Tartışma : Osgb & Igu Ve Iş Ahlakı

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
İş etiği ise iş dünyasındaki davranışlara rehberlik etmek üzere geliştirilen ahlaki ilkeler bütününü kapsamaktadır.İş etiğinin en önemli unsuru dürüstlük ve iyi ahlak sahibi olmaktır.

forumda sürekli dile getiriyorum.mesleğimiz insan hayatını kurtarmak önceliklidir.Olabilecek kazaları proaktif önlemektir..

bugün Ankara'da 7 farklı OSGB ile iş görüşmesine gittim.biri hariç diğerleri akıllara ziyan maaş teklif ettiler.bakın anlamadığınız sektörlerde işe girmeyin sakın...yeni hazırlanan taslak kanuna göre iş yeri hekimi ve igu ağır cezalar geliyor.1000-3000 arasında tam zamanlı çalışan A sınıfı arkadaşlar lütfen staj mantığı ile yaklaşmayın ve işi mahvetmeyin.bu maaşlara tamah edenler yüzünden OSGB'lerin bazıları hakaret vari maaş teklif ediyorlar.

iş ahlakı olarak ilk önce mert olmak gerekir.A firmasıyla anlaşan OSGB'ye inat siz 10 da biri daha düşük maaş vermeyin..neden başkasının işine çomak sokuyorsunuz.sözde bunun adı rekabet ama benim lugatımda ahlaksızlık.bir standardınız olsun.bugün tanık oldum .çok büyük firmalardan biri aradı.Türkiye'nin ilk OSGB lerinden birisiydi.adamlara ödedikleri paranın 10 da birine yaparız demiş bir başka OSGB..pazarcı mantığı? işte denetimsiz mantar gibi çoğalırsa olacağı bu

igu arkadaşlarım.iş kazası sigortası yaptırmadan hatta normal 3 ay sigortasız çalışanların olduğunu duyunca şok oldum..yukarıda adı geçen firma iş kazası sigortasını en üst düeyden yapıyor ve işi inanılmaz titiz yapıyor.ama bu fiyat kırmalar 1000-2000 liaraya çalışan igu sayesinde ve nerdeyse bir şişe su parasına çalışan OSGBler yüzünden zor günler yaşıyorlarmış.biz igu kültürü için cırmalarken bu tarz davranışlar kimse kusuruma bakmasın ama vizyonsuzluktur.6 ayda sektör öldü.eğer ihtisaslaşmada olmazsa başımız sağolsun.

en iyisi bireysel yapmak ama o da yakında yalan olur..bakanlığın derhal fiyatlar hususunda tedbir alması gerekir hem OSGBler için hemde igu ları için.denetimler ve ağır cezalar uygulanmalıdır.

uzmanlık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Çok doğru bir analiz,1.500 -2.000 tl ye çalışan A veya B uzman arkadaşlarımızı gördükçe ve osgb lerin bir ürün satar gibi piyasaya saldırmalarına şahit oldukça,uzmanım demeye utanır oldum.....

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
işte beni doğrulayan haber

Sayıları 250 bine ulaştı, işsiz iş güvenliği uzmanları ordusu kuruldu

6331 Sayılı Iş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun yürürlüğe girmesinin ardından büyük umutlarla iş güvenliği uzmanlığı eğitimi alan ve binlerce lirayı eğitim kurumlarına yatıran işsiz işyeri uzmanlarının sayısı her geçen gün artıyor.

Birlik Iş Güvenliği Enerji Işçi ve Çevre Sağlığı Eğitim Araştırma Derneği (BIR-DER) Başkanı Abdullah Bozkır, "Ülkemizde iş güvenliği uzmanlığı eğitimi alan sayısı yaklaşık 250 bine ulaştı. Büyük ümitlerle iş güvenliği uzmanlığı eğitimi alan ve binlerce lirayı eğitim kurumlarına yatıran işsizler için bir şey değişmedi daha önceden mühendis işsizlerdi, şimdi uzman işsiz oldular." dedi.

"BİRİLERİ BU İŞTEN SERVET SAHİBİ OLDU"

Birilerinin büyük paralar kazanarak servet sahibi olduklarını dile getiren Bozkır, kimsenin kazandığında gözlerinin olmadığını söyledi. Iş güvenliği uzmanlığı noktasında artık piyasanın doyduğunu ve bir maceranın da sonuna gelindiğini savunan BIR-DER Başkanı Bozkır şunları kaydetti:

"Peki bu kadar çok iş güvenlik uzmanı var, neden iş kazaları kazalar meslek hastalıklarında bir değişiklik azalma söz konusu değil. Garip bir durum. Kanun kağıt üzerinde güzel ancak uygulamada sıkıntı var. Iş kazaları ve meslek hastalıklarında ne yazık ki büyük bir kısmı resmi kayıtlara geçmediği halde dünyada sıralamamız oldukça kötü. Neden diye sormadan edemiyoruz. Çünkü söz konusu olan insan hayatı.

"ÇALIŞANLARIN HABERİ BİLE YOK"

Peki neden bir arpa boyu yol alamıyoruz? Bilindiği gibi en çok ölümlü iş kazası inşaat sektöründe yüksekten düşmekle meydana geliyor. Çevrenizde gördüğünüz inşaatların onda birinde ancak inşaat iskelelerin standartlara uygun olduğunu göreceksiniz. Bazen bu oran onda sıfıra bile düşüyor. Çalışanların emniyet kemeri ve baret gibi kişisel koruyuculardan haberi bile yok. Bunu görmek zor değil. Bir de görünmeyen iş yerleri var.

Sorun nerede kanunda mı? Kanun güzel ancak; ne yazık ki Sabah, akşam işe başlamadan ve iş bitince birer kez okuyunca meslek hastalıklarına iş kazlarına iyi gelmiyor. Uygulamak lazım. Bu da teftiş sistemini geliştirmekle olur."

'590 IŞ MÜFETTIŞI ILE 2 MILYONA YAKIN IŞVEREN DENETLENMEZ'

590 iş müfettişi ile 2 milyona yakın işvereni denetleyerek hedefe ulaşmanın hayalden ibaret olduğunu anlatan BIR-DER Başkanı Abdullah Bozkır, şöyle devam etti:

"Kalben istediğiniz kadar duanızı edin kanunları ezberleyin ancak denetim yani fiili dua olmadıkça insanlarımızın ocağı sönmeye devam edecek. Daha önce de tavsiye ettiğimiz gibi kesin çözüm olmamakla birlikte ‘fahri müfettişliği’ uygulaması getirilmeli. Fahri müfettişliğin denetimin sinir uçları gibi kamu hizmeti yapacağı ve iş güvenlik uzmanı olan meslektaşlarımızdan bu şekilde faydalanılacağı kanaatindeyiz."

KURUM MÜDÜRLERİ CEZA YEDİ

Kanunla ilgili bir diğer sıkıntının da kamu kurumlarında yaşandığına dikkat çeken Abdullah Bozkır, "Geçtiğimiz yaz kanun bazı maddeleri ertelendi bunlardan biri de kamu kurumlarının 657 tabi memurlar için iş güvenlik uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu idi. Ancak kurum müdürleri tüm kanun ertelenmiş gibi davrandığından dolayı cezalara maruz kaldılar.

Tekrar hatırlatıyoruz ertelenen sadece 657'ye tabi çalışanlar için çalışan başına iş güvenlik uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu diğer maddeler yürürlükte ve cezai işlem yapılıyor. Bunlar nedir? Risk analizi, acil durum planı ve çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimi.

"AĞIR CEZALAR GELEBİLİR"

Ayrıca kamu kurumu da olsa (657 dışı) 4857 sayılı iş kanununa göre; 50’nin üzerinde az tehlikeli sınıfta geçici çalışanı var ise ya da 50’nin altında tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan geçici çalışanı var ise iş güvenlik uzmanı ve işyeri hekimi ile sözleşme yapmalı ve bu görevlendirmeleri yaparken öncelikle kendi kurumunda çalışan ve belgesi olan personeli görevlendirmeli. Aksi takdirde cezalar ağır mağdur olmaları söz konusu. Hesap günü gelince herkes birbirini suçlar bu duruma düşmeden kanun gereğini yerine getirmelerini tavsiye ederiz. Eğer kamu kurumları 6331 Sayılı Iş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uygulamazsa vatandaşa bunu uygulatamazsınız. Sonra ‘balık baştan kokar’ derler. Her zaman söylediğimiz gibi önlemek ödemekten ucuzdur." şeklinde konuştu.

uzmanlık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Küçük bir ayrıntıda benden;basit bir örnek olarak canlı sohbet kanalındaki şevk ve heyecan ilk günlerdeki gibi değil...Çünkü bu işin heyacanı kalmadı artık..Zaten kanun koyucu OSGB denilen kan emici firmaları ön plana çıkarmakla bu işin altına dinamiti koydu zaten...

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Küçük bir ayrıntıda benden;basit bir örnek olarak canlı sohbet kanalındaki şevk ve heyecan ilk günlerdeki gibi değil...Çünkü bu işin heyacanı kalmadı artık..Zaten kanun koyucu OSGB denilen kan emici firmaları ön plana çıkarmakla bu işin altına dinamiti koydu zaten...

çözüm belli esasende ne zaman olacak kim yapar yada yapacak belli değil

*asgari ücret tepiti
*sıkı denetim firmaları,OSGBleri
*ağır yaptırımlar
*ihtisaslaşma
*bakanlıktaki müfettiş sayısını igudan KPSS ile yada bir sınavla artırma.1000 kişi demişler .o sayıyla hiç bir yer denetlenemez.bu sayede igu istihdamı
*standartların altında hizmet veren OSGB ve igu belgelerine iptaller
*dernekleşme

aklıma gelenler bunlar.bugün gördüğüm tablo çok kötü.kimse 1 sene sonrasına garanti veremiyor.herkes vurgun peşinde.

en önemli şey unutuluyor.insan hayatı.

ölen insana rağmen beton dökmeye devam ediliyor.iş devam ediyor her gün birileri ölüyor sonra bakanlık diyorki dünyada iş kazasında ilk sırada değiliz...kim inanır buna?bizim forumumuzda paylaştığımız kazalara baksınlar o zaman..

her şeyimiz şekilcilik,gösteriş..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.