgb lerde planlama olması çok normal değilmi deyince cevapta yine düşünmüyoruz zaten böyle bir düzenleme olacak idiyse yönetmelikler hazırlanırken yapılmalıydı geç kalındı dedi örnek olarak da Manisa yı verdi ve şu an yetki alanlar ve bekleyenler ile beraber sadece bu ilde 30 a yakın osgb var ve şu an ciddi sorunları var dedi

peki 10 kişi altı yerler için osgb ler nasıl işin içinde olacak devlet ihale şeklinde bir çalışma düşünüyormu dediğimde yine cevap hayır oldu ve bu planlamayıda toplum sağlığı merkezleri ile götürmeyi düşünüyoruz dediler

peki bu kadar yatırım ne olacak bunla ilgili bir koruma planlaması yapılamaz mı dediğimde maalesef bu kanun ve yönetmeliklere çok hızla girildiğine ve kervan yolda düzülür şeklinde bir açıklama ile sürecin sonuna doğru osgb lerin ve yeni uzmanların bu işten olumsuz etkileneceğini biliyoruz şeklinde acı bir gerçekten bahseti

yani bu forumda her an hatırlatıldığı ve yazıldığı gibi osgb leri pek düşündükleri söylenemez hatta bir süre sonra kapatmaların da olacağını ve alınan ruhsatların ileride ticaretinin önüne geçmek için satışınıda engellemek için bakanlığa geri iadesini isteyeceklerini belirtiler

bu arada ağustos sınavına 55.000 uzman girecekmiş genel müdürlük bile bu kadar fazla beklentiye şaşırmış durumda

çok iç açıcı konu açmamış olabilirim ancak bunları bilerek osgb açmak istenmesini veya uzman olarak bu işi yapmak isteyenleri daha dikkatli ve detaylı düşünmeye çağırkam adına sizleri bilgilendirmek istedim bu yıl sonuna kadar 100.000 sertifikalı uzmana ulaşılacağını düşünüyorlar ve bir süre sonra her firma çalıştırdığı mühendisine bu diplomayı aldırarak bu işi çözeceklerini de tahmin etmenin hiçde zor olmadığını belirtiler

BerkayGURCAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Gerçekler bu şekilde malesef...
Bu işin sonu hem X Mühendisi olarak çalış hemde İSG uzmanlığı yap ücret farkı verelim şeklinde başlar. Zaman biraz ilerleyip herkezde bu belge olunca da zaten herkezde olması gerekir mantığı ile ücret farkı da kaldırılır. Olan yine mühendise olur,dertli başına bir dert daha almış olur...

ediko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar siz ne bekliyordunuz herkesi zengin edeceklerini mi??? Okuldan mezun olup daha hiç iş hayatı görmemiş uzmanlık almış mühendislerin babalarından aldığı parayla gelişine OSGB kurup zengin olacaklarını mı?? Veya pratisyen iş yeri hekimlerinin OSGB açarak Profesörlerden fazla kazanabileceğini mi düşünüyordunuz?? Böyle düşünüyorsanız iş hayatı hiç böyle değil, para kazanmak da düşünüldüğü kadar kolay değil o yüzden herkesin ayağı yere bassın derim ben. İSG uzmanlığı yeni bir sektör olarak gözüktü herkes de balıklama atladı tabikide yüzde 90 elenecek kalan yüzde 10 kalacak onlar da işini düzgün yapan ekipler olacak...

eren-ahmet

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar siz ne bekliyordunuz herkesi zengin edeceklerini mi??? Okuldan mezun olup daha hiç iş hayatı görmemiş uzmanlık almış mühendislerin babalarından aldığı parayla gelişine OSGB kurup zengin olacaklarını mı?? Veya pratisyen iş yeri hekimlerinin OSGB açarak Profesörlerden fazla kazanabileceğini mi düşünüyordunuz?? Böyle düşünüyorsanız iş hayatı hiç böyle değil, para kazanmak da düşünüldüğü kadar kolay değil o yüzden herkesin ayağı yere bassın derim ben. İSG uzmanlığı yeni bir sektör olarak gözüktü herkes de balıklama atladı tabikide yüzde 90 elenecek kalan yüzde 10 kalacak onlar da işini düzgün yapan ekipler olacak...

bu kadar acemice ilerlenmesini anlamış değilim bu sektörü ve dünya para ve zaman harcayan uzmanları iş sağlığı ve genel müdürlüğü korumazsa hiç kimse korumaz
bu gün emlak danışmanlığı sigorta experliği gibi bırakın işçi sağlığını tamamen rant üzerine kurulu sistemler bile çok ciddi korunuyor sınav şartları zor sınavları 2 yılda bire kadar düştü ve çok zor olmasından dolayı herkes kazanamıyor bizim diplomalarımız gibi bu kadar önemli bir alan bu kadar nasıl boş bırakılıyor anlamak çok zor

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.