Soru Osgb Kurulum Aşamasında Neler Yapılmalı, Gerekli Sözleşmeler Belgeler Nelerdir?

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında ikeremk tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Fatih ÖZKAN

Fatih ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

"(9) OSGB’ler tapu kütüğüne işyeri olarak kayıtlı bölümleri hariç mesken olarak kullanılan çok katlı binalarda ve işyeri olarak kayıtlı olsa dahi bodrum katlarda kurulamaz. OSGB’lerin zemin katta veya müstakil binalarda kurulması esastır."

Yukarıda ifade edilenlere bakarsak;
    1. OSGB'ler tapu kütüğüne işyeri olarak kayıtlı bölümleri hariç mesken olarak kullanılan çok katlı binalardakurulamaz.
    2. İşyeri olarak kayıtlı dahi olsa bodrum katlarda kurulamaz.
    3. OSGB'lerin zemin katta veya müstakil binalarda kurulması esastır.
    4. OSGB'ler mesken olarak kullanılan çok katlı binaların tapu kütüğüne işyeri olarak kayıtlı bölümlerinde kurulabilir. (Bunun şartı, bodrum katta ve üst katlarda olmaması, zemin katta olmasıdır. Çünkü "zemin katta veya müstakil binalarda kurulması esastır" denilmiş.)

5. OSGB'ler iş merkezi, iş hanı, alışveriş merkezlerinin de zemin katında kurulabilir.
    sonuçları çıkıyor.

Eski yönetmeliğe göre mesken olarak kullanılan çok katlı binaların istenilen katında, şartlar yerine getirilirse, kurulabiliyordu.

Birkaç gün önce yürürlüğe giren, konuştuğumuz yeni yönetmeliğe göre yapılan tariften ben yukarıdaki maddelerde yazdıklarımı anlıyorum.

Selam ve saygılarımla,

memnu bu yazıya teşekkür etti.
  2. yıldızöznur

yıldızöznur TÜİSAG Üyesi

Merhabalar
    Bu konu biraz çelişkili iki ayrı madde olarak vermişler bunu bakanlıkla paylaştım ve cevaplarını bekliyorum.En sağlıklı cevabı yetkililerden alacağımızı düşünüyorum cevap aldığım zaman sizlerlede paylaşacağım
    Saygılarımla

cokoorhan bu yazıya teşekkür etti.
  3. chemistanbul

chemistanbul Banned

OSGB ninde cılkı çıktı.ihtiyaç olan yerlerin dışında istanbul gibi yerlerde burada ahkam kesen arkadaşlarında aralarında bulunduğunu düşündüğüm OSGB kuran topluluklar şimdi günlük 500 tl ye iş alıyorlar.ben bu sürecin 2-3 seneyi bulacağını düşünüyordum.suyunun çıkması işinin.ama 1 senede iş bitti.geçmiş olsun

4. seyhan8303

seyhan8303 TÜİSAG Üyesi

ben OSGB üzerinden hizmet etmiyorum ve genelde caliştiğimda uzmanlarla %70 uzman alir % 30 şirket aliyor giderler icin. herkesin böyle olmasini isterim belki biraz ucuk ama

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. kobalamin

kobalamin TÜİSAG Üyesi

OSGB açmak için mutlaka a.ş yada ltd şirket kurmak gerekiyor mu? bugün mali müşavirle konuştuğumda adi ortaklık kursan da olabilir dedi..sizce nasıl?

6. aliutku

aliutku TÜİSAG Üyesi

f) Ortak sağlık ve güvenlik birimi (OSGB): Kamu kurum ve kuruluşları, organize sanayi bölgeleri ile 13/1/2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununa göre faaliyet gösteren şirketler tarafından, işyerlerine iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini sunmak üzere kurulan gerekli donanım ve personele sahip olan ve Bakanlıkça yetkilendirilen birimi,

türk ticaret kanuna göre demesi her şekilde açılabilmesi demektir. Fakat bu işin birde prestiji mevcut

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

kobalamin bu yazıya teşekkür etti.
  7. kobalamin

kobalamin TÜİSAG Üyesi

yakın zamanda OSGB açacağız..bugün müşavirler konuşurken boşuna o kadar masraf yapma dedi.bir de olur da işlerin yürümezse şirket kapatmak çok dert olur dedi..prestij konusunda oldukça haklısınız ama..

8. billurcu

billurcu TÜİSAG Üyesi

Aslında OSGB acmak zor iş değil. Ben İşyeri hekimi olarak bunu yapmaya talibim. Maddi boyutu da sorun degil bir yere kadar ama iş bağlamak kolay değil.. Ben Çağlayan Şişli de acmak istiyorum. Eşim de doktor ve sertifikası var. Bu iş için iş bağalayacak dürüst bir ortak olursa düşünmeden bu işe girmeyi düşünüyorum.
    ****Kesildi****

Last edited by a moderator: 2 Şubat 2014
  9. brktbk

brktbk TÜİSAG Üyesi

Ben şuanki ortamda OSGB kurmanın yanlış olduğunu düşünüyorum. Çünkü Türkiye'de henüz oturmuş bir ISG politikası bulunmamakta. Ayrıca birçok uzman ve hekim OSGB açma yolunda. Dolayısıyla OSGB'lerin her yerde mantar gibi türeyeceği aşikar. Buna ilave olarak benim şahsi düşüncem OSGB açmak isteyenlere belli bir deneyim ve tecrübe şartı aranmalı. Kısacası biraz beklemekte fayda olduğunu düşünüyorum.Ben mesleğe yeni başlamış C Sınıfı bir uzmanım fakat A-B sınıfı bir uzmanın altında çalışmadan yada belli bir tecrübem ve deneyimim olmadan böyle riskler almak istemiyorum.

10. kubilaygoc

kubilaygoc TÜİSAG Üyesi

osgblere zaman verin ,açılacak osgblerin 9/10'u 6 aya kadar kapanır,masrafları el yakıyor.kalanlara iş yeter de artar.

11. hilal yıldırım

hilal yıldırım TÜİSAG Üyesi

öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşkkür ederim. Bir sorum olacak. eğer osbg kurar isek hangi tehlike sınıflarına bakabileceğiz. ben mayıstaki sınava girip c sınıfı iş güvenlik uzmanı olacağım. OSGB birimi açmak istiyorm. A sınıfından destek almam lazım mı çok tehlikeli işler için. bilgi verirseniz sevinirim.

12. mühendis85

mühendis85 TÜİSAG Üyesi

OSGB kurmak için C sınıfı belgeniz yeterli olacaktır fakat tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki firmalara hizmet verebilmeniz için A ya da B sınıfı uzman bulundurmanız gerekiyor. C sınıfı sertifikayla sadece az tehlikeli ve tehlikeli sınıftaki firmalara hizmet verebilirsiniz.

13. MerveUngoren

MerveUngoren TÜİSAG Üyesi

peki bakanlığa ne kadar para yatırılıyor OSGB kurma onayından sonra?

14. kmldbg

kmldbg TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar kaçırdığınız bir nüans var hemen hemen bütün yorumları okudum bir kaç arkadaşın dışında bu söyleyeceklerime vurgu yapan olmadı. Şöyle ki;

Haziran ayı sonunda uygulanmaya başlanacak olan yeni mezvuatta belirtildiği üzere çalışan sayısı ne olursa olsun tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfına giren bütün işyerleri İSG uzmanı ve iş yeri hekimi bulundurmak zorunda kalacak,az tehlikeli iş yerleri ve kamu kurum kuruluşları ise 2014 ocak ayında (tarihi kesin bilmiyorum) İSG uzmanı ve iş yeri hekimi bulundurmalıdır. Haziran ayından sonra siz işveren olsanız bu kadar ceza mı ödersiniz veya bu şartları mı sağlarsınız? Asıl can alıcı soru ise > işveren olsanız tek tek İsg uzmanı ve iş yeri hekimi mi ararsınız yoksa sadece tek muhatap seçip OSGB ile mi çalışırsınız? Ayrıca 2014 (ocak veya haziran)'ten sonra ülkemizde bulunan tüm işyerleri bu kapsama girdiğinde acaba 5000 OSGB olsa bile karşılayacak mı? Bende OSGB kuracağım Allah nasip ederse aklımda bunlarla ilgili tek bir şüphe var devletimiz bu cezaları yani mevzuatı uygulayabilecek mi? Ki uygularsa OSGB ler alır başını yürür.. Herkes rızkını yer

15. Barış Can KÜÇÜK

Barış Can KÜÇÜK TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar Eskişehir'de yeni açılan bi OSGB işyeri olarak geçen bir apartmanın 5. katında kurulmuş yönetmeliğin ilgili maddeleri gereği arkadaşlar OSGB'lerin zemin katta olması gerektiğini belirtmişlerdi. Bakanlık yetkilileri sanırım işyeri olarak geçen herhangibir katta kurulacak OSGB'yi yetkilendirecektir.

16. simoonte

simoonte TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar benimde aklımı kurcalayan bir şey var bilgisi olan lütfen aydınlatsın.Gecen gün bir iş görüşmesine gittim özetle bu insanlar daha önceden danışmanlık şirketi altınta uzmanlık hizmeti veriyorlar yani sadece iş güvenliği uzmanlığı hzimeti alnından hekimlik yok. şimdi bu firma OSGB ye geciç yapacakmış OSGB olarak hizmet verecek yani kuruluş aşamasında benim blgemi kullanarak OSGB faaliyete gececek bakanlığa da benim belgemi kullanarak başvuruda bulunacaklar. Aklımı kurcalayan durum burada uzmanlık yapan insanlar var neden onlardan birisinin belgesini kullanarak bakanlığa başvurmuyorlarda neden benim belgemle ? benim belgemle kurulan OSGB nin bana yukledigi bir sorumluluk var mı? İşten ayrılmam durumda OSGB den sonra belgem le ilgili ileride bir pürüz olur mu iş yerlerinde yasanan kazalarla ilgili merak icindeyim bilmedigimden soruyorum teşekkürler

17. meltem2012

meltem2012 TÜİSAG Üyesi

BİR İŞ GÜVENLİK UZMANI BAĞIMSIZ OLARAK BİR İŞYERİ İLE ANLAŞIP HİZMET VEREBİLİRMİ?İLLAKİ BİR OSGB YEMİ BAĞLI OLMASI GEREKİYOR

18. cananbaris

cananbaris TÜİSAG Üyesi

Kosgeb suan sağlık projelerine hibe vermiyor. OSGB sağlık projesi olarak görüyor.

19. cananbaris

cananbaris TÜİSAG Üyesi

Sevgili arkadaşlar;
    İş güvenliği uzmanlarının acil bir odası olması şart. Bu iş bu şekilde yürümez. Çünkü bir süre sonra günah keçisi olarak İş Güvenliği uzmanları yanacak. Odası olan İş Güvenliği uzmanı ataması yapılırken evraklarını odadan da onaylatma şartı olması gerekir. Ve aldığı ücretler doktorların tabipler odasından az olmaması gerekir. Bu işi bilmeyen bazı arkadaşlar sadece kazanacakları paraları hayal ediyorlar fakat bu çok riskli bir iş. Her tesisin kendi bilinmesi gereken teknik detayları var. Yani heryede yapmak yerine kendi meslek dalları ile ilgili yerlrde daha başarılı olurlar diye düşünüyorum. Ayrıca İş Güvenliği uzmanlarının bir odası olsa, o odanın bu konularda tecrübeli, kaza anında yönlendireceği avukatı da olsa hiç fena olmaz. Bunlar zor şeyler değil. Verin Maden Mühendisleri odasına nasıl hallediyorlar herşeyi. Bu konuda en çok iş yapan Mehmet Torun'dur.

20. Tokat

Tokat TÜİSAG Üyesi

Hanımfendi kosgeb veri tabanına kayıt yaptırdıktan sonra Kobi Uzmanınızla bu konuyu görüşmenizde fayda var. Zaten sektörü desteklediği için şirketinizi kayıt altına alıyor.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica