Soru Osgb Kurulum Aşamasında Neler Yapılmalı, Gerekli Sözleşmeler Belgeler Nelerdir?

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında ikeremk tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. kmldbg

kmldbg TÜİSAG Üyesi

Eğer ki bir OSGB de tam zamanlı olarak çalışıyorsan isg uzmanı olarak arta kalan zamanlarda dışarıya hizmet veremezsin. Senin yukarıda bahsettigin uzmanlar A sınıfıdır ve bağımsız olarak piyasaya hizmet veriyordur kendisini OSGB ile sınırlamamak için bu yolu seçmişlerdir muhtemelen.

2. mjora

mjora TÜİSAG Üyesi

OSGB kurma aşamasında nelere dikkat edilmelidir? Yönetmeliği inceledim. m2 lerden falan söz edilmiş. Bunlarla ilgili bilgi sahibi kişilerde bi dokümantasyon falan varsa benim ile paylaşabilir mi?

3. seda hatip

seda hatip TÜİSAG Üyesi

OSGB yeni kuran arkadaşlar size bişey soracaktım: işyeri hekimi çalışma sözleşmesinde (ek4a), hizmet vereceği süreye sa/ay a günlük 8 sa 20 işgününden tahminimi hesaplıyoruz.? birde ilk açılışta denetime geldikleri zaman dikkat edilen neler vardı? örneğin faaliyete başlanılmamasına rağmen risk analizi, acil durum planları vs yaptınızmı?

4. porline

porline TÜİSAG Üyesi

yardımcı olursanız sevinirim bende firma kurmayı düşünüyorum.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. mehmet elçin

mehmet elçin TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar osbg kurulum aşamasında yer almış birisi olarak pek tavsiye etmem sancılı bir süreç

6. mjora

mjora TÜİSAG Üyesi

niye tavsiye etmiyorsunuz? açar mısınız zorlandığınız konuları ?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. mehmet elçin

mehmet elçin TÜİSAG Üyesi

ben 1 yıldır iş güvenliği uzmanlığı yapıyorum genelde hep şantiyelerde çalıştım saha tücrübem var fakat evrak v.s işlemlerinde kendim hiç OSGB kurmadığım için pek anlamıyorum. Burada OSGB kuran kişilerde anlamıyor herşeyi bana yüklüyorlar . Ticaret odasından falan yapılması gerekli bir sürü işlem var yani hazır kurulmuş bir yerde çalışmak daha iyi kurulana kadar epey bi başınız ağrıyor.

8. tknnce

tknnce TÜİSAG Üyesi

OSGB olarak antalyada kurulum aşamasındayız. tahminen 1-1,5 aya kadar faaliyete geçeceğiz.

9. murat581

murat581 TÜİSAG Üyesi

Ben de OSGB kurmayı düşünüyorum. Açıkçası iş bulmada sıkıntı yaşamayacağım. Hiç bir yerde çalışmamama ve iş aramamama rağmen şimdiden 5 firma sertifikamla ilgilendi. Tek sorun İş yeri hekimi ve onay alana kadar geçecek süre gibi gözüküyor. Açacak arkadaşların en az 8 9 ayı geçirecek sermayesi olması lazım bence. Açmak kolay da devam ettirmesi zor. Bursada iş yeri hekimi varsa söyleyin hemen açalım. Ama işte onayı alana kadar geçecek süre masraflar nasıl olacak? Kuracak arkadaşlar bunu düşünsün. İş yeri hekimi maaşlarını bilmiyorum ama 5000 TL garantisi var. Sadece iş yeri hekimine 5 ayda 25000 TL ödeyeceğinizi düşünün.

10. tknnce

tknnce TÜİSAG Üyesi

80-100.000 tl sermaye olmadan bu işe başlamak imkansız zaten tabii ki bu ek laboratuvar hizmetleri masraflarını kapsamıyor

11. Burcu Çökmen

Burcu Çökmen TÜİSAG Üyesi

merhaba bende kırşehirde açmak istiyorum iletişime geçebiliriz.

12. Burcu Çökmen

Burcu Çökmen TÜİSAG Üyesi

peki OSGB açmanın nace kodu nedir benim kosgebten sertafikam var,iş planı falan da hazırlamayı hallederim hangi nace kodu altında başvuru yapacağız,bildiğim kadarıyla eğitime destek vermiyor kosgeb,açtığımız OSGB de mutlaka eğitimlerde olacak en azından çalıştırdığımız uzmanalara,yani sorum kosgebe nasıl bir başlık altında başvuru yapacağız?

13. seda hatip

seda hatip TÜİSAG Üyesi

iyigünler başvuru dosyanızı teslim ettinizmi

tknnce bu yazıya teşekkür etti.
  14. öfaruk

öfaruk TÜİSAG Üyesi

hocam şahıs şirketi olanlarda OSGB kurabiliyormu yoksa ltd olmak zorundamı?

15. eren-ahmet

eren-ahmet TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bende kuruluş için çalışmalara başladım hakikaten sancılı bir süreç
    yer tutulmadan önce ilgilendiğiniz yer ile ilgili imzaları atmadan plan üzerinde çizimlerinizi yaparak iskan belgeniz ile ankaraya bizzat giderek yetkilendirme daire başkanlığında değerlendirmenizi tavsiye ederim
    kontrat yaptıktan sonra fiziki muayene sırasında onay almayan örnekler hiç de az değil

eğer gidemiyorsanız mutlaka ve mutlaka yetkilendirme daire başkanlığında kurulan ön büroyu arayın çok meşgul çalıyor ancak ısrarcı olunursa açılıyor tel: ****Kesildi****

bizim kuruluş için daha fiziki muayeneye gelinmedi ancak epey ilerlediğimiz için sorularınıza cevap vermeye çalışabilirim

Last edited by a moderator: 2 Şubat 2014
  16. öfaruk

öfaruk TÜİSAG Üyesi

hocam benim sorumun cevabı gelmedi. şahıs şirketim var bunun üzerinden serbest uzmanlık yapabilirmiyim yoksa illaki bir OSGB kurmak mı gerekiyor yada bir OSGB bünyesine mi girmek gerekiyor.

17. eren-ahmet

eren-ahmet TÜİSAG Üyesi

sorunuzdan şahıs şirketi mi ltd mi olmalı değilde serbest makbuzla çalışılabilir mi gibi anladım eğer doğru anladıysam;

şahıs firması ile serbest uzmanlık yapılamaz piyasada bu alışkanlık A uzmanların 40-50 firma ile çalışabilmeleri için danışmanlık yapmaları ve bazılarının da bu hizmet karşılığında makbuz kesmesinden kalan bir alışkanlıktı

artık bu şekilde çalışılamayacak en azından 1 ocak 2013 den itibaren ( görüştüğünüz firmaları bu konuda bilgilendirmeniz ve uyarmanızı tavsiye ederim)

uzmanlık yapmanın iki yolu var ;

1-kısmi süreli veya tam zamanlıda olsa firmaların sizi ssk lı olarak kadrosunda gösterme zorunluluğu ve bakanlığa bildirim
    2-bir OSGB bünyesinde ssk lı olarak iş başı yaparak OSGB üzerinden firmalar ile sözleşme ve bakanlığa bildirim

18. Mustafaendüstri

Mustafaendüstri TÜİSAG Üyesi

Hocam merhaba,
    Bizde şuan mekan arama aşamasındayız ve 2 katlı bir villada karar vermek üzereyiz. Villada giriş kapısının dışında ayrıca acil çıkış kapısı olmak zorundamı ve giriş kapısının dışarıya açılması mı gerekiyor?
    Evrakları bakanlığa teslim ettikten ne kadar zaman sonra mekanı denetlemeye geliyorlar bilginiz var mı?
    Birde;
    Ben şuan mühendis olarak bir firmada çalışıyorum. Açacağımız OSGB 'de sorumlu müdür olacağım. Buradaki işimi hangi aşamada bırakmam gerekir; Denetlemeden sonra işe girişlerin yapılması sürecinde mi yoksa bakanlığa evrakları göndermeden önce buradan çıkmış olmam mı gerekir.( Tam zamanlı çalışacağıma dair sözleşme ekini bakanlığa bildireceğim ama, yönetmelikte "OSGB’nin bu Yönetmelikte belirtilen şartları taşıması halinde, başvuru dosyasında bildirilen tam süreli çalışanlara ait Sosyal Güvenlik Kurumu işe giriş bildirgesinin Genel Müdürlüğe gönderilmesini takiben başvuru dosyasında belirtilen adres ve unvana münhasıran, en geç on iş günü içerisinde Genel Müdürlükçe Ek-2’deki örneğine uygun yetki belgesi düzenlenir." ibaresi var. Buna dayanarak sordum bu soruyu.)

Teşekkür ederim....

19. eren-ahmet

eren-ahmet TÜİSAG Üyesi

öncelikle bulunan mekanda iskan olma şartı var hatırlatayım yapı kullanım izin belgesi kabul edilmiyor ( inşaatın başlaması için belediyelerden verilen izin belgesi ) iskanlı bina sayısı çok olmadığı için mutlaka iskan belgesini isteyip belediyeden teyit edin

mesken olarak geçen yerlerde diğer mesken maliklerinin hepsinden onaylı belge isteniyor villa site içerisinde ise diğer oturanlardan bu belge istenebilir mutlaka ankaraya sorunuz

itfaiyeden alınacak yangın raporuda olmassa olmazlar arasında villanın arka bahçe kapısı ikinci çıkış olarak kabul ediliyor ancak bu konuyuda itfaiyeye danışmanızda fayda var kapıların dışa açılmasıda fiziki denetimde kontrol ediliyor

işten ayrılmanız son aşama bence acele etmeyin

1. aşama evrakların ankaraya gönderilmesi sonucu onaylanması en az 15 gün sürüyor
    2.aşama evrak onayı sonrası fiziki muayene 30-40 gün arası değişiyor ( bakanlık yetkilendirme şu an çok yoğun)
    3. aşama bankaya harcın yatırılması ve hekim ,mühendis ve diğer sağlık personelinin ssk bildirgeleri gönderilmesi sonrası yetki belgesi geliyor 10-15 gün civarı

bakanlık ; onay sürecinin olmaması yada çok gecikmesi durumunu göz önüne alarak ssk bildirgelerini ve harç yatırmasını en sona bırakmış

son olarak şunu söyliyeyim yeri tutmadan mutlaka bakanlık ile irtibatta olunmalı ( yönetmelikteki metrekarelere dikkat )hatta ankaraya gidilmesi ve yüzyüze görüşülmesi daha mantıklı olamıyorsa en kötü bakanlıkta oluşturulan ön büro aranarak sorulmalı çok meşgul çalıyor ancak ısrarcı olunursa açılıyor sorularınızı daha önceden not alarak bir seferde sormanız sizin menfaatinize olur

tel : ****Kesildi****

Last edited by a moderator: 2 Şubat 2014
    Mustafaendüstri bu yazıya teşekkür etti.
  20. Mustafaendüstri

Mustafaendüstri TÜİSAG Üyesi

Çok teşekkür ederim cevabınız için. Hocam bakanlığa gönderilecek evraklar içinde hekim, uzman ve sağlık personelinin tam zamanlı sözleşmeleri var. Peki bu evraklar incelenip onaylanması sürecinde tam zamanlı sözleşme yaptığım halde başka bir işyerinde çalışıyor olmam sorun olmazmı?

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. iskansız binada osgb olurmu

Yandex.Metrica