Osgb-işyeri Arasında Sözleşme Yapmak Ve Yapmamak Arasında Ne Fark Var

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında bonuuus tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. bonuuus

bonuuus TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar OSGB de çalışıyorum bir firma var 15 çalışanı var tehlikeli sınıf şimdi bunlarla sözleşme yapılmalımı yapılmamalımı yani sözleşme yapmadan bi sefer risk analizi eğitim acil durum planı hazırlansa bu firmayı cezadan kurtaşmış oluyomuyuz yani bu firma bize her ay para ödeyecekmi yoksa bi sefer verip işi bitermi. yani bu firmanın sürekli bağlı kaldığı bi OSGB olmak zorundamı çünkü biz bazı yerlere mesela apartmanlara bi sefer yapıyoruz risk analizi eğitim acil durum sonra bitiyo işimiz böyle fabrikalarada yapabiliyomuyuz yoksa bakanlığa bildirip sözleşmemi yapacaz cevap veren olursa sevinirim teşekkürler

2. MARBLE_İSG

MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

Çalışan sayısı 15 ise şu anda iş güvenliği uzman şartı yok .Zaten çoğu OSGB(artık bilmiyorum,danışman firmada olabilir)sözleşme yapıp bakanlığa da bildirmiyor.risk analizi,eğitim,acil durum eylem planı hazırlayıp veriliyor(bunlar ocak 2013 itibariyle gerekli çünki).Sonrada haftada 1 gün gidip çay ,çorba içiyorlar,foto çekiyorlar, işverene mail atıp şu eksik bu eksik diyorlar.Ama ücretlerini de her ay düzenli alıyorlar.Yani işveren mevzuatı bilmediği için bir şey demiyor.Bu firmalarada her ay para ödüyor.

3. bonuuus

bonuuus TÜİSAG Üyesi

cevabın için teşekkr ederim hocam benim aklımı karıştıran kanunda diyor ki tehlikeli sınıfı tehlikeli ve iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorunda diyor kanunda yani bulundurmak zorunda derken sözleşme imzalamak zorundamı yani bakanlığa bildirmesek o firma iş güvenliği uzmanı bulundurmuş oluyor mu

4. mühendis85

mühendis85 TÜİSAG Üyesi

50 den az çalışanı bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri için uzman ve hekim bulundurma zorunluluğu haziranda yürürlüğe girecek. Kanun maddesini incelerseniz göreceksiniz.
    2) 50den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,
    Bu işyerlerinin yasal yükümlülükleri şuan risk değ. raporu hazırlamak ve gerekli tedbirleri almak , acil eylem planları hazırlamak ve uygulatmak, çalışanlara eğitim vermek ve tüm bunların sürekliliğini sağlamak. Benim bildiğim OSGB ler bu tür firmalara yarım saat uğrayıp fotoğraf çeker daha sonra tüm saydığım dökümanları hazırlayıp firmaya gönderir. Bir daha da uğramaz oraya :) Sayın bonuuus siz OSGB de uzmanlık yapıyorsunuz daha iyi bilirsiniz bu durumları. Yalnız bu risk değerlendirme raporlarını imzalarken dikkatli olun. Tehlike sınıflarına göre 6-4 ve 2 yıl geçerliliği var biliyorsunuz.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica