Soru : Osgb Kurulum Aşamasında Neler Yapılmalı, Gerekli Sözleşmeler Belgeler Nelerdir?

kmldbg

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar benimde aklımı kurcalayan bir şey var bilgisi olan lütfen aydınlatsın.Gecen gün bir iş görüşmesine gittim özetle bu insanlar daha önceden danışmanlık şirketi altınta uzmanlık hizmeti veriyorlar yani sadece iş güvenliği uzmanlığı hzimeti alnından hekimlik yok. şimdi bu firma Osgb ye geciç yapacakmış osgb olarak hizmet verecek yani kuruluş aşamasında benim blgemi kullanarak osgb faaliyete gececek bakanlığa da benim belgemi kullanarak başvuruda bulunacaklar. Aklımı kurcalayan durum burada uzmanlık yapan insanlar var neden onlardan birisinin belgesini kullanarak bakanlığa başvurmuyorlarda neden benim belgemle ? benim belgemle kurulan osgb nin bana yukledigi bir sorumluluk var mı? İşten ayrılmam durumda osgb den sonra belgem le ilgili ileride bir pürüz olur mu iş yerlerinde yasanan kazalarla ilgili merak icindeyim bilmedigimden soruyorum teşekkürler
Eğer ki bir osgb de tam zamanlı olarak çalışıyorsan isg uzmanı olarak arta kalan zamanlarda dışarıya hizmet veremezsin. Senin yukarıda bahsettigin uzmanlar A sınıfıdır ve bağımsız olarak piyasaya hizmet veriyordur kendisini osgb ile sınırlamamak için bu yolu seçmişlerdir muhtemelen.

mjora

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
OSGB kurma aşamasında nelere dikkat edilmelidir? Yönetmeliği inceledim. m2 lerden falan söz edilmiş. Bunlarla ilgili bilgi sahibi kişilerde bi dokümantasyon falan varsa benim ile paylaşabilir mi?

seda hatip

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
osgb yeni kuran arkadaşlar size bişey soracaktım: işyeri hekimi çalışma sözleşmesinde (ek4a), hizmet vereceği süreye sa/ay a günlük 8 sa 20 işgününden tahminimi hesaplıyoruz.? birde ilk açılışta denetime geldikleri zaman dikkat edilen neler vardı? örneğin faaliyete başlanılmamasına rağmen risk analizi, acil durum planları vs yaptınızmı?

porline

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
yardımcı olursanız sevinirim bende firma kurmayı düşünüyorum.

M

mehmet elçin

Guest
arkadaşlar osbg kurulum aşamasında yer almış birisi olarak pek tavsiye etmem sancılı bir süreç

M

mehmet elçin

Guest
ben 1 yıldır iş güvenliği uzmanlığı yapıyorum genelde hep şantiyelerde çalıştım saha tücrübem var fakat evrak v.s işlemlerinde kendim hiç osgb kurmadığım için pek anlamıyorum. Burada osgb kuran kişilerde anlamıyor herşeyi bana yüklüyorlar . Ticaret odasından falan yapılması gerekli bir sürü işlem var yani hazır kurulmuş bir yerde çalışmak daha iyi kurulana kadar epey bi başınız ağrıyor.

tknnce

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
OSGB olarak antalyada kurulum aşamasındayız. tahminen 1-1,5 aya kadar faaliyete geçeceğiz.

murat581

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Ben de osgb kurmayı düşünüyorum. Açıkçası iş bulmada sıkıntı yaşamayacağım. Hiç bir yerde çalışmamama ve iş aramamama rağmen şimdiden 5 firma sertifikamla ilgilendi. Tek sorun İş yeri hekimi ve onay alana kadar geçecek süre gibi gözüküyor. Açacak arkadaşların en az 8 9 ayı geçirecek sermayesi olması lazım bence. Açmak kolay da devam ettirmesi zor. Bursada iş yeri hekimi varsa söyleyin hemen açalım. Ama işte onayı alana kadar geçecek süre masraflar nasıl olacak? Kuracak arkadaşlar bunu düşünsün. İş yeri hekimi maaşlarını bilmiyorum ama 5000 TL garantisi var. Sadece iş yeri hekimine 5 ayda 25000 TL ödeyeceğinizi düşünün.

tknnce

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
80-100.000 tl sermaye olmadan bu işe başlamak imkansız zaten tabii ki bu ek laboratuvar hizmetleri masraflarını kapsamıyor

Burcu Çökmen

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
evet işletme kurulmadan önce girişimcilik kursuna gidilip sertifika alınıyor, bir iş planı hazırlanıyor(bu planı hazırlamak için profesyonel bir firmadan destek alınması gerekir ki planınınız kosgeb de komisyon dan geçebilsin ,kabul edilirse 30000 tl hibe , 70000 tl de 2 yıl ertelemeli kredi sağlanıyor şu anda) en son olarakta vergi levhasını alarak işe başlıyorsunuz.bu kosgebin girişimcilik desteği,başka destekler için kosgeb internet sitesinden inceleme yapabilirsiniz.
peki osgb açmanın nace kodu nedir benim kosgebten sertafikam var,iş planı falan da hazırlamayı hallederim hangi nace kodu altında başvuru yapacağız,bildiğim kadarıyla eğitime destek vermiyor kosgeb,açtığımız osgb de mutlaka eğitimlerde olacak en azından çalıştırdığımız uzmanalara,yani sorum kosgebe nasıl bir başlık altında başvuru yapacağız?

öfaruk

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Osgb kurmak isyeten arkadaşlar ;
1. Öncelikle kurulacak OSGB nin ismini iyi seçin çünkü ticari gazetede nasıl yayınlanırsa yetki belgeniz de de o isim yazılaca. Ticari gazetede yazılacak isim ne ise yapacağınız reklamlarda kullanacağınız isim aynen OSGB nin yetki belgesindeki isim olacakatır. Lütfen dikkat edin
2. OSGB nin planını çok dikkatli yapın profesyonel mimarlarla çalışın özellikle metrekarelere dikkat edin.
3. Tutacağınız binanın "yapı kullanım İzni" muhakkak olsun Belediyelerden araştırın
4. Çizilecek planda kapılar muhakkak dışa açılsın
5. OSGB yönetmeliğinde bulunan "OSGB de Bulunması Gereken Asgari Sağlık Malzemeleri" iyice araştırıp alın çünkü piyasada sürekli bi fiyat değişimleri söz konusu birisi 2000 tl derken diğeri 750 ye bırakıyor :)
6. İtfaiye gidip "Yangın Yeterlilik Belgesi" için başvuru yaptığınızda kurulacak OSGB nin ne iş olduğunu bilmeyecekler ve size 3000 tl gibi bir fiyat verecekler. Sakın Kanmayın !!! OSGB nin yeterlilik fiyatı 540 tl dir.
Daha önce sevgili Uzman arkadaşlarımın yorumlarını okurken ortak karar olan işyeri hekimi nin fiyatları. Evet doğru fiyatları anormal değerlerde ve biz Uzmanların o rakamlara ulaşması söz konusu olamaz çünkü tabibler odası diye bir kurum var ve bu kurum fiyatlandırmalrından tutun da işyeri hekimlerinin haklarının savunmasına kadar her yerde var olmaları yani haklarını ezdirmemeleri işyeri hekimlerini bulunmaz hint kumaşı yapıyor. Uzmanların o değerde paraları almaları için öncelikle İSG Kültürünün topluma yerleşmesi ve uzmanların haklarını savunacak bir kurumun var olması gerekir
hocam şahıs şirketi olanlarda osgb kurabiliyormu yoksa ltd olmak zorundamı?

eren-ahmet

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar bende kuruluş için çalışmalara başladım hakikaten sancılı bir süreç
yer tutulmadan önce ilgilendiğiniz yer ile ilgili imzaları atmadan plan üzerinde çizimlerinizi yaparak iskan belgeniz ile ankaraya bizzat giderek yetkilendirme daire başkanlığında değerlendirmenizi tavsiye ederim
kontrat yaptıktan sonra fiziki muayene sırasında onay almayan örnekler hiç de az değil

eğer gidemiyorsanız mutlaka ve mutlaka yetkilendirme daire başkanlığında kurulan ön büroyu arayın çok meşgul çalıyor ancak ısrarcı olunursa açılıyor tel: ****Kesildi****

bizim kuruluş için daha fiziki muayeneye gelinmedi ancak epey ilerlediğimiz için sorularınıza cevap vermeye çalışabilirim

Moderatör tarafında düzenlendi:

öfaruk

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
yer tutulmadan önce ilgilendiğiniz yer ile ilgili imzaları atmadan plan üzerinde çizimlerinizi yaparak iskan belgeniz ile ankaraya bizzat giderek yetkilendirme daire başkanlığında değerlendirmenizi tavsiye ederim
kontrat yaptıktan sonra fiziki muayene sırasında onay almayan örnekler hiç de az değil

eğer gidemiyorsanız mutlaka ve mutlaka yetkilendirme daire başkanlığında kurulan ön büroyu arayın çok meşgul çalıyor ancak ısrarcı olunursa açılıyor tel: 0312 296 64 78

bizim kuruluş için daha fiziki muayeneye gelinmedi ancak epey ilerlediğimiz için sorularınıza cevap vermeye çalışabilirim
hocam benim sorumun cevabı gelmedi. şahıs şirketim var bunun üzerinden serbest uzmanlık yapabilirmiyim yoksa illaki bir osgb kurmak mı gerekiyor yada bir osgb bünyesine mi girmek gerekiyor.

eren-ahmet

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
hocam benim sorumun cevabı gelmedi. şahıs şirketim var bunun üzerinden serbest uzmanlık yapabilirmiyim yoksa illaki bir osgb kurmak mı gerekiyor yada bir osgb bünyesine mi girmek gerekiyor.

sorunuzdan şahıs şirketi mi ltd mi olmalı değilde serbest makbuzla çalışılabilir mi gibi anladım eğer doğru anladıysam;

şahıs firması ile serbest uzmanlık yapılamaz piyasada bu alışkanlık A uzmanların 40-50 firma ile çalışabilmeleri için danışmanlık yapmaları ve bazılarının da bu hizmet karşılığında makbuz kesmesinden kalan bir alışkanlıktı

artık bu şekilde çalışılamayacak en azından 1 ocak 2013 den itibaren ( görüştüğünüz firmaları bu konuda bilgilendirmeniz ve uyarmanızı tavsiye ederim)

uzmanlık yapmanın iki yolu var ;

1-kısmi süreli veya tam zamanlıda olsa firmaların sizi ssk lı olarak kadrosunda gösterme zorunluluğu ve bakanlığa bildirim
2-bir osgb bünyesinde ssk lı olarak iş başı yaparak osgb üzerinden firmalar ile sözleşme ve bakanlığa bildirim

Mustafaendüstri

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)

eğer gidemiyorsanız mutlaka ve mutlaka yetkilendirme daire başkanlığında kurulan ön büroyu arayın çok meşgul çalıyor ancak ısrarcı olunursa açılıyor tel: 0312 296 64 78

Hocam merhaba,
Bizde şuan mekan arama aşamasındayız ve 2 katlı bir villada karar vermek üzereyiz. Villada giriş kapısının dışında ayrıca acil çıkış kapısı olmak zorundamı ve giriş kapısının dışarıya açılması mı gerekiyor?
Evrakları bakanlığa teslim ettikten ne kadar zaman sonra mekanı denetlemeye geliyorlar bilginiz var mı?
Birde;
Ben şuan mühendis olarak bir firmada çalışıyorum. Açacağımız OSGB 'de sorumlu müdür olacağım. Buradaki işimi hangi aşamada bırakmam gerekir; Denetlemeden sonra işe girişlerin yapılması sürecinde mi yoksa bakanlığa evrakları göndermeden önce buradan çıkmış olmam mı gerekir.( Tam zamanlı çalışacağıma dair sözleşme ekini bakanlığa bildireceğim ama, yönetmelikte "OSGB’nin bu Yönetmelikte belirtilen şartları taşıması halinde, başvuru dosyasında bildirilen tam süreli çalışanlara ait Sosyal Güvenlik Kurumu işe giriş bildirgesinin Genel Müdürlüğe gönderilmesini takiben başvuru dosyasında belirtilen adres ve unvana münhasıran, en geç on iş günü içerisinde Genel Müdürlükçe Ek-2’deki örneğine uygun yetki belgesi düzenlenir." ibaresi var. Buna dayanarak sordum bu soruyu.)

Teşekkür ederim....

eren-ahmet

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hocam merhaba,
Bizde şuan mekan arama aşamasındayız ve 2 katlı bir villada karar vermek üzereyiz. Villada giriş kapısının dışında ayrıca acil çıkış kapısı olmak zorundamı ve giriş kapısının dışarıya açılması mı gerekiyor?
Evrakları bakanlığa teslim ettikten ne kadar zaman sonra mekanı denetlemeye geliyorlar bilginiz var mı?
Birde;
Ben şuan mühendis olarak bir firmada çalışıyorum. Açacağımız OSGB 'de sorumlu müdür olacağım. Buradaki işimi hangi aşamada bırakmam gerekir; Denetlemeden sonra işe girişlerin yapılması sürecinde mi yoksa bakanlığa evrakları göndermeden önce buradan çıkmış olmam mı gerekir.( Tam zamanlı çalışacağıma dair sözleşme ekini bakanlığa bildireceğim ama, yönetmelikte "OSGB’nin bu Yönetmelikte belirtilen şartları taşıması halinde, başvuru dosyasında bildirilen tam süreli çalışanlara ait Sosyal Güvenlik Kurumu işe giriş bildirgesinin Genel Müdürlüğe gönderilmesini takiben başvuru dosyasında belirtilen adres ve unvana münhasıran, en geç on iş günü içerisinde Genel Müdürlükçe Ek-2’deki örneğine uygun yetki belgesi düzenlenir." ibaresi var. Buna dayanarak sordum bu soruyu.)

Teşekkür ederim....

öncelikle bulunan mekanda iskan olma şartı var hatırlatayım yapı kullanım izin belgesi kabul edilmiyor ( inşaatın başlaması için belediyelerden verilen izin belgesi ) iskanlı bina sayısı çok olmadığı için mutlaka iskan belgesini isteyip belediyeden teyit edin

mesken olarak geçen yerlerde diğer mesken maliklerinin hepsinden onaylı belge isteniyor villa site içerisinde ise diğer oturanlardan bu belge istenebilir mutlaka ankaraya sorunuz

itfaiyeden alınacak yangın raporuda olmassa olmazlar arasında villanın arka bahçe kapısı ikinci çıkış olarak kabul ediliyor ancak bu konuyuda itfaiyeye danışmanızda fayda var kapıların dışa açılmasıda fiziki denetimde kontrol ediliyor

işten ayrılmanız son aşama bence acele etmeyin

1. aşama evrakların ankaraya gönderilmesi sonucu onaylanması en az 15 gün sürüyor
2.aşama evrak onayı sonrası fiziki muayene 30-40 gün arası değişiyor ( bakanlık yetkilendirme şu an çok yoğun)
3. aşama bankaya harcın yatırılması ve hekim ,mühendis ve diğer sağlık personelinin ssk bildirgeleri gönderilmesi sonrası yetki belgesi geliyor 10-15 gün civarı

bakanlık ; onay sürecinin olmaması yada çok gecikmesi durumunu göz önüne alarak ssk bildirgelerini ve harç yatırmasını en sona bırakmış

son olarak şunu söyliyeyim yeri tutmadan mutlaka bakanlık ile irtibatta olunmalı ( yönetmelikteki metrekarelere dikkat )hatta ankaraya gidilmesi ve yüzyüze görüşülmesi daha mantıklı olamıyorsa en kötü bakanlıkta oluşturulan ön büro aranarak sorulmalı çok meşgul çalıyor ancak ısrarcı olunursa açılıyor sorularınızı daha önceden not alarak bir seferde sormanız sizin menfaatinize olur

tel : ****Kesildi****

Moderatör tarafında düzenlendi:

Mustafaendüstri

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
öncelikle bulunan mekanda iskan olma şartı var hatırlatayım yapı kullanım izin belgesi kabul edilmiyor ( inşaatın başlaması için belediyelerden verilen izin belgesi ) iskanlı bina sayısı çok olmadığı için mutlaka iskan belgesini isteyip belediyeden teyit edin

mesken olarak geçen yerlerde diğer mesken maliklerinin hepsinden onaylı belge isteniyor villa site içerisinde ise diğer oturanlardan bu belge istenebilir mutlaka ankaraya sorunuz

itfaiyeden alınacak yangın raporuda olmassa olmazlar arasında villanın arka bahçe kapısı ikinci çıkış olarak kabul ediliyor ancak bu konuyuda itfaiyeye danışmanızda fayda var kapıların dışa açılmasıda fiziki denetimde kontrol ediliyor

işten ayrılmanız son aşama bence acele etmeyin

1. aşama evrakların ankaraya gönderilmesi sonucu onaylanması en az 15 gün sürüyor
2.aşama evrak onayı sonrası fiziki muayene 30-40 gün arası değişiyor ( bakanlık yetkilendirme şu an çok yoğun)
3. aşama bankaya harcın yatırılması ve hekim ,mühendis ve diğer sağlık personelinin ssk bildirgeleri gönderilmesi sonrası yetki belgesi geliyor 10-15 gün civarı

bakanlık ; onay sürecinin olmaması yada çok gecikmesi durumunu göz önüne alarak ssk bildirgelerini ve harç yatırmasını en sona bırakmış

son olarak şunu söyliyeyim yeri tutmadan mutlaka bakanlık ile irtibatta olunmalı ( yönetmelikteki metrekarelere dikkat )hatta ankaraya gidilmesi ve yüzyüze görüşülmesi daha mantıklı olamıyorsa en kötü bakanlıkta oluşturulan ön büro aranarak sorulmalı çok meşgul çalıyor ancak ısrarcı olunursa açılıyor sorularınızı daha önceden not alarak bir seferde sormanız sizin menfaatinize olur

tel : 0312 296 64 78
Çok teşekkür ederim cevabınız için. Hocam bakanlığa gönderilecek evraklar içinde hekim, uzman ve sağlık personelinin tam zamanlı sözleşmeleri var. Peki bu evraklar incelenip onaylanması sürecinde tam zamanlı sözleşme yaptığım halde başka bir işyerinde çalışıyor olmam sorun olmazmı?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.